آلودگی هوا در سه شهر استان مرکزی  ادامه یافت

اراک - ایرنا - رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: آلودگی هوا در سه شهر صنعتی این استان شامل اراک، ساوه و شازند، چهارشنبه برای دومین روز متناوب در هفته جاری ادامه یافت.

«علیرضا محرابیان» در گفت و گو با ایرنا افزود: شاخص کیفیت هوای ۲۴ ساعته گذشته در کلانشهر اراک به عدد ۱۴۱ رسیده  و شاخص لحظه‌ای  نیز در ساعت هشت صبح امروز (چهارشنبه) به عدد ۱۰۶ رسیده که نشانگر کیفیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی بیان کرد: شاخص کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته شهرستان ساوه نیز به عدد ۹۸ رسید که وضعیت سالم را نشان داد اما در ساعت هشت صبح امروز (چهارشنبه) به عدد ۱۰۵ رسیده که بیانگر کیفیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است.

محرابیان اظهار داشت: ایستگاه شازند به دلیل نبود راهبری و کالیبراسیون بدون دیتای معتبر قابل انتشار است که راهبری و نگهداری ایستگاه برعهده شهرداری و شورای شهر شازند است اما شاخص کیفیت هوای ۲۴ ساعته روستای کزاز به عدد ۱۱۴ رسیده که نشانگر کیفیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است و شاخص لحظه‌ای در ساعت هشت صبح روز جاری (چهارشنبه) به ۹۷ رسیده که بیانگر وضعیت سالم است.

کیفیت هوای اراک، ساوه و شازند روز دوشنبه هفته جاری نیز در وضعیت ناسالم قرار داشت

استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان و بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است و در این منطقه حدود سه هزار واحد تولیدی بزرگ، متوسط و کوچک مستقر است.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون  ۳۰ روز کامل برای گروه‌های سنی حساس، یک روز کامل برای همه گروه‌های سنی و ۲۳ روز نیز به صورت لحظه‌ای ناسالم بوده است.

کیفیت هوا در یک تقسیم بندی مرتبط با سلامت انسان به شش دسته شامل خوب بین ۰ تا ۵۰، متوسط بین ۵۱ تا ۱۰۰، ناسالم برای گروه‌های حساس بین ۱۰۱ تا ۱۵۰، ناسالم بین ۱۵۱ تا ۲۰۰، بسیار ناسالم بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ و خطرناک از ۳۰۰ بالاتر تقیسم می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha