برخورد با تغییر کاربری اراضی کشاورزی خلخال تشدید شد

اردبیل _ ایرنا _ مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: با هدف پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاوری و باغی، برخورد با تغییر کاربری اراضی کشاورزی در این شهرستان تشدید شد.

محمد شاد خاطر روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حفظ کاربری‌های زراعی و باغی و پیشگیری از تغییر کاربری در اولویت برنامه‌های مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان قرار گرفته و با افرادی که اقدام به احداث بنا و ساختمان مسکونی و تجاری کنند، بشدت برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال با اجرای ۱۶ حکم قلع و قمع مقدار قابل توجهی اراضی کشاورزی رفع تصرف شده است، اظهارکرد: به کشاورزان و باغداران شهرستان توصیه می‌شود بدون اخذ مجوزهای قانونی از تغییر کاربری اراضی زراعی پرهیز کنند.

به گفته وی‌، هم‌اکنون ۱۷ پرونده رفع تصرف اراضی کشاورزی در محاکم قضایی این شهرستان در حال رسیدگی بوده و ۶۰ مورد اخطاریه کتبی نیز برای توقف عملیات ساخت و ساز در کاربری‌های کشاورزی صادر شده است.

شاد افزود: بر اساس قانون، هرگونه تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی، ساخت و ساز و دیوارکشی در مزارع و باغ‌ها بدون اخذ مجوز سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و علاوه بر قلع و قمع بناهای احداثی، با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد.

او گفت: صدور مجوز یا پروانه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی خارج از محدوده شهرها بدون اخذ مجوز از سازمان جهاد کشاورزی استان ممنوع است و افراد و دستگاه‌های متخلف طبق قانون به محاکم قضایی معرفی خواهند شد.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال اظهارکرد: احداث گلخانه، دامداری، مرغداری، استخر پرورش ماهی و سایر تولیدات کشاورزی و کارگاه‌های صنایع تکمیلی و غذایی در روستاها هم نیازمند دریافت مجوز از سازمان جهاد کشاورزی استان است.

وی همچین با هشدار به افراد برای پرهیز از تقسیم و خرد کردم مزارع کشاورزی خود افزود: بر اساس قانون خردشدن اراضی کشاورزی، هرگونه تفکیک و افراز اراضی کشاورزی به قطعات کمتر از نصاب‌های تعیین شده ممنوع بوده و ارائه هرگونه خدمات ثبتی از قبیل صدور سند مالکیت تفکیکی یا افرازی به این گونه زمین‌ها نیز غیرقانونی است.

خلخال در جنوب اردبیل واقع است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها