امسال ۲۱۳ هزار تن کالا از مرز بازرگان وارد کشور شده است

ارومیه- ایرنا- مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۲۱۳ هزار تن کالا از این مرز وارد کشور شده که البته به علت شیوع کرونا، ۴۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

مجتبی بازگیر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: ارزش کالاهای وارد شده به کشور از طریق این مرز از ابتدای سال‌جاری نیز به ۲۹۱ میلیون و ۷۹۲ هزار دلار رسید که ۳۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.

وی افزود: انواع ماشین‌آلات صنعتی، مصنوعات از چدن و آهن یا فولاد، آلومینیوم، وسایل نقلیه زمینی، عصاره رنگ و مرکب، اسکلت فلزی، انواع چسب، انواع رنگ، سنگ فلز جوش، خاکستر، کائوچو و اشیای ساخته شده از آن و انواع پارچه از طریق مرز بازرگان وارد کشور شد.

مدیر کل گمرک بازرگان ادامه داد: تعداد اظهارنامه‌های صادر شده از این گمرک نیز، هفت هزار و ۳۱ مورد بود که نسبت به سال پیش از آن، ۳۶ درصد کاهش داشت.

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha