مهمترین رویدادهای استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته

تهران-ایرنا-استان تهران سه‌شنبه-نهم دی-شاهد اخبار و رویدادهای مختلفی بود که تغییر نام میدان قدس شهرری به «شهید ابومهدی المهندس» و رونمایی از پوئم سمفونی «سرباز» به یاد «سردار شهید قاسم سلیمانی» و برگزاری رژه خودرویی سالگرد ۹ دی در استان مهمترین آنهاست.

به گزارش ایرنا، کیفیت هوای پایتخت روز گذشته از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس از جمله بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار، کودکان و سالمندان بود که شامگاه با افزایش غلظت آلاینده‌ها برای همه افراد ناسالم شد.

تغییر نام میدان قدس شهرری به «شهید ابومهدی المهندس»

دویست و شصتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران روز گذشته به صورت ترکیبی مجازی و حضوری برگزار شد و در آن صورت جلسه پنجاه و پنجمین نشست کمیسیون نامگذاری معابر و اماکن و اماکن عمومی شهر تهران مطرح شد و اعضا تغییر نام چند خیابان و معبر در پایتخت را بررسی کرده و به آنها رای مثبت دادند که از جمله میدان قدس واقع در محله دولت آباد شهرری(منطقه ۲۰) به «شهید ابومهدی المهندس» تغییر نام یافت. همچنین مرکز آموزش کودکان کار منطقه ۱۵ به نام «مریم میرزاخانی» نامگذاری شد.

تذکر نسبت به تعلل در اجرای آرای کمیسیون ماده ۱۰۰، انتقاد به مسدود شدن پیاده‌روها در مناطق، تذکر به شهردار تهران درباره عدم احقاق حقوق شهر و شهرداری در مجتمع تجاری بام‌لند، انتقاد از وضعیت خیابان لاله‌زار و تخریب سینما ایران، درخواست از مجلس شورای اسلامی برای محدودنکردن تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به یک دوره، تذکر نسبت به خاموشی معابر تهران و ایجاد شدن وضعیت نامناسب برای حیات و زیست شبانه به خصوص برای پیاده‌ها، انتقاد از نادیده گرفتن شورایاران و برخورد نامناسب برخی شهرداران مناطق با آنان، تذکر به شهرداری تهران نسبت به ساخته نشدن یادبودی برای جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی، انتقاد از اعلام مهار پاندمی کرونا از سوی برخی مسئولان و رسانه‌ها در این جلسه مطرح شد.

رابط شورایاری منطقه ۳ تهران روز گذشته با حضور در دویست و شصتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان مشکلات و مسائل این منطقه از اعضای شورا خواست نسبت به رفع آنها اقدام کنند. اعضای شورا در این جلسه ۱۴ پلاک ثبتی را بررسی کرده و ۱۲ پلاک را باغ تشخیص دادند.

دستگیری ۶۷۰ سارق منازل در تهران

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به برگزاری چهلمین طرح رعد پایتخت اعلام کرد: در این طرح، ۳۱۲ حکم قضایی اجرا و ۶۷۰ مجرم که در زورگیری، سرقت، کیف‌قاپی مشارکت داشتند، دستگیر شدند، ۳۴ باند در این طرح متلاشی شدند و بیش از سه هزار و ۱۲۷ فقره از اموال سرقتی و ۱۳۷ موتورسیکلت و خودرو کشف شد.

۸۰۲ پرونده در چهلمین طرح رعد پایتخت رسیدگی شد که ارزش اموال مکشوفه ۱۴ میلیارد تومان بوده است، در این طرح ۱۲۱ هزار قلم کالای قاچاق کشف و ۲۸ قاچاقچی دستگیر شدند، ارزش اموال مکشوفه ۱۳ میلیاردتومان بوده است.

دستگیری ۲۳۰ فروشنده مواد مخدر 

فرماندهی انتظامی غرب استان تهران با اشاره به اجرای طرح عملیاتی نجات ۲ با هدف برخورد با قاچاقچیان و خرده فروشان مواد مخدر در شهرستان‌های غربی استان اعلام کرد: در این طرح، ۲۵۸ مورد حکم قضایی صادر و ۲۳۰ موادفروش و ۸۵ معتاد متجاهر دستگیر شدند که معتادان تحویل مراکز بازپروری شدند. در مجموع ۴۷ کیلو و ۵۰۰ گرم انواع مواد مخدر در قالب این طرح از سوی عرضه کنندگان مواد مخدر کشف شد.

بازداشت ۱۵دختر و پسر در یک پارتی شبانه

رئیس حوزه قضایی رودهن از دستگیری و بازداشت ۱۵دختر و پسر در یک پارتی مختلط شبانه در یکی از ویلاهای حاشیه شهر رودهن خبر داد و گفت: مقادیری مشروبات الکلی از این افراد کشف و ضبط شد و ویلا نیز به علت تکرار موارد مشابه در گذشته و اخطارهای قبلی پلمب شد.

پلمب ۶ واحد صنفی در تهران

اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت پایتخت اعلام کرد: ماموران در راستای ارتقای امنیت اجتماعی و سلامت عمومی مردم و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در یک طرح مشترک با پایگاه‌های ۱۰گانه پلیس امنیت عمومی پایتخت از ۲هزار و ۹۷واحد صنفی بازدید و به ۵۰متصدی متخلف واحدهای صنفی اخطار کتبی دادند.

با هماهنگی های قضائی در این طرح ۶ واحد صنفی که بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی سلامت شهروندان را به خطر انداخته بودند، پلمب شد و به یکهزار و ۱۹۸ تن  از کسانی که بدون ماسک در این واحدهای صنفی حضور داشتند تذکر لسانی دارند و به استفاده از ماسک تاکید کردند.

دستگیری کلاهبردار با ثبت ۶۷۹ سند صوری

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ از دستگیری متهمی که با ثبت ۶۷۹ فقره سند صوری خسارت خبر داد و گفت: این فرد در سامانه یکی از شرکت‌های بیمه‌گر ۵۰۰ میلیون تومان کلاهبرداری کرده بود، متهم به جرم ارتکابی اعتراف و برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد، تکمیل پرونده و دستگیری همدست او ادامه دارد.

آزادسازی ۱۵هکتار از اراضی کشاورزی در پاکدشت

فرمانده انتظامی شرق استان تهران گفت: کارکنان این فرماندهی با هماهنگی و پیگیری مرجع قضائی و کارشناسان اداره جهاد کشاورزی بیش از یکصد مورد تغییر کاربری اعم از ویلا، باغ، دیوارکشی و بنا... در زمین‌های کشاورزی منطقه شریف‌آباد پاکدشت را شناسایی و دستور قلع و قمع برای آنها از طریق مراجع مربوطه صادر شد. ارزش ریالی این زمین‌ها بنا بر اعلام کارشناسان بیش از ۲۰۰میلیارد ریال برآورد شده است و با اجرای این طرح ۱۵ هکتار از اراضی مرغوب کشاورزی آزادسازی شد.

آزادسازی ۱۱۰هزار مترمربع از اراضی رباط کریم

مدیر جهاد کشاورزی رباط کریم گفت: در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، با حضور نماینده حقوقی و برخی ازکارکنان جهاد کشاورزی و یگان انتظامی، ۶۸مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی شامل دیوارکشی، بنای غیرمجاز، محوطه سازی و استخر در روستای منجیل آباد شهرستان تخریب و حدود ۱۱هکتار از اراضی کشاورزی آزادسازی شد.

تخریب ۶۲ مورد ساخت وساز غیرمجاز در دماوند

مدیر جهاد کشاورزی دماوند گفت: در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی و حفظ و حراست از اراضی کشاورزی با دستور دادستان شهرستان دماوند و با حضور ماموران نیروی انتظامی و گشت امور اراضی جهاد کشاورزی، ۶۲ فقره از ساخت و سازهای غیرمجاز اراضی کشاورزی در شهرک آفتاب مراء تخریب و سه هکتار از زمین‌های مرغوب کشاورزی شهرستان آزادسازی شد.

تعطیل شدن ۱۴ معدن تولید شن و ماسه شمیرانات

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شمیرانات اعلام کرد: در راستای اجرای مصوبه کمیته آلودگی هوا استان تهران مبنی بر تعطیلی معادن، ۱۳ معدن فعال در تولید شن و ماسه و یک معدن نیمه فعال در سطح شهرستان تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

بازداشت ۶ متخلف کشتار غیرمجاز دام در کهریزک

بخشداری کهریزک از توابع شهرستان ری گفت: ۶ نفر از متخلفان فروش و کشتار غیرمجاز در روستای گلحصار بخش کهریزک بازداشت شدند، فروش و کشتار غیرمجاز دام از مصادیق بارز تهدید علیه بهداشت عمومی است که در این حوزه با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

نجات ۳۵ نفر در پی آتش‌سوزی ساختمان اداری

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در خیابان بخارست گفت: محل حادثه ساختمانی پنج طبقه با کاربری اداری بود که ۲ طبقه زیرزمین و همکف داشت که در طبقه منفی ۲ باشگاه ورزشی وجود داشت که دچار آتش‌سوزی شده بود. آتش‎نشانان با استفاده از تجهیزات مناسب وارد عملیات شدند و همزمان با خاموش کردن حریق، ۳۵ نفر از افراد حاضر در این ساختمان را به محل امن منتقل کردند، این حادثه بدون مصدومیت مهار شد.

مهار آتش‌سوزی در مغازه بازی‌های رایانه‌ای

افسر آماده منطقه هفت عملیاتی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: یک ساختمان تجاری ۲طبقه به وسعت ۸۰ متر در نازی‌آباد که تبدیل به محل بازی‌های رایانه‌ای شده بود به دلایل نامشخص دچار آتش‌سوزی شد که آتش‌نشانان، حریق را مهار و از سرایت آن به سایر مغازه‌های اطراف جلوگیری کردند، این حادثه مصدومی نداشت.

امدادرسانی به ۲ کوهنورد در ارتفاعات شمیرانات

سرپرست جمعیت هلال احمر شمیرانات اعلام کرد: ۲ کوهنورد در ارتفاعات دربند و شهرک شهیدمحلاتی توسط عوامل هلال احمر امدادرسانی و تحویل اورژانس شدند.

مرد ۳۰ ساله کوهنورد به دلیل سقوط از ارتفاع در منطقه دربند (منبع آب) از ناحیه کتف دچار آسیب‌دیدگی شدید شده بود که با انجام اقدامات اولیه و تثبیت پزشکی و فیزیکی به پایین کوه منتقل و تحویل عوامل اورژانس شد، همچنین در ارتفاعات شهرک شهیدمحلاتی خانمی حدوداً ۳۰ ساله از ناحیه قفسه سینه به علت سقوط در ارتفاع هم‌سطح آسیب دید که با همکاری امدادگران شعبه شمیرانات، اورژانس و حفاظت شهرک محلاتی تحویل مرکز درمانی شد.

بازدید معاون هماهنگی امور فرهنگی معاون اول رئیس جمهوری از شهرستان پاکدشت

معاون هماهنگی امور فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهوری در سفر یک روزه به پاکدشت، از بخش‌های مختلف این شهرستان بازدید و در جمع هنرمندان و فعالان اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد سخنرانی کرد و گفت: دولت با اعطای تسهیلات ویژه از هنرمندان آسیب دیده از کرونا حمایت می‌کند که یکی از این تسهیلات شامل ۱۲۰ میلیارد تومان هنرکارت است که بین این افراد توزیع می‌شود.

بازدید معاون وزیر ورزش از ۲ مجموعه سرخابی‌های پایتخت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان و مدیرکل ورزش وجوانان استان تهران از دو مجموعه شهید کاظمی و امام رضا(ع) برای احصا و روند مالکیت سرخابی‌های پایتخت بازدید کردند.

اهدای لباس گرم به کودکان کار تهران

همزمان با فصل سرما خادمین امامزاده روح الله الحسنی (ع) تهران در اقدامی نسبت به تهیه شال گردن برای ۳۰۰ کودکان کار (در محدوده میدان خراسان) اقدام کردند و از طریق نیات موقوفات ناحیه ۳ اوقاف شهر تهران، کارت خرید پوشاک ۵۰۰ هزار تومانی برای ۸۰۰ کودک کار و نیازمند نیز توزیع شد.

توقف ساخت و ساز در حرم حضرت عبدالعظیم (ع)

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری گفت: با ورود میراث فرهنگی استان تهران، ساخت و ساز در ضلع شرقی حرم عبدالعظیم حسنی (ع) به علت اضافه ارتفاع سازه‌ای متوقف شد.

رونمایی از پوئم سمفونی «سرباز» به یاد سردار شهید قاسم سلیمانی

پوئم سمفونی «سرباز» به نام و یاد «سردار شهیدحاج قاسم سلیمانی» به همت مدیریت موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور  معاون هنری، مدیر امور موسیقی و سرود این سازمان، مدیر دفتر موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از هنرمندان تولیدکننده این اثر در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران رونمایی شد.

پوئم سمفونی «سرباز» در ۶ قطعه؛ «سرباز»، «میهن»، «پیکار»، «پدر»، «الله اکبر» و «فتح» به آهنگسازی «آرمان مهربان» با اشعاری از «علی محمد مودب»، سولیست «امیرحسین سمیعی»، رهبری ارکستر «آرش امینی» و رهبر گروه کر «رازمیک اوهانیان» و اجرای ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما تولید شده است.

رونمایی از دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر(عج) با یاد سردار دل‌ها

تازه‌ترین طرح دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) در آستانه سالگرد شهادت «سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» با عنوان «برای تو، قهرمان من» به همت خانه طراحان انقلاب اسلامی رونمایی شد. 

اجرای ویژه برنامه‌های «مردان میدان» در مترو تهران

همزمان با فرارسیدن اولین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی اجرای ویژه برنامه‌های فرهنگی «مردان میدان» به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه در ایستگاه های مترو تهران آغاز شد و به مدت یک هفته ادامه دارد.

برگزاری رژه خودرویی سالگرد ۹ دی در استان تهران

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: برنامه‌های دهه بصیرت با شعار «بصیرت فاطمی، ولایت مداری، مقاومت علوی» همزمان با سالروز حماسه نهم دیماه، با رژه خودرویی در مناطق مختلف استان آغاز شده و هر روز از این دهه با عنوانی محوری و برگزاری برنامه‌های مختلف همراه است، نهم تا ۱۹ دیماه دهه بصیرت نامگذاری شده است.

کاروان بصیرت استان تهران با مشارکت مردم و با نصب پرچم‌های عزای فاطمی، نصب تمثال مقام رهبر معظم انقلاب، شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید فخری زاده و پخش شعارهای بصیرتی در سطح شهرستان‌های استان تهران به حرکت درآمد.

کاروان خودرویی بصیرت و میثاق در پردیس

همایش و کاروان خودرویی بصیرت و میثاق به مناسبت نهم دی با حضور مردم، امام جمعه شهرستان پردیس و جمعی از مسئولین در پارکینگ نورالشهدای پردیس همراه با سخنرانی و نوحه خوانی برگزار شد، بیش از ۴۰ خودرو در این کاروان حضور داشتند و  بر روی تمامی آنها پرچم زیبای جمهوری اسلامی نصب شده بود و حرکت این کاروان در سطح شهرهای بومهن و پردیس بیش از ۳ ساعت به طول انجامید.

تشکیل ۵ کارگروه برای توانمندسازی اقشار آسیب‌پذیر

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به همکاری این نهاد با سایر سازمان‌ها در جهت اجرای طرح توانمندسازی و محرومیت‌زدایی در سطح استان گفت: کمیته امداد در چهار محله پایتخت و یک محله در شهرستان بهارستان با همکاری سایر سازمان های مربوطه در جهت شناسایی نیازمندان و رفع مشکلات آنها با ایجاد پنج کارگروه معیشتی، بهداشت و درمان، امور فرهنگی، اشتغال و مسکن اقدام می‌کند.

اضافه شدن ۷ عنوان کارگاه جدید به برنامه‌های کانون پرورشی تهران

مدیرکل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان استان تهران گفت: هفت عنوان کارگاه مجازی جدید از جمله نوشتن خلاق، تکنیک در نقاشی، سبک شناسی در نقاشی، مبانی تئاتر و تئاتر عروسکی، نمایشنامه نویسی مقدماتی، کلاژ و قصه‌گویی مقدماتی بزرگسال به برنامه‌های زمستانی کانون اضافه شده است. علاقه‌مندان برای ثبت‌نام در این کارگاه‌ها می‌توانند تا ۱۷ دی به نشانی https://kpf.ir/onlinecourses مراجعه کنند.

بهره‌مندی ۵۰ هزار دانش‌آموز منطقه ۱۹ از آموزش‌های شهروندی

شهردار منطقه ۱۹ تهران اعلام کرد:‌ کارگاه‌های آنلاین آموزش شهروندی برای بیش از ۵۰هزار دانش‌آموز این منطقه در سامانه شاد عملیاتی و اجرایی شده است، در این کارگاه ها مفاهیم مربوط به آلودگی هوا، حقوق و تکالیف شهروندی، محیط زیست و مدیریت پسماند، زیست مسئولانه شهری، پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا و ایمنی و مدیریت بحران از طریق کارشناسان آموزشی شهرداری به صورت مجازی آموزش داده می‌شود.

آشنایی شهرداران مدارس منطقه ۳ با مفاهیم محیط زیست و پسماند

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۳ تهران گفت: آموزش مفاهیم محیط زیست و پسماند در قالب کارگاه‌های برخط «آموزشی و مهارت شهروندی» ویژه شهرداران مدارس این منطقه برگزار شد. موضوعاتی همچون نحوه تفکیک پسماند از مبدا، چگونگی فرایند و مدیریت پسماند از نقطه شروع تا پایان چرخه این فرآیند، تنوع زیستی جانداران و گیاهان و نگهداری از آنها، بحث مدیریت آب و سایر انرژی‌ها، دستیابی به زمین پاک و تفکیک پسماند و هوای پاک به عنوان یکی از معضلات اساسی شهر تهران به شهرداران مدارس آموزش داده می‌شود و از آنان خواسته می‌شود در این زمینه مشارکت فعالانه داشته باشند.

فراخوان شهرداری تهران برای واگذاری فعالیت‌های دامپزشکی سگ‌های بلاصاحب

شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر به نمایندگی از شهرداری تهران برای واگذاری فعالیت‌های کلینیکی دامپزشکی و نگهداری نقاهتگاه سگ‌های بدون صاحب واقع در آرادکوه اقدام به برگزاری مناقصه می‌کند، متقاضیان می‌توانند برای مشاهده توضیحات درج شده در آگهی و اسناد مناقصه به سایت شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر به نشانی samandehi.tehran.ir مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =