فرماندار اسفراین خواستار استقرار ایمیدرو در معدن آلبلاغ شد

بجنورد _ ایرنا _ فرماندار اسفراین گفت: ۲ سال است که شهرستان درگیر موضوع ساماندهی معدن سرب و روی آلبلاغ شده است و انتظار می‌رود این مساله هرچه سریعتر تعیین تکلیف شده و با استقرار فوری و جدی سازمان‌ توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در منطقه، سامان بگیرد.

طاهر رستمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با گلایه‌مندی از آنچه تعلل ایمیدرو در عمل به تعهدش خواند، اظهار داشت: سومین مناقصه برگزار شده ایمیدرو برای تعیین شرکت حفاظتی معدن آلبلاغ اسفراین، بی نتیجه بوده و برنده ای نداشته است.

وی افزود: بر اساس آخرین پیگیری انجام شده، مصوب و مقرر شده تا ایمیدرو از همه ظرفیت های قانونی خود و اختیارات هیات مدیره برای ترک تشریفات و استقرار موقت یک شرکت در منطقه آلبلاغ اسفراین استفاده کند اما این وعده روی تحقق ندیده است.
فرماندار اسفراین تصریح کرد: درخواست ما این است که هرچه سریعتر این اتفاق بیفتد و این شرکت به وعده هایش در منطقه معدنی آلبلاغ اسفراین عمل کند.
رستمی با اشاره به ادامه برداشت های غیرمجاز از ذخایر معدن آلبلاغ و حضور افراد متفرقه در این منطقه، افزود: اکنون بسیار نگران وقوع حوادث ناگوار در منطقه آلبلاغ هستیم.
وی افزود: طولانی شدن روند برگزاری و تجدید مناقصه ها و خرید زمان از سوی ایمیدرو، کار حفاظت از معدن آلبلاغ را برای نیروی انتظامی و مجموعه شهرستان، باتوجه به درگیر بودن بخشی از نیرو ها در مقوله اعمال محدودیت های کرونایی، سخت کرده است و حفاظت از این منطقه آنچنان که باید صورت نمی گیرد.
فرماندار اسفراین درباره پیشنهاد ورود قرارگاه خاتم الانبیا (ص) به بحث ساماندهی آلبلاغ نیز گفت: این پیشنهاد در سفر سردار محمد به استان در تفاهم نامه این قرارگاه با استانداری مطرح و از سوی قرارگاه خاتم در این خصوص اعلام آمادگی شد و اکنون این موضوع در سطح ملی پیگیری می شود.
رستمی تصریح کرد: موضوع آلبلاغ اکنون در دستور کار هیات مدیره ایمیدرو نیز هست و اگر این سازمان آمادگی داشته باشد که قرارگاه خاتم الانبیا به این موضوع ورود کند، پیشنهاد شهرستان بر مشارکت و منتفع شدن مردم شهرستان از این موضوع است.
وی افزود: با این وجود تا کنون این موضوع در سطح ملی به جمع بندی و نتیجه قطعی نرسیده است.
برداشت غیرمجاز از معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین، که در منطقه ای کوهستانی و سخت گذر با همین نام واقع است، از اواخر سال ۹۷ آغاز شد که از بهار ۹۸ با هجوم سودجویان به این منطقه شدت بیشتری گرفت.
واقع شدن این معدن در منطقه حفاظت شده زیست محیطی ساریگل، موجب شد سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی مدتها در ثبت آن ناکام بماند ولی سال قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدرو صادر کرد.  
حوادث ریزش سنگ و آوار در معدن آلبلاغ تاکنون جان هفت نفر از برداشت کنندگان غیرمجاز را، که بعضا از دیگر مناطق کشور راهی این منطقه شده می شوند، گرفته است.  
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.     

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha