یک میلیون و ۲۸۵ هزار تن کالا از گمرکات استان مرکزی صادر شد

اراک - ایرنا - مدیرکل گمرکات استان مرکزی گفت: یک میلیون و ۲۸۵ هزار تن انواع کالا امسال از گمرکات این استان به ۹۰ کشور دنیا از جمله ‌عراق، افغانستان، ترکیه، پاکستان و ازبکستان شد.

«اسماعیل حسینی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ارزش محموله‌های صادراتی این استان  ۶۱۹ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۶۲۳ دلار بوده است. 

وی ادامه داد: صادرات این کالاها نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل شیوع کرونا از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب هشت و ۱۹ درصد کاهش یافته ‌است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی خاطرنشان کرد: انواع هیدروکربورها، پلی‌اتیلن‌های سنگین و سبک ، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها ، لوازم آشپزخانه و منزل، ایزوگام، مصنوعات پلاستیکی و یکبار مصرف، مصنوعات شیشه‌ای و بلورجات ، قوطی آلومینیومی ، دستمال کاغذی(تیشو) ، مقاطع فولادی (ناودانی )، تیر برق ، شمش آلومینیوم و گل‌های آپارتمانی از جمله عمده کالاهای صادر شده از این استان بوده ‌است.

حسینی خاطرنشان کرد: ۱۰۷ هزار و ۶۰۷ تن کالا به ارزش ۲۸۳ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۶۸۶ دلار نیز در سال جاری  به استان مرکزی وارد شده‌است.

وی ادامه داد: این کالاها از مبداء ۴۴ کشور جهان از جمله  امارات متحده عربی، ترکیه، چین، آلمان و عراق به استان مرکزی وارد شده‌است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی گفت: فویل آلومینیوم، مواد اولیه تولید پوشک، پاکت آبمیوه و متعلقات، ماشین آلات و اجزاء و قطعات، اسانس خوراکی، مواد اولیه خوراکی و مفتول فولادی از جمله کالاها وارد شده به استان در این مدت بوده ‌است.

حسینی یادآورشد: ۵۰۷ پرونده قاچاق کالا به ارزش ۴۸۴ میلیارد و ۶۵۸ میلیون و ۳۶۱ هزار ریال در این مدت در گمرکات استان مرکزی تشکیل شد که این پرونده‌ها از نظر تعداد ۲ درصد افزایش و از نظر ارزش ۴۹ درصد کاهش یافته ‌است.

وی ادامه داد: گمرکات استان مرکزی در ۹ ماه امسال ۱۰۰ میلیارد و ۹۵۷ میلیون و ۳۸۶ هزار تومان درآمد ملی و استانی کسب کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد کاهش یافته‌است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی میزان درآمد مالیات بر ارزش افزوده گمرکات استان در ۹ ماه امسال را ۱۱۸ میلیارد و ۵۸۱ میلیون و ۹۲۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این درآمدها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد کاهش یافته‌ است.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان و یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت از قطب های مهم صنعتی و کشاورزی کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها