هدیه‌های شهید سلیمانی در مشهد رونمایی شدند

مشهد- ایرنا- مجموعه‌ای نفیس از هدیه‌های اهدایی شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی همزمان با نهم دی ماه "روز بصیرت و میثاق امت با ولایت" و در آستانه سالگرد شهادت سردار دلها در حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد رونمایی شد.

گردآوری و رونمایی این مجموعه ارزشمند فرهنگی هنری توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی صورت گرفته که روز سه‌شنبه در چارچوب برنامه ویدیوکنفرانس با عنوان "سه‌شنبه‌های علمی فرهنگی" همین سازمان ارائه شده است. 

"نسخه خطی کتاب تاریخی کنزاللغات، پرچم گنبد حرم مطهر حضرت ابالفضل العباس، پایگاه اختصاصی شهید سلیمانی در کتابخانه دیجیتال رضوی و کتابهای منتشر شده در ارتباط با سردار شهید سلیمانی" بخشی از این مجموعه است که در معرض دید عموم از طریق فضای مجازی قرار گرفته‌اند.

کارشناس نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی در توضیح ارزش این آثار گفت: "کنزاللغات" یکی از سه کتابی است که توسط شهید سلیمانی به مقام معظم رهبری هدیه شده بود و ایشان نیز مرداد ماه پارسال آن را به کتابخانه آستان قدس اهدا فرمودند. این کتاب خطی اثر محمدبن ‌عبدالخالق مشهور به ابن معروف مربوط به قرن نهم هجری قمری است.

سیدرضا صداقت ‌حسینی افزود: کنزاللغات مجموعه فرهنگ لغات عربی به فارسی شامل ۲۸ کتاب است. این اثر ۵۰ سال پس از تالیف نسخه اصلی آن یعنی سال ۹۲۰ قمری کتابت شده و جهت تاریخ کتابت دومین نسخه‌ در این موضوع است که در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

دبیر بررنامه سه‌شنبه‌های علمی ‌فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز گفت: پرچم گنبد حرم حضرت عباس(ع) تنها یک نمونه از اشیاء موزه‌ای اهدایی سردار سلیمانی است.

جواد فرهمندنژاد افزود: پرچم گنبد حرم امام حسین(ع) و عصای عاج نیز به دست شهید سلیمانی تقدیم مقام معظم رهبری شده بوده که ایشان نیز آنها را به موزه آستان قدس رضوی هدیه فرمودند تا در گنجینه هدایای رهبری واقع در صحن کوثر حرم مطهر امام رضا (ع) به نمایش درآیند.

رییس کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی نیز در این مراسم به "پایگاه تخصصی شهید سلیمانی" که در زمره پایگاههای مرجع متمرکز موضوعی برای بهره‌گیری پژوهشگران است اشاره و بیان کرد: این پایگاه تخصصی در موضوعات زندگینامه، شخصیت، اقدامات، مجاهدتها، افتخارات و جریان شهادت سردار سلیمانی در محل کتابخانه دیجیتال آستان راه‌اندازی شده است. 

علی ضرابی افزود:پایگاه تخصصی شهید سلیمانی شامل هزار و ۶۶۰ منبع دیجیتال از قبیل کتاب چاپی، عکس، فیلم، بریده جراید، مقاله، پوستر در موضوع این شهید والامقام است که علاوه بر ارائه اطلاعات کتابشناختی، امکان مطالعه و تورق آزاد منابع، امانت دیجیتال آنها و خدمات تحویل مدرک را هم فراهم شده است.

همچنین در چارچوب این مراسم رونمایی ۱۱ کتاب چاپی با موضوع اختصاصی سردار شهید قاسم سلیمانی معرفی و به نمایش گذاشته شدند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها