آغاز به کار سامانه جامع پرداخت‌های شهروندی «قم‌کارت»

قم ـ ایرنا ـ رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم با اشاره به شروع به کار سامانه جامع پرداخت‌های شهروندی «قم‌کارت» از فردا (چهارشنبه) گفت: کارت‌های قدیمی تا ۲ ماه آینده اعتبار دارند و به ‌صورت «رایگان» با قم‌کارت‌های جدید تعویض می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری قم، کوروش محمدحسینی روز سه شنبه در گفت و گویی افزود: سیستم جدید جایگزین سیستم قدیم شده و قم‌کارت فرصت‌های بسیاری را برای شهروندان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: از فردا (چهارشنبه) امکان خرید «قم‌کارت» در باجه‌های ارایه کارت‌های ویژه ناوگان اتوبوسرانی شهرداری در تمام سطح شهر قم فراهم است و اتوبوس‌ها به ۲ دستگاه سیستم جدید و قدیم مجهز هستند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از گذشت ۲ ماه امکان شارژ دوباره کارت‌های قدیم وجود ندارد و کارت‌ها به ‌صورت رایگان با کارت‌های جدید تعویض می‌شوند.

محمدحسینی، از امکان استفاده قم‌کارت در سایر اماکن وابسته به شهرداری نیز خبر داد و گفت: یکی از ظرفیت‌های قم‌کارت استفاده آن در مکان‌های تفریحی و گردشی وابسته به شهرداری است و تا ۲ ماه آینده امکان استفاده این کارت در باغ پرندگان نیز فراهم می‌شود.

وی به امکان پرداخت الکترونیکی در تاکسی‌ها نیز اشاره و بیان کرد: نصب بارکدخوان در بیش از ۲ هزار و۵۰۰ دستگاه تاکسی امکان پرداخت الکترونیکی را با کمک سامانه «قم‌یار» برای شهروندان فراهم کرده است.

وی حذف پرداخت نقدی در تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها را مستلزم همکاری بخش خصوصی و شهروندان دانست و تاکید کرد: با پرداخت الکترونیک در تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها علاوه بر حفظ شیوه نامه‌های بهداشتی بسیاری از مشکلات شهرداری در سازمان اتوبوسرانی حل خواهد شد.

محمدحسینی، درباره امکان صدور بلیت‌های تک‌سفره برای مسافران و زایران گفت: به‌زودی امکان صدور کارت‌های تک‌سفره کاغذی در باجه‌های ارایه‌دهنده کارت و الکترونیکی در سامانه قم‌یار نیز فراهم می شود.

وی با اشاره به سایر ظرفیت‌های قم‌کارت افزود: امکان صدور کارت با نام شهروندان و بررسی سابقه پرداخت‌ها و شارژ کارت در سامانه قم‌یار نیز به‌زودی فراهم‌ می شود و شهروندان در صورت مشاهده هرگونه خطا می‌توانند از طریق سامانه ۱۳۷ مشکلات ایجادشده را اعلام کنند.

وی به ظرفیت شهرداری قم برای تجهیز تمام تاکسی‌ها و تاکسی ون‌ها به سیستم بارکد خوان اشاره کرد و گفت: تمام تاکسی‌ها تا پایان سال به دستگاه بارکدخوان مجهز می شود و تا امروز استقبال خوبی از سوی رانندگان تاکسی برای نصب بارکدخوان شده است.

وی هزینه اجرایی زیرساخت‌های قم‌کارت را رقمی برابر با چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: برای نصب دستگاه‌ها در اتوبوس‌ها نیز چهار میلیارد تومان هزینه شده و بخش مهمی از زیرساخت‌ها نیز با ظرفیت‌های استانی اجرایی شده است.

۶ هزار دستگاه تاکسی در سطح شهر قم وجود دارد، این تعداد شامل ۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه تاکسی خطی، ۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه تاکسی گردشی و یک هزار دستگاه تاکسی بیسیم است و باقیمانده تاکسی‌ها بین قم و شهرهای اقماری آمد و شد دارند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها