انتقال سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب از سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه

تهران- ایرنا- معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: سد کانی سیب (پیرانشهر) کار انتقال سالانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه را انجام می دهد.

" قاسم تقی زاده خامسی" روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود : سد کانی سیب و شبکه اصلی آبیاری و زهکشی کرم آباد (ارس غربی) با وسعت هشت هراز و ۴۰۰ هکتار و با سرمایه گذاری یک هزار و ۲۱۵ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.
وی ادامه داد: طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه که در محدوده جنوب استان آذربایجان غربی و در شهرستان پبرانشهر (نقده) واقع شده به عنوان یکی از مهم ترین پروژه های احیای دریاچه ارومیه است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: این سد برای مهار و تنظیم ۷۱۳ میلیون متر مکعب آب و انتقال سالانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب به دریاچه ارومیه است.
تقی زاده خامسی حجم مخزن سد را ۲۲۰ میلیون متر مکعب و از نوع خاکی با هسته رسی برشمرد که با هدف احیای دریاچه ارومیه، زیست محیطی و کشاورزی محقق شده است.
وی گفت: با اجرای این طرح علاوه بر ایجاد انگیزه مضاعف برای بهره برداران کشاورزی موجوددر منطقه برای ماندگاری در این مناطق و رشد تولید کشاورزی امکان ایجاد اشتغال بیش از پنج هزار نفر. سال را فراهم می سازد.
معاون وزیر نیرو افزود: این طرح امکان ایجاد در آمدی برای ۲۵ هزار نفر از جمعیت در بعد خانوار را فراهم می سازد.
تقی زاده خامسی گفت: رشد تولید کشاورزی با اجرای این سد بسیار چشمگیر خواهد بود.

سد کانی سیب در جنوب استان آذربایجان غربی و در شهرپیرانشهر واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار اقتصاد