شیراز میزبان دومین کنگره بین‌المللی شعر خاتم سلیمانی می‌شود

شیراز-ایرنا- معاون فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در استان فارس گفت: همزمان با سالروز شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی در حرم مطهر حصرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) برگزار می شود.

مصطفی مشفقیان چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: بعد از شهادت سردار سلیمانی شاهد رویش و جوشش موج عظیمی از احساسات پاک و ناب مسلمانان و آزادی خواهان در سراسر جهان بودیم که در قالب شعر و قطعه های ادبی تجلی پیدا می کرد.
وی ادامه داد: از آنجا که شیراز مهد شعر، ادب و فرهنگ فارسی است سعی کردیم به سبک و مکتب شیراز ادای دینی به سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی داشته باشیم.
معاون نهاد نمایندگی ولی فقیه در استان فارس گفت: سال گذشته کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی در شیراز پایه گذاری شد و امسال دومین دوره برگزاری این کنگره را داریم.
مشفقیان افزود: پیرو فراخوان ارسال آثار برای دومین کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی، آثاری از شاعران داخلی و بین المللی به دبیرخانه کنگره ارسال شده آثار برگزیده و منتخب این کنگره در قالب کتاب شعر خاتم سلیمانی چاپ خواهد شد.
خلیل شفیعی دبیر علمی کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی نیز در این نشست خبری گفت: دومین کنگره بین المللی خاتم سلیمانی با رویکرد بزرگداشت سالگرد سپهبد شهید قاسم سلیمانی و تکریم شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای و دفاعی کشورمان برگزار می شود.
وی افزود: از حدود ۲ ماه پیش فراخوان ارسال آثار به کنگره شعر خاتم سلمانی منتشر شد که بیش از یک هزار اثر توسط شعرای سراسر کشور و جهان به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است.
وی ادامه داد: سال گذشته ۱۰ روز پس از شهادت سردار سلیمانی کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی برگزار و از کتاب این کنگره رونمایی شد.
دبیر علمی دومین کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی با بیان اینکه آثار ارسال شده به دبیرخانه این کنگره شامل تمام سبک های مختلف شعر و گروه های سنی است، گفت: محمد کاظم کاظمی از افعانستان، سید شفیع حیدر رضوی از هند، بهنام دهقانی از پرتغال، علی کمیل قزل باش از پاکستان، حکیم بینش از پاکستان و اسدالله اسد از کشمیر از جمله شاعران خارجی هستند که آثار خود را به این کنگره ارسال کرده اند.
شفیعی افزود: از دیگر شاعران خارجی که آثار خود را به کنگره شعر خاتم سلیمانی ارسال کرده اند می توان به مهدی باقر خان از دهلی نو، سید احمد شهریار از پاکستان، آنا برزینا شاعر مسیحی و رییس بخش ادبیات دانشگاه مسکو، علی اصغر الحیدری از هند و خدیجه حلیمی از افعانستان و فائزه زهرا میرزا از پاکستان اشاره کرد.
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت های کرونا نحوه ارسال آثار به صورت تهیه فیلم با کیفیت بالا بوده است.
دبیر علمی کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی گفت: ۳۰ نفر از استادان دانشگاه و شعرای مطرح جهان برای ما فیلم فرستادند و مابقی آثار مربوط به شاعران داخلی است.
شفیعی افزود: این فیلم ها در قالب یک مجموعه چند رسانه ای تهیه و ماندگار خواهد شد؛ همچنین شعرهای ارسال شده به کنگره در قالب کتاب دومین خاتم سلیمانی منتشر خواهد شد.
وی ادامه داد: فراز نخست این کنگره شامگاه نهم دی ماه به صورت مجازی در صفحه انجمن ادبی آستان مهر حضرت شاهچراغ(ع) با شعرخوانی ۱۵ نفر از جوانان برگزار شد.
دبیر علمی کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی گفت: ۱۲ دی ماه از ساعت ۲۰ فراز دومین این کنگره به صورت مجازی برگزار می شود و شاعران از سراسر جهان شعرخوانی خواهند داشت.
شفیعی افزود: فراز سوم کنگره نیز ۱۳ دی ماه از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰ برگزار می شود که حدود ۲۰ نفر در این مراسم شرکت و با رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی در سالن شهید دستغیب حرم مطهر شاهچراغ(ع) شعرخوانی خواهند کرد.
وی ادامه داد: مراسم رسمی اختتامیه کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی ۱۳ دی ماه از رادیو فرهنگ و شبکه تلویزیونی فارس پخش خواهد شد.
حجت الاسلام رضا طبیب زاده  دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی نیز در این نشست خبری گفت: برگزاری این کنگره یک اتفاق بی نظیر در جهان است که برای یک سردار ایرانی و نماینده انقلاب اسلامی، شاعران بین المللی شعر گفته اند.
مجید میکائیلی رییس سازمان بسیج هنرمندان استان فارس نیز در این نشست خبری گفت: تمام ظرفیت های هنری فارس برای برگزاری کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی بکار گرفته شده است.
سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه سیزدهم دی‌ماه ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد به دستور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha