طوفان انگلیس و درسی برای تولید انرژی پاک برای همه جهان

تهران- ایرنا- یک شرکت فعال در حوزه انرژی پاک در پی وقوع طوفان بلا (Bella) در انگلیس اعلام کرد میزان انرژی الکتریکی حاصل از نیروی باد به نصف انرژی مصرفی روزانه این کشور رسید و توانست رکورد ۵۰.۶۷ درصد را ثبت کند.

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری ساینس، طوفان بلا (Bella) روز شنبه بخش‌هایی انگلیس را درنوردید و در برخی مناطق سرعت باد به ۱۵۰ کیلومتر در ساعت رسید.

به گزارش شرکت Drax که یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در حوزه انرژی است، این اولین بار است که انرژی باد بخش عمده توان مصرفی این کشور را در طول یک روز کامل تامین می‌کند.

دولت انگلیس برای تامین یک سوم از انرژی الکتریکی روزانه کشور با استفاده از باد برنامه ریزی کرده است و انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ میلادی به این هدف دست یابد. این هدف‌گذاری بخشی از برنامه تولید کربن صفر است که بر اساس تعهدات انگلیس در موافقت نامه پاریس باید تا سال ۲۰۵۰ میلادی به اجرا درآید.

انگلیس تامین توان هسته‌ای را در قلب برنامه کاهش کربن خود جای داده است. این کشور در طول دهه گذشته شاهد انقلابی در زمینه استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی بوده و استفاده از توده زیستی، باد و خورشید برای تامین توان الکتریکی در این کشور افزایش قابل توجهی یافته است.

سال ۲۰۲۰ سبزترین سال برای سیستم تامین نیروی انگلیس بوده است و میزان تولید دی اکسید کربن در مقایسه با مقدار برق مصرفی در این کشور به پایین‌ترین میزان در طول تاریخ رسیده است. در این سال استفاده از زغال سنگ برای تامین توان الکتریکی در انگلیس به صفر رسید.

محققان بر این باورند که می‌توان راهکارهای استفاده شده در این کشور را برای تولید انرژی پاک و جایگزین کردن آن با سوخت‌های فسیلی در تمام جهان مورد استفاده قرار داد. استفاده از راهکارهایی مشابه به ویژه برای کشورهای عضو در توافقت نامه پاریس ضروری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش