رئیس شورا و کمیسیون اروپا توافقنامه پسابرگزیت را امضا کردند

لندن – ایرنا – رئیس شورا و کمیسیون اروپا توافقنامه تاریخی پسابرگزیت را که از بامداد جمعه (۱۲ دی) بر همکاری‌های امنیتی و تجاری دو طرف در دوره پسابرگزیت نظارت دارد امضاء کردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این سند که «توافقنامه تجاری و همکاری انگلیس و اتحادیه اروپا» نام‌گذاری شده طی مراسمی در بروکسل از سوی شارل میشل رئیس شورای اروپا و اورسولا فون‌درلاین رئیس کمیسیون اروپا امضاء شد تا گام مهم دیگری در راستای خروج نظام‌مند انگلیس از اتحادیه اروپا برداشته شود.

رئیس شورای اروپا با صدور بیانیه‌ای در این رابطه، که در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد بیان داشت: اتحادیه آمادگی دارد تا شانه به شانه انگلیس در خصوص مسائل مهم از جمله تغییرات اقلیمی و پاسخ جهانی به همه‌گیری ویروس کرونا، همکاری کند. در خصوص سیاست خارجی هم بر اساس منافع و ارزش‌های مشترک اقدام خواهیم کرد.

در همین حال یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس اعلام کرد که سند یادشده اینک به لندن منتقل شده تا از سوی نخست وزیر انگلیس نیز به امضاء برسد.

این سند در نتیجه ۱۰ ماه مذاکرات طاقت فرسا و نفسگیر میان انگلیس و اتحادیه اروپا حاصل شد. متن کامل آن که شامل یک هزار و ۲۴۶ صفحه‌ از توافقات دو طرف در زمینه همکاری‌های انرژی هسته‌ای، تبادل اطلاعات طبقه‌بندی شده و مجموعه‌ای از اعلامیه‌های دو طرف است شنبه گذشته منتشر شد و اینک باید به تائید پارلمان‌های انگلیس و اتحادیه اروپا برسد.

دوشنبه گذشته سفیران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا آن را به اتفاق آراء تائید کرده تا راه برای اجرای موقت آن از سال جدید میلادی (۱۲ دی) باز شود. نمایندگان پارلمان اروپا سال آینده جزئیات این توافق را بررسی و رای گیری خواهند کرد تا به قانون تبدیل شود.

نمایندگان مجلس انگلیس هم امروز درباره توافق بدست آمده رای‌گیری می‌کنند. با چراغ سبز حزب اصلی مخالف دولت (کارگر) انتظار می‌رود که این لایحه با اکثریت آراء تصویب شود. با این حال سایر احزاب سیاسی از جمله حزب ملی اسکاتلند، لیبرال دمکرات، پلید کیمرو و احزاب ایرلند شمالی مخالفت خود را با این توافق اعلام کرده‌اند.

نخست وزیر انگلیس در اظهار نظری از نمایندگان خواست تا با حمایت از سند یادشده که در استانه میلاد حضرت مسیح (ع) توافق شد فصل جدیدی را در تاریخ این کشور رقم بزنند. وی عنوان کرد که با این توافق، انگلیس کنترل قوانین داخلی و سرنوشت کشور را به دست خواهد گرفت، اما همچنان دوست و متحد اتحادیه اروپا باقی خواهند ماند.

جانسون یادآور شد که این توافق در میانه بحران کرونا و به رغم فشارها برای تمدید مهلت مذاکرات، زیر یک سال حاصل شد و به موجب ان جایگاه انگلیس به عنوان یک عامل مفید تقویت خواهد شد.

گفتنی است که ائتلاف نمایندگان ضد اروپایی مجلس عوام موسوم به گروه تحقیقات اروپا (ERG) اعلام کردند که در نتیجه ارزیابی‌های به عمل آمده، توافق یادشده حاکمیت ارضی انگلیس حفظ و به این ترتیب در رای‌گیری امروز از ان حمایت خواهند کرد.

در این صورت لایحه یادشده برای تائید نهایی به مجلس اعیان و سپس با توشیح ملکه به قانون تبدیل خواهد شد.

بر اساس جدول زمان‌بندی، دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا فردا (پنجشنبه) به پایان می‌رسد و پس از آن مناسبات تجاری دو طرف وفق توافق یادشده انجام خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

سرخط اخبار جهان