تاریخ‌سازی در تبریز از روی نقطه پنالتی؛ به یاد مارتین پالرمو و برایتون

تهران- ایرنا- در دیدار ۲ تیم ماشین‌سازی و سپاهان در حالی پنج پنالتی گرفته شد که شبیه به آن را در سالیان گذشته مشاهده کرده‌ایم.

به گزارش ایرنا، تیم‌های ماشین سازی تبریز و سپاهان اصفهان برگزار کننده اولین بازی هفته دهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران بودند. دیداری که در پایان با نتیجه مساوی سه بر سه به اتمام رسید. پرگل بودن این بازی، آن هم در لیگ ایران اتفاق جالب توجهی است اما نکته اصلی درباره این مسابقه عجیب، گرفته شدن پنج پنالتی توسط داور بود.

سعاد وفاپیشه داور ارومیه‌ای و جوان این دیدار برای اولین بار در این فصل سوت می‌زد و سی‌وهشتمین قاضی لیگ بیستم بود. او سه بار برای تیم ماشین‌سازی و ۲ بار برای تیم سپاهان اعلام پنالتی کرد. سه پنالتی در نیمه اول و ۲ پنالتی در نیمه دوم. از این پنج پنالتی، چهار پنالتی به گل تبدیل شد و دیگری هم در برگشت به تور چسبید. سجاد شهباززاده زننده ۲ گل سپاهان بود و در سوی مقابل پیمان بابایی موفق شد برای تیمش ۲ تا از سه پنالتی را به صورت مستقیم وارد دروازه پیام نیازمند کند.

اعلام پنج پنالتی در جریان یک مسابقه در فوتبال ایران اتفاق بی‌سابقه‌ای بوده اما می‌توان ۲ نمونه خارجی برای آن پیدا کرد. ابتدا باید به مسابقات کوپا آمریکای سال ۱۹۹۹ رجوع کنیم. جایی که آرژانتین و کلمبیا در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف هم رفتند. اوبالدو آکوئینو، داور پاراگوئه‌ای این دیدار پنج بار پنالتی گرفت. سه پنالتی سهم آرژانتین و ۲ پنالتی سهم کلمبیا بود. هر سه پنالتی آلبی سلسته به طرزی شگفت‌انگیز به وسیله مارتین پالرمو از دست رفت و در طرف دیگر ماجرا، یکی از ۲ پنالتی تیم کلمبیا به وسیله ایوان کوردوبا وارد دروازه بورگوس شد. در آن مسابقه کلمبیا با سه گل پیروز شد و به مرحله بعدی رسید.

اما در سال ۱۹۸۹ و در جدال بین برایتون و کریستال پالاس نیز اتفاق تاریخی شبیه به موارد ذکر شده رخ داد. کلوین مورتون، داور این دیدار در عرض ۲۷ دقیقه پنج پنالتی گرفت که چهار پنالتی سهم کریستال و یک پنالتی سهم برایتون بود. جالب است که سه پنالتی کریستالی‌ها از دست رفت ولی آنها در پایان با نتیجه ۲ بر یک به برتری رسیدند.

حالا مشخص نیست باید چند سال دیگر صبر کنیم تا اتفاقی شبیه به این رخ دهد. هفته قبل در لیگ ستارگان قطر، جدال بین قطر اس‌سی و الاهلی، چهار پنالتی به خود دید و حالا در فوتبال ایران جدال بین ۲ تیم سبز و زردپوش دیگر مملو از پنالتی بود آن هم پنج پنالتی.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha