واحد تولید خوراک دام و طیور و آبزیان در بجنورد بهره‌برداری شد

بجنورد- ایرنا- واحد تولیدی خوراک آماده دام، طیور و آبزیان، روز چهارشنبه با حضور وزیر جهاد کشاورزی در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی به بهره‌برداری رسید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در حاشیه گشایش این واحد تولیدی به خبرنگار ایرنا گفت: این طرح ظرفیت تولید سالانه ۹۰ هزار تن خوراک دام را دارد و با راه اندازی آن برای ۱۹۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.

عبدالله یوسفی با بیان اینکه اجرای این طرح از سال ۹۶ آغاز شده است، اعتبار هزینه شده برای آن را ۹۳۰ میلیارد ریال عنوان کرد و اظهار داشت: با راه اندازی این طرح شمار کارخانه های تولیدی خوراک دام استان به ۱۱ واحد و ظرفیت تولید انواع خوراک دام نیز از ۳۰۰ به ۳۹۰ هزار تن رسیده است.

وی هدف از ایجاد این واحد تولیدی را تکمیل زنجیره تولید در منطقه دانست و افزود: در این واحد تولیدی، خوراک آماده دام، طیور و آبزیان پرورشی به شکل پلت و نیز انواع خوراک دام، طیور و آبزیان بر پایه بقایای کشاورزی تولید می شود.

خوراک پلت شده به دلیل داشتن تمامی مواد مورد نیاز، بهترین غذای آبزیان شناخته می شود و از جمله ویژگی‌های این محصول اندازه استاندارد، مواد فشرده شده غذایی، هضم آسان و خوش خوراکی است.

خراسان شمالی در زنجیره تولید و ارزش در بخش دام سبک و طیور رتبه نهم کشور را دارد.

این استان با داشتن ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی یکی از قطب های دامپروری کشور محسوب می شود.

شمار مزارع پرورش ماهی گرمابی خراسان شمالی ۹۰ و مزارع سردابی ۹۷ فقره است که هم اکنون ۲۰۰ تولید کننده در حوزه آبزیان و شیلات این استان فعالیت دارند که سالانه میزان تولید ماهی در این استان به ۲ هزار و ۵۰۰ تن رسیده است.

در استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی ۶ هزار و ۲۵۰ منبع آبی شامل رودخانه، چشمه، قنات و سد وجود دارد.

سهم خراسان شمالی ۶ دهم درصد از تولید ناخالص داخلی تمامی بخش های اقتصادی کشور است که سهم بخش کشاورزی این استان ۱.۱ درصد از تولید ناخالص بخش کشاورزی است.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از مجموع این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.   بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.   

حدود ۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha