تلاش آمریکا برای قرار دادن کوبا در فهرست حامیان مالی تروریسم

تهران- ایرنا- روزنامه نیویورک تایمز بامداد چهارشنبه گزارش داد که مایک پمپئو در آخرین روزهای حضور خود در وزارت خارجه آمریکا قصد دارد کوبا را در فهرست حامیان مالی تروریسم قرار دهد.

به گزارش ایرنا، مقام‌های وزارت خارجه آمریکا طرحی را در این زمینه تدوین کرده‌اند که تحقق آن می‌تواند تلاش‌های دولت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای کاهش فشار بر هاوانا را با موانعی مواجه ‌کند.

به گفته ۲ مقام آمریکایی پمپئو در سه هفته‌ای که تا پایان دولت دونالد ترامپ باقی است فرصت دارد که در مورد این طرح تصمیم گیری کند.

بنا بر این گزارش، قرار دادن کوبا در فهرست حامیان مالی تروریسم همچنین «تشکری» از کوبایی و لاتین تبارهای ضدکمونیست ساکن فلوریدا است که در انتخابات ماه نوامبر به ترامپ و سایر جمهوری‌خواهان رای دادند.

هنوز مشخص نیست که آیا پمپئو در این باره تصمیمی اتخاذ کرده است. دموکرات‌ها و کارشناسان سیاست خارجی معتقدند که ترامپ و مقام‌های ارشد دولتش قصد دارند بایدن را در ماه‌های نخست ریاست جمهوری‌اش با مشکلاتی مواجه کنند.

بایدن می‌تواند بسرعت برای خارج کردن کوبا از این فهرست اقدام کند اما انجام آن به ماه‌ها زمان نیاز دارد.

آمریکا پیش از این ایران، کره شمالی و سوریه را در این فهرست قرار داده بود.

در دوران باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا روابط واشنگتن - هاوانا رو به بهبود قرار گرفت اما ترامپ بار دیگر شدیدترین تحریم‌ها را علیه هاوانا اعمال کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha