برگزاری هر گونه مراسم حضوری در قم ممنوع است

قم ـ ایرنا ـ مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم، از ممنوع بودن برگزاری هر گونه مراسم حضوری در مناسبت‌های دی‌ماه به استناد بخشنامه جدید وزیر کشور در این استان خبر داد.

به گزارش عصر سه شنبه روابط عمومی استانداری قم، محسن اوروجی در این ارتباط گفت: آیین های بزرگداشت مربوط به مناسبت های این ماه باید به صورت غیرحضوری و با استفاده از فضای مجازی و رسانه ها برگزار شود.

وی با اشاره به ابلاغ بخشنامه جدید از سوی وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا به استانداران در خصوص عدم برگزاری هر گونه مراسم حضوری در مناسبت‌های دی‌ماه گفت: بر اساس این ابلاغیه و در چارچوب طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت ها، برگزاری آیین های مذهبی در هیچ یک از وضعیت های سه گانه (زرد، نارنجی و قرمز) امکانپذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: در راستای پیشگیری از شتاب شیوع ویروس کرونا و بر اساس بند ۱۶ طرح جامعه مدیریت هوشمند محدودیت ها، برگزاری هر گونه تجمعی و در همه وضعیت ها ممنوع است.

وی با بیان اینکه اعمال صحیح محدودیت های اخیر، دستاوردهای بسیار ارزنده ای برای کل کشور و استان قم در زمینه کاهش آمار مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا داشته است، گفت: هیچ مرجعی به جز ستاد ملی مدیریت کرونا، حق دادن مجوز برگزاری مراسم حضوری را ندارد.

پس از چند ماه وضعیت قرمز و فوق قرمز کرونایی در قم، این استان از نیمه آذرماه در شرایط نارنجی کرونایی قرار گرفته بود که‌ با اعلام دانشگاه علوم پزشکی قم، از ۶ دی ماه جاری در وضعیت «زرد» قرار دارد.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌ عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۹۸ به ‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هر گونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.                   

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هر گونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها