۱۲۰ میلیارد تومان هنرکارت بین هنرمندان کشور توزیع می‌شود

تهران- ایرنا- معاون هماهنگی امور فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهوری گفت: دولت با اعطای تسهیلات ویژه از هنرمندان آسیب دیده از کرونا حمایت می‌کند که یکی از این تسهیلات شامل ۱۲۰ میلیارد تومان هنرکارت است که بین این افراد توزیع می‌شود.

مهدی علیخانی روز سه‌شنبه در جریان بازدید از شهرستان پاکدشت و نشست تخصصی با مسوولان، هنرمندان و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد که در محل کانون شهدای پاکدشت برگزار شد اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا، بسیاری از فعالیت‌ها را تحت تأثیر قرار داده و دولت تلاش دارد تا با اعطای تسهیلات ویژه، از واحدهای خسارت دیده حمایت کند.

وی با اشاره به تاثیر منفی کرونا بر حوزه فرهنگ و هنر گفت: یکی از حوزه‌هایی که با شیوع کرونا به شدت دچار آسیب شد، فعالیت‌های فرهنگی و تمام رسته‌های هنری است که تعطیلی هر کدام از این فعالیت‌ها نه تنها عرصه اجتماعی بلکه زندگی شخصی فعالان این حوزه را با مشکل مواجه کرد.

وی اظهار داشت: دولت تلاش دارد تا با اعطای تسهیلات و برخی معافیت‌های هزینه ای، مالیاتی و بیمه ای که در اختیار دارد، از جامعه هنر و به ویژه از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی حمایت کند که در این مسیر توفیقاتی نیز به دست آورده است.

معاون هماهنگی امور فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهوری گفت: یکی از اقدامات دولت در حمایت از هنرمندان، پرداخت سهم حق بیمه جامعه هدف تا ۳ ماه و کمک‌های معیشتی بیکاری در این دوران است و مقرر شد تا ۱۲۰ میلیارد تومان در قالب هنرکارت بین اعضای فرهنگ و هنر توزیع شود.

وی به ارائه تسهیلات در صندوق اعتباری هنر و سامانه کارا اشاره کرد و افزود: این تسهیلات ۴ درصدی به دلیل استمرار شرایط کرونایی و به در خواست جامعه فرهنگ و هنر در دو مرحله اجرا شد.

علیخانی در ارتباط با حوزه معلولان و حمایت از این  افراد اظهار داشت: برای اولین بار سهمیه ۳ درصدی استخدام معلولان در دولت اجرا شد و همچنین مناسب سازی اماکن به ویژه اماکن تازه تاسیس، معافیت های مالیاتی، پرداخت شهریه دانشجویان و کاهش ساعت کاری از اتفاقات مثبتی است که در حوزه حمایت از معلولان در دولت تدبیر و امید رقم خورد.

وی به افزایش تعداد سازمان‌های مردم نهاد به عنوان یکی از ویژگی‌های بارز دولت تدبیر و امید اشاره کرد و افزود: در سال ۹۲ و درآغاز کار دولت، تعداد سمن‌ها کمتر از ۱۰۰ مورد بود ولی امروز تعداد سازمان‌های مردم نهاد به حدود ۳ هزار و ۱۰۰ رسیده است و این امر، کارکردها حوزه جوانان در اداره امور کشور را بیشتر می‌کند.

علیخانی تصریح کرد: در حوزه شرکت های دانش بنیان، پیش از آغاز کار دولت کمتر از ۵۵ شرکت در کشور فعالیت داشت ولی امروز بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت داشته و سهم ویژه‌ای در اقتصاد و اشتغال کشور بر عهده دارند.

وی با اشاره به بستر سازی فرهنگی انجام فعالیت‌های مختلف اجتماعی گفت: مقدمه اجرای هر کاری، بستر سازی مناسب و سپس توانمندسازی و کیفی سازی فعالیت و تشکل ها است که این مهم با ارئه برنامه‌های جامع و محوری محقق می‌شود.

وی گفت: با توجه به مهاجرپذیر بودن و تنوع قومی و فرهنگی شهرستان پاکدشت، می توان از این امر به عنوان یک فرصت مغتنم برای ارائه برنامه‌های جامع فرهنگی و هنری استفاده کرد.

وی از رسانه‌ها و به عنوان وجدان بیدار و ناظران آگاه جامعه یاد کرد و افزود: فعالان عرصه فرهنگ و هنر مطالبات، انتظارات و اخبار جامعه هدف را در حوزه‌های فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی به صورت طبیعی و مستقیم در چارچوب قانونی خود به رسانه‌ها انعکاس دهند تا نتیجه مطلوب به دست آید.

معاون هماهنگی امور فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهوری گفت: با توجه به تحریم‌های وضع شده علیه ایران، شرایط سخت اقتصادی، کاهش درآمد ارزی دولت و به دنبال آن محدودیت‌های مختلف، دوره زمانی برای پیشرفت و انجام کارها نیز طولانی شده که با توجه به توان و ظرفیت منابع موجود، پروژه‌های شهرستان پیشرفت قابل قبولی داشته و  تلاش می‌کنیم تا با پیگیری‌های لازم، تا قبل از پایان دولت تدبیر و امید بسیاری از این پروژه‌ها به سرانجام رسد.

پاکدشت با بیش از ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها