حضرت ابوطالب نقش بزرگی در تحقق اسلام داشتند

قم ـ ایرنا ـ رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: نقش حضرت ابوطالب(ع) در تحقق اسلام و زمینه سازی رسالت پیامبر اکرم(ص) بسیار بزرگ است.

به گزارش عصر سه شنبه مرکز خبر حوزه، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار مسئولان ستاد همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) اظهار داشت: حرکتی که مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در معرفی حضرت ابوطالب به دنیای اسلام و جهان بشریت آغاز کرده، یک حرکت بسیار مهم است که ابعاد مختلفی هم دارد.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین بُعد آن ارتباطی است که با خود پیامبر اکرم(ص) پیدا می‌کند، اینکه ما می‌بینیم در نوشته ها و تحقیقات و حتی به اعتراف مورخان اهل‌سنت آن‌ها که خواستند ایمان ابوطالب(ع) را انکار تا بدین وسیله شرافت، کرامت و مراتبی را از امیرالمؤمنین(ع) کم کنند، به نظر من این کار آن‌ها ناخودآگاه ضربه و اهانت به خود پیامبر(ص) است.

وی ادامه داد: حضرت ابوطالب(ع) کسی بوده است که پیامبر(ص) در دامن او و در خانه او بزرگ شد و تربیت پیدا کرد؛ تصریح کلام پیامبر(ص) در فوت ابوطالب(ع) با تعبیر «فیا حزناه» که حاکی از اظهار تاسف شدید حضرت است به خوبی دلالت بر ایمان ابوطالب(ع) می‌کند، چون امکان ندارد، بگوییم که پیامبر، به خاطر فوت یک فرد مشرک این چنین اظهار تاسف کرده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: همین‌طور تعابیر بعدی که وقتی من کوچک بودم، او مرا بزرگ و تربیت کرد و زمانی هم که بزرگ شدم، او مرا اجابت کرد؛ این تعبیر پیامبر(ص) بر حسب نقل خود اهل‌سنت است که فرموده است: «یَا مَن رَبَّیتَنی صَغیراً و أجَبتَنِی کَبیراً» وقتی بزرگ شدم، او دعوت مرا اجابت کرد.

وی ادامه داد: محور اصلی این بحث به نظر من این است که مسلمان‌ها باید به تاریخ پیامبر از هر جهت منقح و دقیق و شفاف آگاه باشند، اینکه پدر و مادر حضرت پیامبر که بوده در چه خانه‌ای بزرگ شده است و چه افرادی در تربیت و حفظ او موثر بودند؟

فاضل لنکرانی ادامه داد: نکته دوم در طرح قضیه حضرت ابوطالب(ع) این است، وقتی به سیره اهل‌بیت(ع) مراجعه کنیم، به این نکته می‌رسیم که اهل‌بیت(ع) نه تنها برای اعتقادات و احکام و اخلاق مرجعیت دارند، بلکه در حفظ تاریخ صحیح اسلام هم مرجعیت دارند.

وی افزود: یکی از زوایای جدیدی که به نظرم در باب اهل‌بیت(ع) باید گشوده شود؛ فهم دقیق تاریخ اسلام از دیدگاه اهل‌بیت(ع) است و این کاری است که مجمع جهانی که مزیّن به عنوان اهل بیت(ع) است، می‌تواند انجام دهد.

وی اضافه کرد: در همین همایش هم اگر از این زاویه وارد شویم که ببینیم اهل‌بیت(ع) راجع به تاریخ چه می‌گویند و چه مطالبی را دارند؟ به نظرم یک گرایش و یک شاخه‌ بزرگ علمی در تاریخ ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: به‌هرحال در مجموع شخص پیامبر اکرم(ص) عنایت خاص نسبت به ابوطالب(ع) داشت، همچنین امیرالمومنین(ع) به ایشان عنایت خاص داشته، جنبه پدری سر جای خود محفوظ، اما جنبه تاثیر و دفاع ایشان از پیامبر و حضور موثرشان در رشد اسلام، در توجّه امیر المومنان(ع) و اهل‌بیت(ع) نسبت به ابوطالب(ع) نقش بسیار دارد؛ در نگاه همه کسانی که می‌خواهند از دید تحقیق واقعی وارد میدان شوند، ایمان ابوطالب(ع) امری مسلم است و برای تحقیق باید سراغ مکارم و مراتب دیگر او بروند.

وی تاکید کرد: به سهم ناچیز خودم از این کار بزرگ شما تشکر می‌کنم، اینکه مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) همت نموده از بزرگان جهان اسلام در معرفی ابعاد مختلف شخصیت حضرت ابوطالب(ع) کمک بگیرد، شایسته تقدیر است، چون ابوطالب(ع) یک شخصیت بزرگ و مربوط به هسته اولیه اسلام است.

به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع)، با هدف تکریم شخصیت مومن قریش، حامی پیامبر اعظم(ص) و پدر امام علی(ع) «همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)» برگزار می‌شود.  

مهلت ارسال آثار و مقاله‌های علمی به این همایش تا ۳۰ بهمن‌ماه امسال تمدید شده است؛ همایش مذکور در روزهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.     

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به دبیرخانه همایش به نشانی قم، بلوار جمهوری اسلامی، نبش کوچه ۶، مجمع جهانی اهل بیت(ع) و یا تارنمای http://ahl-ul-bayt.org/fa/abutalib مراجعه کنند و یا در قم با تلفن ۳۲۱۳۱۴۱۷ با پیش‌شماره ۰۲۵ تماس بگیرند.    

حضرت ابوطالب عبدمناف ابن عبدالمطلب(ع) عموی بزرگوار رسول اکرم(ص)، پدر امام علی(ع) و بزرگ‌ترین حامی پیامبر(ص) و دین اسلام در ابتدای بعثت بود؛ تاریخ زندگی او سراسر افتخار، ایثار و اخلاصی کم‌نظیر است؛ وی علاوه بر آنکه در حیات خود کلیددار کعبه، پناهگاه دردمندان و یاور محرومان بود، اما فداکاری و استقامتش در راه رسالت نبوی، درخشان‌ترین فصل زندگی او به شمار می‌رود.

حضرت ابوطالب(ع) ۳۵ سال پیش از ولادت پیامبر اسلام(ص) به دنیا آمد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها