استان یزد روز بدون فوت بیمار کووید ۱۹ را سپری کرد

یزد - ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گقت: در شبانه روز گذشته مواردی از فوت بیمار به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ در استان ثبت نشد.

دکتر سید ابراهیم سلمانی سه شنبه شب  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در شبانه روز گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۶ بیمار مبتلا قطعی به کووید ۱۹  در استان شناسایی شدند.

وی ادامه داد: در حال حاضر، ۱۷۹ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۶۱ نفر افراد بدحال در بخش‌ مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی ایزد ظهار کرد: کاهش موارد فوت و بستری بیماران به دلیل رعایت مفاد پروتکل های بهداشتی از سوی مردم است و اگر به رعایت دستورالعمل های ابلاغی توجه نشود، دوباره موارد بستری و فوت بیماران افزایش می یابد. 

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

این ویروس  دی ماه سال ۹۸ در شهر ووهان چین برای نخستین بار شناسایی و در ایران نیز اوایل اسفند ماه سال قبل گزارش شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها