معاون استاندار خوزستان: پژوهش کاربردی از محورهای اصلی توسعه جامعه است

اهواز-ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان پژوهش را از محورهای اصلی توسعه یک جامعه برشمرد و گفت: تاکنون پژوهشگران آنگونه که انتظار می رود در رفع مشکلات استان ورود نکرده اند و امید است در آینده با کار پژوهشی، ورودی اثربخش داشته و به توسعه استان کمک بیشتری کنند.

به گزارش ایرنا پروانه ولوی روز چهارشنبه در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان خوزستان در دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت:خوزستان از نظر پژوهشگران مطرح از ظرفیت بالایی برخوردار است اما متاسفانه از این پتانسیل تاکنون در حد و اندازه‌های لازم استفاده نشده است.

وی افزود: همچنین این استان ظرفیت‌های بالایی برای فعالیت‌های پژوهشی در سطح وسیع و گسترده دارد اما این امر نیازمند ارتباط بیشتر و موثر پژوهشگران و دستگاه ها و سازمان ها است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان ادامه داد: امید است تلاش جهت شناسایی این ظرفیت ها و همچنین رفع مسائل و مشکلات استان توسط پژوهشگران را به صورت جدی تر در دستور کار قرار دهیم.

وی تصریح کرد: دستگاهها و سازمان های استان و سرمایه های کشور هنوز برای فعالیت های پژوهشی خود اعتماد کافی به پژوهشگران استان ندارند در حالی که این سازمان ها بودجه ملی پژوهش دارند و نیاز است این بودجه ها  را به سمت پژوهشگران استان هدایت کنند.

ولوی بیان کرد: در سال های گذشته اقدامات خوبی در زمینه پژوهش و فناوری در سطح دانشگاه ها و دستگاه های استان انجام شده اما هنوز کافی نیست و پژوهشگران خوزستانی باید خود را بیشتر اثبات کنند.

وی یادآور شد: پژوهش های ۴۰ سال گذشته در کشور با مشکلات اثربخشی و عملیاتی شدن مواجه هستند که سازمان، دستگاه ها و ارگان ها می توانند با اعتماد به پژوهشگران برتر استان این چالش ها را برطرف کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان گفت: بسیاری از سازمان ها در این سال ها از ظرفیت های پژوهشی استان برای تغییر رویه خود استفاده نکرده و این باعث شده اثربخشی لازم را نداشته باشند.

وی گفت: در سال گذشته و امسال یکی از ملاک های ارزیابی پژوهشهای برتر، اثربخشی و کاربردی شدن آن ها است و تاکید داریم به نتیجه محور بودن فعالیت ها بیشتر توجه شود.

ولوی بیان کرد: از کانون نخبگان و طرح شهید احمدی روشن نیز دعوت می کنیم که ارتباط بیشتری با پژوهشگران استان برقرار کنندتا بتوانیم از این ظرفیت ها برای توسعه استان و کشور بیشتر استفاده کنیم.

طرح های ارتباط با صنعت و پژوهشهای کاربردی افزایش یابد

معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز در این ایین گفت: هفته پژوهش و فناوری از ۱۵ تا ۲۰ آذرماه برگزار شد و در این مدت یک هزار و ۴۵۳ اثر به دبیرخانه جشنواره ستاد هفته پژوهش ارسال شد که از این تعداد ۴۰۳ عنوان به بخش نهایی راه یافته و در نهایت ۲۹ عنوان پژوهش انتخاب شدند.

وی افزود: محورهای انتخاب پژوهشگران برتر در هفته پژوهش امسال، علوم پایه کشاورزی و منابع طبیعی ،فنی و مهندسی ،دامپزشکی ،علوم انسانی ،علوم پزشکی هنر بود که از سال های ۹۴ تا ۹۸ ارایه شده بود.

علی حقیقی ادامه داد: مراکز آموزش عالی، مراکز تحقیقاتی استان، دستگاه‌های اجرایی ، دانشجویان ، فناوران معرفی شده پارک علم و فناوری و آموزش و پرورش در این دوره شرکت کردند که عمده مستندات، مقالات چاپ شده در مجلات ،مقالات ارائه شده در نمایشگاه ها و طرح های ارتباط با صنعت بود.

وی تصریح کرد: خورستان با مشکلات جدی از قبیل مشکلات زیست محیطی همراه که اقدامات پژوهشی و فناوری می تواند بخش عمده ای از مشکلات را برطرف کند اما همچنان ارتباط پژوهشگران و دستگاه ها باید تقویت شود.

معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: برای استان خوزستان با چالش های عظیم شایسته نیست مجموع طرحهای ارتباط با صنعت برای سه سال تنها ۹۱ طرح باشد؛ به رغم اینکه دانشگاه های ما به سمت ارتباط با صنعت پیش می روند هنوز وضعیت مطلبی نداریم.

آیین تجلل از پژوهشگران و فناوران برتر استان خوزستان روز پنجشنبه با حضور جمعی از پژوهشگران، مسئولان دستگاه های اجرایی استان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های استان در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها