زالی: انواع فناوری ساخت واکسن کرونا را در چند روز آتی رونمایی می‌کنیم

تهران- ایرنا- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: در چند روز آینده انواع فناوری‌های ساخت واکسن کرونا با پلتفرم‌های دیگری را که تولید داخلی و ملی است، رونمایی می‌کنیم.

علیرضا زالی روز چهارشنبه در رزمایش شهید سلیمانی با عنوان «کنترل همه گیری کرونا» در مشیریه تهران اظهار داشت: به دلیل پیچیدگی های ویروس کرونا و جهش های مختلف آن، تکنیک ساخت واکسن بسیار پیچیده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: روز گذشته واکسن تولید داخلی کرونا رونمایی و مورد استفاده قرار گرفت که سرآغاز تعداد زیادی از انواع واکسن های کرونا خواهد بود.

وی افزود: در روزهای آینده فناوری ساخت واکسن کرونا با پلتفرم های دی.ان.ای و آر.ان.ای، پروتئین ساب یونیت و نوترکیب که در موسسه های علمی و با سابقه کشور به مرحله انسانی نزدیک شده است به بهره برداری می رسد ضمن اینکه پدیده ساخت واکسن چندین بال علمی دارد که در مرحله اجرا است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران بیان داشت: ساخت و تولید این واکسن ها نشان می دهد که کشورمان در زمینه تولید داخلی این واکسن به سرعت به سمت جلو حرکت می کند.

وی اضافه کرد: ولی از آنجایی که جمعیت کشورمان زیاد و فرایند ساخت واکسن ها زمان بر است از دولت درخواست داریم وارد کردن واکسن های کرونا را سرعت ببخشد تا به گروه های پرخطر که در اولویت قرار دارند تزریق شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای دنیا در زمینه واکسن نتوانستند موفق عمل کنند گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا به خاطر پیچیدگی این ویروس بسیاری از شرکت های واکسن ساز دنیا اقدام به ساخت واکسن کردند که ۱۵۶ شرکت بزرگ علمی و تحقیقاتی جهان که سابقه واکنس سازی داشتند وارد عمل شدند.

زالی ادامه داد: تنها ۱۰ درصد از این شرکت ها توانستند به فازهای بعدی ساخت واکسن برسد در حالی که شاهد هستیم کشورمان با دانش علمی در این زمینه موفق عمل کرده است.

وی با بیان اینکه طرح محله محور شهید سلیمانی با عنوان «کنترل همه گیری کرونا» گفت: این یک طرح مردمی موفق است که به کاهش آمار مبتلایان و مرگ و میر در کرونا کمک شایانی کرده است.

این مقام مسئول ابراز داشت: شهید سردار سلیمانی نماد ملی ما در عرصه های خود باوری و عزت است که با تواضع و مردم داری توانست به این مرحله از محبوبیت برسد.

وی تاکید کرد: اگر امروز مردم دنیا و همه مستضعفان جهان به شهید سلیمانی به عنوان شهید فراملی و ملی نگاه می کنند به خاطر روحیه مردم داری و سلوک ایشان بود که فارغ از جایگاه و مقامی که داشت با مردم احساسی و عاطفی برخورد می کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ردیابی و شناسایی بیماران کرونایی را از راهبردهای اصلی طرح شهید سلیمانی عنوان کرد و گفت: در این طرح همه مردم و بسیجی ها مشارکت دارند که در مرحله اول شاهد پیشگیری از کرونا و در مراحل دیگر ردیبابی و شناسایی بیماران کرونایی و کنترول شدت این ویروس هستیم.

وی بیان داشت: در این طرح شاهد شکل گیری تیمی، مشارکت جمعی، همدلی و همگرایی مردم هستیم که به محله های تهران دوباره هویت و عزت بخشید پیش از این در شهر تهران در حوزه بهداشت و درمان در بعضی از محله ها مشکل ساختاری داشتیم که با همکاری سپاه و بسیج شاهد شکل گیری مویرگی بهداشتی در محله های شهر هستیم.

زالی خاطر نشان کرد: طرح شهید سلیمانی به محله ها عاطفه انسانی را دوباره هدیه داد و بسیجی ها به عنوان سفرای سلامت در کنار مدافعان سلامت و کادردرمانی قرار گرفتند و اقدام به ارائه خدمات پیشگیرانه و درمانی کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha