فتاح: آماده تبدیل نیروگاه گازی خرمشهر به سیکل ترکیبی هستیم

آبادان - ایرنا - رییس بنیاد مستضعفان گفت: آماده اجرای گام سوم نیروگاه گازی خرمشهر و تبدیل آن به سیکل ترکیبی هستیم.

به گزارش ایرنا پرویز فتاح روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از نیروگاه گازی خرمشهر در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان کرد: نیروگاه گازی خرمشهر برای تامین برق شهرستان‌های جنوب غرب خوزستان به ویژه آبادان و خرمشهر با توجه به توسعه صنعتی در منطقه مهم است و بر اساس اعلام مسوولان استانی نیاز آینده برای تامین برق توسط این نیروگاه زیاد است.

وی افزود: این نیروگاه ۶ واحد گازی دارد و نیروگاه حرارتی کامل است و با همه ظرفیت در حال فعالیت است اما نیاز خوزستان برای توسعه واحدهای بخار و تبدیل این نیروگاه حرارتی به سیکل ترکیبی است.

رییس بنیاد مستضعفان گفت: طبق ضوابط نیروگاه‌ها هر ۲ واحد حرارتی می‌تواند به یک واحد بخار حرارت داده و به سه واحد تبدیل شود و در مجموع امکان احداث سه واحد بخار در این نیروگاه وجود دارد.

وی با بیان اینکه تقاضاهای زیادی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق به ویژه در خوزستان وجود دارد ادامه داد: برای اجرای این پروژه نیازمند موافقت وزارت نیرو هستیم تا بنیاد مستضعفان نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کند.

فتاح گفت: اگر تنها در نیروگاه خرمشهر متمرکز شویم، برای راه اندازی سه واحد بخار این نیروگاه حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال نیاز است. آمادگی داریم با همکاری شرکت مپنا و با استفاده از ظرفیت بنیاد مستضعفان، بانک‌ها و صندوق توسعه ملی این کار را انجام دهیم.

پیشرفت ۹۱درصدی احداث بیمارستان جدید طالقانی آبادان

رییس بنیاد مستضعفان در خصوص اقدامات این سازمان برای محرومیت‌زدایی در استان‌های محروم، بیان کرد: ساختمان جدید بیمارستان طالقانی آبادان با ۲۴۲ تخت با حدود سه هزار میلیارد ریال در حال ساخت است که ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که درصدد هستیم با اقدام در حوزه حمایتی با سرعت تکمیل و به وزارت بهداشت تحویل داده شود.

وی افزود: همچنین این بنیاد در دوران کرونا از اسفند گذشته تاکنون اقدامات مختلفی از جمله رسیدگی در حوزه پزشکی و کادر درمان در راستای محرومیت زدایی را انجام داده و در سطح ملی به اقشار آسیب دیده از کرونا کمک‌هایی انجام و بسته‌های حمایتی در چند نوبت توزیع شد. 

رییس بنیاد مستضعفان در خصوص توسعه واحدهای صنعتی نیز بیان کرد: فولاد کاوه اروند در خرمشهر در یک مرحله توسعه پیدا کرد و باید شرایط کلی آن مجدد بررسی شود.

وی افزود:بنیاد مستضعفان قصد خروج از صنایعی مانند فولاد و میله گرد را ندارد.

فتاح با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان خرمشهر و منطقه آزاد اروند بیان کرد: این منطقه از جهات مختلف از جمله بندر و دسترسی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و ظرفیت صادرات، قابلیت‌های خوبی دارد و امیدواریم در ادامه ظرفیت تولید در فولاد کاوه را افزایش دهیم.

نیروگاه گازی خرمشهر حدود ۹۷۲ مگاوات در ساعت برق تولید می‌کند که تامین ۱۳ درصد برق جنوب کشور را بر عهده دارد.
تمامی سهام نیروگاه گازی خرمشهر به بنیاد مستضعفان تعلق دارد که با راه اندازی این نیروگاه ۱۳۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار شدند.

پرویز فتاح روز سه‌شنبه از طریق فرودگاه آبادان وارد استان خوزستان شد و مورد استقبال استاندار خوزستان قرار گرفت.وی از ساختمان بیمارستان جدید طالقانی آبادان، نیروگاه گازی خرمشهر و فولاد کاوه اروند در خرمشهر دیدن کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها