استاندار ارزروم ترکیه بر افزایش همکاری‌های اقتصادی با ایران تاکید کرد

تبریز- ایرنا- استاندار ارزروم کشور ترکیه با تاکید بر افزایش مراودات تجاری و اقتصادی با ایران به خصوص استان آذربایجان شرقی، گفت: به دنبال ایجاد خط پروازی بین تبریز - ارزروم هستیم.

«اوکای ممیش» روز سه شنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی به صورت ویدیو کنفرانس، اظهار کرد: در استان ارزروم امکانات لازم برای سرمایه گذران ایرانی فراهم است و همچنین تجار این استان آماده سرمایه گذاری در ایران می باشند.

وی با اشاره به مراودات فرهنگی بین ۲ کشور ، گفت: حدود ۵۰۰ دانشجوی ایرانی در دانشگاه آتاترک ارزروم در حال تحصیل هستند.

استاندار ارزروم با اشاره به روابط عمیق و گسترده فرهنگی ایران و ترکیه به لحاظ تاریخی، دینی، زبانی و قومی، خواهان توسعه و تقویت همکاری ها بین کشور شد.

وی همچنین با اشاره به شیوع کرونا در جهان، در خصوص واکسن تولید داخل ایران نیز سوالاتی پرسید و ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک خبرهای خوشی از واکسن ایرانی منتشر شود.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار به برقراری خط هوایی بین دو شهر تاکید کرد و گفت: راه اندازی این خط پروازی رونق چشم گیری در تجارت و صنعت گردشگری بین شمال غرب ایران و شرق ترکیه ایجاد خواهد کرد.

محمدرضا پورمحمدی بر ایجاد روابط دوستانه گسترده و مستحکم بین ۲ کشور تاکید کرد و افزود: ۲ کشور در شرایط سخت سال های گذشته در کنار هم بوده اند و ضروری است این همکاری ها با قوت بیشتری ادامه یابد.

وی با اشاره به حمایت کشورمان از دولت ترکیه در برابر کودتا، ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت و ملت ترکیه بوده و دولت و ملت ترکیه نیز در دوران تحریم های ظالمانه آمریکا در کنار ملت ایران بوده اند.

پورمحمدی با بیان اینکه مرزهای بین دو کشور در حدود ۴۰۰ سال است که مرزهای صلح و دوستی است و روابط شهرهای ارزروم و تبریز پیشینه ای به قدمت تاریخ دارد، ادامه داد: در شرایط جاری و با تسهیل ارتباطات و تبادلات انتظار می رود رفت و آمد و تبادلات فرهنگی و تجاری بین ۲ طرف پررنگ تر شود.

وی اضافه کرد: با توجه به افق تعیین شده برای حجم تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین دو کشور ، استان های مرزی در ایران و ترکیه می توانند سهم مهمی در تحقق این چشم انداز داشته باشند.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: ظرفیت های خوبی در ۲ سوی مرز وجود دارد و اقتصاد ۲ سوی مرز می تواند مکمل هم باشد و نیازهای متقابل را می توان از ۲ سوی مرز تامین کرد.

وی با اشاره به اینکه تبریز یکی از قطب های پزشکی ایران است، خاطرنشان کرد: حوزه گردشگری سلامت از حوزه های مهم و موثر همکاری بین دو استان و حتی منطقه می تواند باشد.

پورمحمدی با اشاره به تحصیل دانشجویان ایرانی در ارزروم و اینکه دانشجویانی از شرق ترکیه در دانشگاه تبریز تحصیل می کنند، اضافه کرد: تقویت همکاری های دانشگاه های آتاترک و تبریز می تواند موتور محرکه ای برای تقویت روابط بین ۲ استان باشد.

وی افزود: انجام متقابل سفر بین مقامات ۲ استان در شرایط مناسب و بازدیدها و ملاقات ها در کنار تبادل هیات های تجاری و دانشگاهی بین ۲ طرف و بازتاب رسانه ای آن می تواند تاثیر مثبتی در تحرک بخشیدن به مناسبات فرهنگی، علمی و تجاری بین ۲ شهر داشته باشد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مناطق آزاد ارس و ماکو، گفت: وجود مناطق آزاد تجاری و صنعتی بزرگ و مهم ایران در این منطقه و ظرفیت های زیرساختی و قانونی به مراتب بهتر و سهل تر آن، زمینه اجرای پروژه های صنعتی مشترک را فراهم کرده است.

وی تاکید کرد: همکاری منطقه ای در زمینه آب و انرژی از دیگر حوزه های قابل توجه هستند که می تواند منافع زیادی برای هر ۲ طرف در بر داشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها