حمل و نقل الکترونیکی، توسعه صنعتی در کشور را تسریع می کند

تهران- ایرنا- علیرضا کلاهی‌صمدی گفت: حمل و نقل الکترونیکی به عنوان یکی از فناوری‌ها تسریع کننده توسعه صنعتی در ایران خواهد بود و بر کشور تاثیر زیادی خواهد گذاشت. اکنون جهان به سمت خودرو خودران حرکت می‌کند که این مدل حمل و نقل آینده است که ساختار زندگی بشر را دگرگون خواهد کرد.

بخش های تولید، خدمات درمانی، سرویس های مالی و آموزش صنایعی هستند که در ۲۰۲۱ میلادی تحت تاثیر فناوری های نوین قرار خواهند گرفت و فناوری ها اگر به همین روال ادامه پیدا کند جهان آینده جهانی متفاوت از آنچه ما می بینیم خواهد شد. به همین دلیل هم می بایست از هم اکنون خود را برای چنین جهانی آماده کرد. «علیرضا کلاهی‌صمدی» عضو هیات نمایندگان و نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در ویبنار «تغییرات نمایی، آینده از آنچه شما فکر می‌کنید به شما نزدیکتر است» که به همت موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی برگزار شد به مباحثی همچون عصر اطلاعات و تغییرات نمایی، اینترنت جهانی و کسب و کارها، حمل و نقل الکترونیک و ... پرداخت و همه فعالان اقتصادی و علاقمندان توانستند این وبینار را به صورت زنده مشاهده کنند.

ما از عصر اطلاعات خارج و وارد عصر تلفیق شده‌ایم

 کلاهی‌صمدی به طرح مساله سخنرانی خود یعنی تغییرات نمایی پرداخت و گفت: من معتقد هستم که ما از عصر اطلاعات خارج و وارد عصر تلفیق شده ایم؛ تلفیق فناوری هایی که همه دچار تغییرات نمایی و لگاریتمی هستند و ما داریم اثرات این را آرام آرام در گوشه و کنار زندگیمان حس می کنیم. اگر به دور و بر خودمان نگاه کنیم تغییراتی که دنیا از سال ۲۰۱۰ میلادی داشته و تا به امروز مقایسه کنیم مشاهده می شود که تا چه اندازه سرعت بیشتر شده است. پس فلسفه بسیاری از افرادی که در این حوزه تحقیق کرده اند این است که اندازه گیری و درک سرعت تغییرات برای بشر سخت است. بنابراین به دلیل اینکه این فناوری در سیاست های توسعه ای کشور اثر خواهد گذاشت، این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است که یکی از مهمترین آنها پایان عصر نفت است که ما باید فکر کنیم که برای نفت چه جایگزینی داریم و برای توسعه پایه صنعتی کشور چه برنامه هایی می خواهیم پیاده کنیم.

موتور محرک تغییرات نمایی، افزایش تصاعدی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اظهار داشت: به طور کلی هر فناوری این سیکل را طی می کند؛ یعنی در آغاز معرفی می شود و فاز ناامیدی در مصرف کننده ایجاد می کند. پس هر فناوری این را طی می کند مانند گوشی تلفن های هوشمند که این سیکل را طی کرده است. یکی دیگر از خروجی های فناوری، ارزان شدن و همگانی شدن آن است. برای نمونه در بحث سلامت و طول عمر این اتفاق افتاده است. به گونه ای که مثلا مصرف گوشت در یک زمانی کالایی لوکس محسوب می شد که هر فردی نمی توانست آن را مصرف کند اما امروزه اینگونه نیست و فناوری هم باعث شده که پروتئین های حیوانی ارزان تر و در دسترس تر قرار بگیرد.

اینترنت جهانی به معنای پارادایم شیفت در کسب و کارها است

وی با اشاره به اینترنت جهانی بیان داشت: کل دنیا در حال وصل شدن به اینترنت هستند و این به معنی بازارهای جدید و ایده های جدید است. اگر ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال پیش کودک باهوش در هند یا آفریقا دیده نمی شد اما امروز این اتفاق نخواهد افتاد. پس اینترنت جهانی به معنای پارادایم شیفت در کسب و کارها است که در ایران هم تغییر پارادایم در کسب و کارها با وصل شدن به اینترنت قابل می‌بینیم. پس در آینده بیش از ۵۰ هزار ماهواره در مدار زمین قرار می‌گیرد و کل کره زمین تحت پوشش اینترنت با پهنای باند بالا قرار خواهد گرفت. پس در چنین دنیایی صحبت از فیلتر کردن و ... بی‌معنی است و این یک واقعیت است که ما با آن مواجه هستیم.

واقعیت مجازی یا افزوده

کلاهی صمدی به واقعیت مجازی یا افزوده اشاره داشت و تصریح کرد: واقعیت مجازی به این معنی است که اطلاعات و دستورالعمل هایی که نیاز است در دسترس افراد خواهد بود و چه بسا سنسورهایی که در مغز باشد و بتواند به انسان کمک کند. در این شرایط مهم این است که فرد بتواند فکر کند، خلاقیت داشته باشد و بداند که چی را باید بپرسد و این یعنی اینکه نظام آموزشی ما باید تغییر کند.

حمل و نقل الکترونیکی بر روی ایران تاثیر زیادی خواهد گذاشت

نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران یادآور شد: یکی دیگر از فناوری ها که بر روی ایران نیز تاثیر زیادی خواهد گذاشت، حمل و نقل الکترونیکی است. همین الان در دنیای غرب خودروها در ۹۰ درصد اوقات پارک هستند یعنی یک دارایی هستند و وقتی به سمت خودرو خودران می رویم و راننده را حذف می کنیم خیلی ارزان تر می شود و مثل هر تکنولوژی دیگر ما شاهد این سیکل هستیم. وقتی خودرو خودران شود و حمل و نقل به عنوان یک سرویس به آن نگاه کند دیگر برند خودرو برای هیچ فردی مهم نمی شود برای همین خودرو سازان لوکس که از برند خود سود می برند در خطر خواهند بود. این مدل حمل و نقل آینده است که ساختار زندگی بشر را دگرگون خواهد کرد.

کلاهی صمدی در ادامه گفت: چاپ سه‌بعدی پیشرفته هم تولید و هم طراحی را متحول خواهد کرد. به عبارت دیگر، اتوماسیون پیشرفته، رباتیکس و چاپ سه بعدی پارادایم تولید و تجارت را در جهان دگرگون خواهند کرد.

انرژی‌های تجدیدپذیر

عضو هیات نمایندگان معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بیان داشت: کاهش بهای برق و انرژی بادی و انرژی خورشیدی بیشتر از همه پیش بینی ها بوده است. تکنولوژی هایی در راه هستند که این انرژی‌های تجدیدپذیر را ارزان تر و شدیدتر خواهد کرد. هزینه احداث نیروگاه انرژی های تجدیدپذیر از ادامه کار نیروگاه های سنتی ارزان تر خواهد بود و بسیاری از کشورها به ناچار نیروگاه‌های فسیلی را خاموش خواهند کرد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =