امام جمعه نجف: عراق خواستار خروج آمریکا از این کشور است

قم-ایرنا- امام جمعه نجف اشرف گفت: ما خواستار خروج آمریکایی ها از کشور خودمان هستیم، چراکه با وجود آنها امکان سیادت و استقلال عراق ممکن نیست.

حجت الاسلام والمسلمین سید صدرالدین قپانچی شامگاه سه شنبه در کنگره بین الملی سرداران شهید مقاومت و اربعین، در قم افزود: فعالیت ۵ پایگاه بزرگ آمریکایی در عراق نشانه زیرپا گذاشتن آزادی و استقلال این کشور است.

وی در ادامه گفت: نیروهای حشدالشعبی شجره طیبه ای است که اصل آن ثابت است و شاخه های آن در آسمان است و همیشه باید تقویت و حمایت شود.

وی بیان کرد: شهید سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس نقش برجسته ای در خنثی سازی توطئه های ساخته و پرداخته دشمنان داشتند.

امام جمعه نجف اشرف یادآور شد: دو ملت ایران و عراق از هزاران سال گذشته همیشه تعامل و همکاری دینی و اقتصادی داشتند و سابقه دوستی دو کشور به زمان حال بازنمی گردد.

امنیت عراق به پیاده روی اربعین گره خورده است

رییس اتحادیه رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی در عراق نیز در این کنگره، بیان داشت: عراق با سقوط صدام در حقیقت از یک نظام ظالم و دیکتاتور خارج شد اما در یک دولت اشغالگر وارد شد و مردمانی بر این سرزمین حمکرانی می کردند که هیچ شناختی از آن نداشتند.

سید حمید حسینی گفت: در این ایام بود که شهید سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس وارد عراق شدند و نقش تاثیرگذار خود را به تدریج ایفا کردند.

وی بیان کرد: این دو شهید زمانی با لباس مبدل وارد نجف اشرف شدند که این شهر در حلقه تنگ محاصره اشغالگران قرار داشت و کسی باور نمی کرد در آن زمان که امکان آزادی کامل عراق با شرایط آن موقع ممکن باشد.

حسینی اظهار داشت: شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس نقش بی نظیری در شکوه و عظمت پیاده روی اربعین داشتند.

رییس اتحادیه رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی در عراق، یادآور شد: این دو شهید معتقد بودند به هر اندازه که این پیاده روی با شکوه بیشتری برگزار شود حلقه بر اشتغالگران در عراق تنگ تر می شود.

به گفته وی، این دو شهید پس از اتمام پیاده روی اربعین برای پیاده اربعین سال آینده برنامه ریزی می کردند که یکی از نتایج آن احداث صدها موکب در طول مسیر پیاده روی و ایمن سازی این مسیر بود.

وی یادآور شد: زیارت اربعین کشور عراق را از انزوا و عدم استقلال و امنیت به تدریج خارج کرد و امروز نیز به هر میزان که به این پیاده روی توجه بیشتری شود بر سطح امنیت و رفاه عراق افزوده می شود.

کنگره بین المللی سرداران شهید مقاومت و اربعین با سخنرانی شخصیت های مختلف از کشورهای جهان اسلام به صورت وبیناری عصر امروز در قم آغاز شد و فردا به کار خود پایان می دهد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها