نماینده مجلس: صادرات کشور نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافت

تهران- ایرنا- نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کشور در سالی که تراز تجاری منفی بوده با کاهش ۲۰ درصدی روبه رو شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «علی اکبر کریمی» روز چهارشنبه و در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با تبریک یوم الله ۹ دی ماه افزود: در سالی که ارزش پول ملی کشور به شدت کاهش یافته است و به طور منطقی باید صادرات رشد کند، تراز تجاری کشور تاکنون منفی بوده و صادرات کشور در ۸ ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان با بیان اینکه در شرایط تحریم نفتی باید صادرات کالاهای غیرنفتی در دستور کار کشور قرار بگیرد، گفت: در این موضوع اقدامات انجام شده موثر و کارساز نبوده و از فرصت های طلایی موجود برای صادرات در کشور انجام نشده است. از طرفی صدور انواع بخش نامه‌های خلقالساعه سبب شده بسیاری از صادرکنندگان پرسابقه که سربازان جنگ اقتصادی هستند، مایوس شوند.

وی با بیان اینکه توسعه صادارت به نحوی بوده که کشور را از بازار هزار میلیارد دلاری ۱۵ کشور همسایه خارج کرده است، افزود: عملکرد جمهوری اسلامی ایران برای منطقه تجاری اورآسیا بسیار ضعیف بوده است و امیدواریم برای این موضوع چاره اندیشی مناسبی صورت گیرد.

کریمی درباره ادغام ۶ بانک که در روزهای اخیر موضوعیت آن عنوان شد، اظهار داشت: خبر ادغام ۶ بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه توسط مسوولان دولت اعلام شد و با عنایت به نامه ۱۱۰ نماینده مجلس به وزیر اقتصاد و امور دارایی برای لزوم حفظ شرایط قانونی ۱۸۰ هزار نفر سهامدار بانک مهر اقتصاد و صدها هزار نفر از سهامداران پنج بانک ادغام شده دیگر که قالبا از ایثارگران و کارکنان نیروهای مسلح هستند توصیه شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: از دولت می‌خواهیم ارزش دارایی‌ها به قمیت روز ارزیابی شده و حقوق قانونی این سهامدارن به طور دقیق و کامل ارزیابی و پرداخت شود.

وی ادامه داد: از وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی نیز می‌خواهیم که در این فرآیند دقت لازم را اعمال کنند و بانک سپه که همیشه یکی از بهترین بانک‌های نیروهای مسلح بوده، باید مدیریت آن به ستاد کل نیروهای مسلح سپرده شود تا از نیروها و صنایع دفاعی کشور حمایت کنند.

نماینده مردم اراک افزود: صنایع هپکو اراک پس از چند بار تعطیلی و دست به دست شدن سرانجام در خردادماه سال جاری به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد و از وزرای رفاه، اقتصاد، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم در اسرع وقت با استفاده از مجوز پیش بینی شده در فصل ۲ قانون بودجه سال جاری نسبت به تهاتر بدهی شرکت هپکو و مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت اقدام کرده و  موانع فعال شدن این شرکت را از پیش پا بردارد.

وی با تاکید براینکه مسوولان نسبت به خرید واکسن خارجی مناسب برای کرونا اقدام کنند، خاطرنشان کرد: بهتر است نسبت به خرید واکسن‌های آمریکایی و اروپایی که در اتهام به شیوع ویروس کرونا هستند،  اقدام نشود و در این باره حساسیت بیشتری لحاظ شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha