گروکشی انتخاباتی جمهوری‌خواهان برای تصویب بسته حمایتی
سناتور میچ مک‌کانل رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا

نیویورک- ایرنا- رهبر جمهوری‌خواهان سنا با رای‌گیری بسته حمایتی ۲هزار دلاری به خانواده‌های آمریکایی مخالفت کرد و گفت باید به مساله تقلب در انتخابات هم رسیدگی شود.

به گزارش ایرنا، پس از چندماه بحث و گفت‌وگو، هفته گذشته مجلس نمایندگان، سنا و نمایندگان دولت ترامپ به توافق رسیدند که در قالب بودجه دفاعی آمریکا، بسته حمایتی به ازای هر نفر ۶۰۰ دلار را تصویب کنند.

اما این مصوبه که حمایت دو حزبی کنگره را به همراه داشت، با مخالفت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مواجه شد و پیش از وتو، خواستار اصلاح بخش‌هایی از آن شد.

وی پیشنهاد داد تا به ازای هر بزرگسال، ۲ هزار دلار و به ازای هر بچه مبلغ ۶۰۰ دلار پرداخت شود.

همچنین کنگره به ادعای وی درباره تقلب انتخاباتی رسیدگی کند و قانون ۲۳۰ را درباره شبکه‌های اجتماعی اصلاح کند.

پیشنهاد افزایش میزان بسته حمایتی به سرعت مورد استقبال دموکرات‌ها قرار گرفت، از این رو شامگاه دوشنبه این اصلاحیه با ۲۷۵ رای موافق در برابر ۱۳۴ رای مخالف به تصویب رسید و به این ترتیب، آرای آن از دوسوم مورد نیاز برای وتوی تصمیم رئیس جمهوری بیشتر شد.

این مصوبه مجلس نمایندگان، روز سه‌شنبه در دستور کار سنا قرار گرفت و سناتور چاک شومر از نیویورک که رهبر اقلیت دموکرات را در این مجلس به عهده دارد، خواستار رای‌گیری درباره آن شد اما میچ مک‌کانل رهبر اکثریت سنا با آن مخالفت کرد.

وی یادآور شد که رئیس جمهوری ترامپ علاوه بر بررسی‌های بسته حمایتی، خواستار اقدام کنگره در مورد لغو حمایت از مسئولیت شرکت‌های فناوری و اصلاحات مربوط به انتخابات شده است.

این سناتور جمهوری‌خواه تاکید کرد: این سه موضوع مهمی است که رئیس جمهوری آنها را به هم پیوند داده است. از این رو، در این هفته، سنا فرآیندی را آغاز می‌کند تا این سه اولویت را مورد توجه قرار دهد.

پیش از این برخی از جمهوری‌خواهان حمایت خود را برای تصویب افزایش بسته حمایتی اعلام کرده بودند اما حداقل ۱۲ رای جمهوری‌خواه لازم است تا وتوی رئیس جمهوری شکسته شود.

با پایان یافتن روند رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۱۳ آبان، دونالد ترامپ به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان که تا کنون بازنده رسمی این انتخابات شناخته می‌شود، مدعی تقلب گسترده شده و نتایج را نپذیرفته است.

جمهوری‌خواهان همه تلاش خود را برای بازگرداندن نتیجه انتخابات به کار گرفته‌اند حتی اگر به قیمت گروگان‌گیری میلیون‌ها خانواده نیازمند آمریکایی باشد.

به گفته جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا، ۱۰ میلیون آمریکایی نیازمند بیمه بیکاری هستند که در صورت عدم تصویب این بسته حمایتی، از مزایای آن نمی‌توانند استفاده کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

سرخط اخبار جهان