رییس جمهوری ۹ طرح صنعت برق مازندران را افتتاح می‌کند

ساری - ایرنا - مدیر طرح تولید پراکنده شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان گفت که ۹ طرح صنعت برق مازندران فردا پنجشنبه همزمان با سی‌وچهارمین هفته پویش " هرهفته_الف_ب_ایران " با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد.

رزم آرا ذاکری فرد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هزینه اجرای این طرح ها را هفت هزار میلیارد ریال اعلام کرد .

وی پنج طرح آماده افتتاح را مربوط به نیروگاه مقیاس کوچک معرفی کرد و گفت که برای ساخت این نیروگاه ها که در مجموع ۶۳ مگاوات ظرفیت تولید دارند ، پنج هزارو ۳۶۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

ساخت نیروگاههای مقیاس کوچک از جمله اقدامات دولت تدبیر و امید با رویکرد زیست محیطی و تولید انرژی پاک است که در استان های شمالی در دستور کار قرار گرفت و بر اساس مطالعات انجام شده تا سال ۱۴۰۳ برای تامین یکهزار مگاوات برق،  ۴۰ نیروگاه ۲۵ مگاواتی باید در این استان ها ایجاد شود.

کاهش آلودگی بالاتر از عدد استاندارد نسبت به نیروگاه های بزرگ ،حفظ زمین های طبیعی و کشاورزی، کاهش مصرف گاز برای چرخاندن ژنراتورها درحد نیاز به گاز خانگی، تولید و مصرف در محل و نیاز به سرمایه گذاری اندک از مزیت های نیروگاه های مقیاس کوچک است.

ذاکری فرد توضیح داد : نخستین نیروگاه ۲۵ مگاواتی که فردا بهره برداری می شود در چمستان شهرستان نور واقع است و برای ساخت آن سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی افزود : با بهره برداری از این نیروگاه برای ۱۸ نفر شغل ایجاد می شود.

ذاکری فرد گفت : دومین نیروگاه هم با ظرفیت تولید ۲۵ مگاواتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد بهشهر است که با سرمایه‌گذاری یکهزارو ۵۰۰ ریالی بخش خصوصی شرکت ماهتاب کاسپین آماده افتتاح است.

وی از نیروگاه مقیاس کوچک گتاب بابل هم به عنوان سومین نیروگاه آماده افتتاح نام برد و افزد : برای ساخت این نیروگاه  هم ۵۰۰ میلیارد ریال از سوی شرکت بخش خصوصی تولید ایستگاهی نیرو ویژه سرمایه گذاری شده است.

معاون شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان گفت : چهارمین نیروگاه مقیاس کوچک نیز مربوط به منطقه بابلسر با اتصال به شبکه توزیع به ظرفیت چهار مگاوات با سرمایه‌گذاری ۳۶۰ میلیارد ریال است که شرکت بخش خصوصی خدمات انرژی توسعه ایستگاهی نیرو خاصه آن را ساخته است.

وی پنجمین نیروگاه مقیاس کوچک آماده افتتاح در مازندران را هم مربوط به منطقه چمستان معرفی کرد و توضیح داد : این نیروگاه هم با اتصال به شبکه توزیع به ظرفیت چهار مگاوات است که شرکت صنعت نورد ساحل گستر که یک سرمایه گذار خارجی است آن را ساخته است.

وی میزان سرمایه گذاری این نیروگاه را هم ۴۸۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

مدیرطرح تولید پراکنده شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان ششمین طرح صنعت برق آماده افتتاح در مازندران را  نصب ترانس دوم پست ۶۳/۲۳۰ کیلوولت نوشهر به ظرفیت ۱۶۰ مگاولت آمپر و خطوط ۶۳کیلوولت ارتباطی با شبکه به­ همراه هفت  فیدر خروجی معرفی و هزینه اجرای آن را  ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

وی از طرح  افزایش ظرفیت پست انتقال دریاسر از ۲۵۰ مگاولت آمپر به ۳۶۰ مگاولت آمپر با جایگزینی ۲ دستگاه ترانسفورماتور ۱۸۰ مگاولت آمپر هم به عنوان هفتمین طرح آماده افتتاح در مازندران نام برد.

ذاکری فرد هزینه اجرای این طرح را هم ۶۴۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

وی گفت : طرح   جایگزینی هادی پرظرفیت با هادی  ۶۳ کیلوولت موجود خط دریاسر- فریدونکنار به طول هفت کیلومتر هم هشتمین طرح آماده افتتاح است که برای آن ۱۸ میلیارد ریال هزینه شده است.

معاون شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان نهمین طرح آماده افتتاح را هم احداث یک بی ۶۳ کیلوولت و تکمیل ضلع چهارم آرایش مربع پست ۶۳/۲۳۰ کیلوولت " علمده " با هزینه ۱۴۵ میلیارد ریال معرفی کرد.

وی اشتغال زایی مستقیم این طرح ها را ۳۲  نفر اعلام کرد و گفت که به صورت غیرمستقیم هم پس از افتتاح طرح ها ۳۳۰ شغل ایجاد می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها