پرفورمنس در روزهای کرونایی بازار اهواز

اهواز - ایرنا - معاون امور اجتماعی و شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اهواز با اشاره به اجرای پرفورمنس (هنر اجرا یانمایش اجرا محور) در مکان‌های پرتردد این شهر، گفت: هدف از اجرای پرفورمنس آموزش پروتکل‌های مقابله با کرونا و انتقال مفاهیم با استفاده از زبان هنر است.

احمدرضا درخشان روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: اجرای هنر پرفورمنس در برخی خیابان‌های پرتردد شهر اهواز از هفته گذشته آغاز شده و تا هفته آینده نیز ادامه می‌یابد.

وی هدف از اجرای پرفورمنس را فرهنگسازی و آموزش مقابله با ویروس کرونا به شهروندان بیان کرد و افزود: در روزهای گذشته سه نوبت اجرا در خیابان سلمان فارسی (نادری) در مرکز شهر اهواز و یک نوبت خیابان اصلی شهید چمران(کیانپارس) انجام شده است.

درخشان با بیان اینکه نوع اجرا در خیابان سلمان فارسی متفاوت و مختص بازار و اماکن پرتردد است اضافه کرد: در این پرفورمنس، هنرمندان اجرا کننده با نمایش‌های مفهومی به صورت بی‌کلام و ثابت در فضایی حدود ۲۰۰ متری از خیابان، شهروندان را تشویق می‌کنند که در خانه بمانند، از ماسک استفاده کنند و یا فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: تاکنون سه نوبت نمایش هشداری در پارک‌های ساحلی اهواز نیز در روزهای تعطیل اجار شده که هدف آن هشدار دادن به شهروندانی است که پروتکل‌ها را رعایت نکرده و در پارک حضور می‌یابند.

درخشان بیان کرد: این پرفورمنس با حضور گروه هنری باران از هنرمندان آبادان در حال اجراست که پس از نمایش آنها در آبادان، برای اجرا در اهواز دعوت شدند.

به گفته وی، فرمانداری اهواز با احتمال تجمع مردم، در ابتدا خیلی موافق پرفورمنس نبود، اما پس از اجرای نخستبا ادامه کار موافقت کرد.

وی همچنین درباره بازخورد مردم در زمان اجرای پرفورمنس، گفت: برخی از رهگذران، با تمسخر از کنار اجراکنندگان عبور می‌کنند اما عمده شهروندان از این اجراها استقبال کرده و به ویژه این برنامه مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته است.

درخشان با بیان اینکه اجرای برنامه‌های هنری و پرفورمنس برای آموزش شهروندان همزمان با آغاز همه‌گیری کرونا از اسفند گذشته آغاز شده افزود: با توجه به شناخت اندک جامعه نسبت به این بیماری، برنامه‌های قبلی درباره آموزش استفاده از خودپرداز، سوار شدن در تاکسی و یا حضور در نانوایی و سوپرمارکت بوده که این آموزش‌ها با افزایش نسبی آگاهی درباره بیماری، اکنون تغییر کرده است.

وی اضافه کرد: در زمینه آموزش شهروندان برای تشویق به در خانه ماندن و یا رعایت پروتکل‌ها در قالب انیمیشن و موشن و یا ویدیوهای آموزشی تولیداتی داشتیم که با توجه به اهمیت سلامت عموم مردم، برای انتشار آنها نیازمند همکاری رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی هستیم.

پرفورمنس آرت یا نمایش اجرامحور ( Performance Art) را به فارسی هنر اجرا یا هنر نمایشگون ترجمه کرده‌اند و هنری است مرتبط با دیگر رشته‌های هنری که برای بینندگان اجرا می‌شود.

پرفورمنس در مرکز شهر اهواز در روزهای اخیر در فضای مجازی بازتاب داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها