نماینده مجلس: سیاست زدگی شوراها از عوارض همزمانی انتخابات است

تهران - ایرنا - رییس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی گفت: سیاسی شدن بیش از حد نظام مدیریت شهری در کلان شهرها و مراکز استان ها از عوارض برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا و انتخابات ریاست جمهوری در یک روز مشترک است.

محسن پیرهادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در دوره اخیر بسیاری از شهروندان نسبت به سیاست زدگی و حواشی در مدیریت شهری برخی کلان شهرها معترض بوده‌اند، این در حالی‌ است که اساسا مدیریت شهری و مسئله شوراها امری سیاسی نیست و در اصل ۱۰۰ قانون اساسی در حوزه‌های متعددی از جمله اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی‌ و رفاهی برای شوراها نقش تعیین شده که هیچ یک سیاسی نیست.

وی با بیان اینکه طبیعت و اقتضای مدیریت شهری هم با ورود به امر سیاست مغایر است، یادآورشد: به عنوان مثال در هیات دولت یا مجلس، تصمیم‌گیری‌ها به گونه‌ای است که نگاه سیاسی در آن تاثیر دارد. این که کشور یک پیمان بین المللی را بپذیرد یا نپذیرد در چه شرایطی و از چه موضعی مذاکره کند یا قانون انتخابات چگونه اصلاح شود، همه تابع شرایط کشور و مناسبات سیاسی داخلی و خارجی است اما عمده وظایف شوراهای شهر و شهرداری‌ها همچون تامین حمل و نقل پاک و ارزان، گسترش فضای سبز، معماری و فضاهای کالبدی شهر و مسائل مرتیط با امور شهروندی کاملا تخصصی بوده و ساحت آن به طور کلی از سیاست جداست.

 عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اضافه کرد: ممکن است دو سیاستمدار، در دو قطب مخالف هم ایستاده باشند اما در یک مساله شهری، نظرشان کاملا یکسان باشد این به دلیل ماهیت مسائل شهری و تخصصی بودن آن است.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه در پی همزمانی انتخابات شوراها با انتخابات ریاست جمهوری، همه نگاه‌ها به انتخابات خبرسازتر یعنی ریاست جمهوری جلب می‌شود و فرصت و فضای مناسبی برای طرح دغدغه‌ها و مطالبات شهری باقی نمی‌ماند. نه نمایندگان فعلی شورا فرصتی برای ارائه گزارش به مردم می‌یابند و نه فرصت چندانی برای مردم و نخبگان شهری ایجاد می‌گردد تا مطالبات شهری را بر سر دست بگیرند و جامعه را بیشتر متوجه اولویت های محلی کنند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: هدف از برگزاری انتخاباتی مانند انتخابات شوراها، تنها تعیین منتخبین نیست، بلکه ایجاد فضا و بستری برای تنظیم اولویت‌ها، هدایت سیاست گذاری‌ها به سمت موضوع و افزایش سطح نشاط و مشارکت محلی در تمام شهرها و روستاهای ایران است که در سال‌های اخیر چندان محقق نشده است.

رییس فراکسیون مدیریت شهری مجلس با تاکید بر لزوم چاره اندیشی برای این موضوع گفت: بخش قابل توجهی از کارآمدی یا ناکارآمدی یک نهاد به نحوه انتخاب و تعیین آن باز می‌گردد. در واقع از انتخابی که طبق چارچوب‌های سیاسی صورت پذیرد، نمی‌توان چندان توقع تخصصی بودن داشت.

 پیرهادی اضافه کرد: در حال رایزنی با نخبگان و فعالان مسائل شهری برای یافتن راه حلی در این حوزه هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

سرخط اخبار سیاست