مسئولان و خیران برای تامین وسایل آموزشی دانش‌آموزان پای کار آمده‌اند

تهران- ایرنا- رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: بخش‌های مختلف دولت، سازمان‌ها و مردم و خیرین برای رفع نیاز کامل دانش آموزان به وسایل الکترونیک آموزشی مانند تبلت و رایانه پای کار آمده‌اند تا هیچ دانش آموزی به دلیل نبود دسترسی به این وسایل از تحصیل عقب نماند.

سید جواد حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا درباره تهیه تبلت برای دانش آموزان نیازمند اظهار داشت: ۳۰ درصد دانش آموزان به ابزار هوشمند مانند تبلت و گوشی تلفن همراه برای برخورداری از آموزش دسترسی ندارند به همین دلیل تمرکز بر این است که تلاش کنیم نبود دستگاه، شکاف دیجیتالی در آموزش را شکل ندهد.

وی افزود: هرچند که اطلس یادگیری نظام تعلیم و تربیت همه دانش‌آموزان را تحت پوشش آموزش قرار داده است و دانش‌آموزانی که تبلت یا موبایل ندارند، از آموزش محروم نمانده اند این دانش‌آموزان هم به واسطه درسنامه، حضور معلم به صورت انفرادی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بهره گیری از کمک والدین از آموزش‌ها برخوردار می‌شوند اما در ارتباط با تبلت تلاش شده تا با استفاده از ظرفیت‌های جامعه بتوان نیازهای دانش‌آموزان را رفع کرد.

حسینی با بیان اینکه تاکنون با استفاده از منابع دولتی، عمومی و بخش خیرین و مردمی اقدامات بزرگی برای تهیه تبلت دانش‌آموزان انجام شده است، یادآور شد: سازمان مرکز آمار ایران تهیه حدود ۱۵ هزار تبلت را قول داده که ۵۰۰ عدد از آن را در مازندران توزیع کرده است.

به گفته وی، معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در پویش نذر هوشمند تاکنون ۴۷ میلیارد تومان به واسطه کمک‌های مردمی جمع آوری کرده که با این رقم می‌توان ۲۴ هزار تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند تهیه کرد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی تاکید کرد: یک ظرفیت دیگر که قابل توجه است، استفاده از دستگاه‌های ابزار هوشمند مانند تبلت‌هایی است که هم در اختیار مردم و هم سازمان‌ها قرار دارد، بطور مثال در آموزش و پرورش نزدیک به ۶۰۰ هزار دستگاه رایانه وجود دارد که دانش‌آموزان می‌توانند از این دستگاه‌ها به صورت انفرادی در مدارس استفاده کنند یا به صورت امانی به آنها داده شود.

حسینی خاطرنشان کرد: در واقع مدارس هوشمند باید به کلاس‌های هوشمند اختصاصی برای دانش آموزانی که دسترسی به ابزار هوشمند ندارند، تبدیل شود تا به صورت انفرادی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بتوانند از این ابزار استفاده کنند و همچنین باید اعتبارات هوشمندسازی این مدارس در این زمینه به صورت پایدار هزینه شود.

وی ادامه داد: همچنین ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبارات بخش نوسازی است که می تواند برای تجهیز ابزار و فضای جدید اختصاص یابد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اعلام کرد که قرار است که استانداری و ظرفیت استان‌ها نیز برای تهیه تبلت دانش‌آموزی بکار گرفته شود.

حسینی همچنین گفت: ۵۰ هزار تبلت را کمیته حضرت امام (ره) برای دانش آموزان در نظر گرفته است.

وی افزود: معاونت توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری هم برای تهیه تبلت دانش‌آموزی روی کار آمده است تا بتوانیم شورای ارتقای شاخص های مناطق آزاد را هم وارد کار کنیم و به واسطه دستگاه های آنجا کار را پیش ببریم.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: طرح بامزینگ هم در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد که در این طرح به واسطه اعتبارات بانک‌ها و شورای بانک ها بتوان خرید تبلت را برای اپراتورها آسان کرد و اپراتورها هم به صورت اقساطی بتوانند تبلت‌ها را در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

به گفته وی، اپراتورها اعلام کرده‌اند که طرح بامزینگ می تواند تا ۲ میلیون دانش آموز را تحت پوشش قرار دهد.

تمامی دانش‌آموزان استثنایی از تبلت برخوردار می‌شوند

حسینی همچنین افزود: سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز مبلغ ۱۶ میلیارد تومان برای تهیه تبلت دانش‌آموزی اختصاص داده است که با تخصیص همین مبلغ توسط استان‌ها ۳۲ میلیارد تومان جمع‌آوری می شود و می‌توان با این مبلغ ۱۰ تا ۱۱ هزار تبلت را به دانش آموزان با نیازهای ویژه اهدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: پیشتر نیز ۵ هزار تبلت به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه اهدا شد که با این حساب تمامی دانش آموزان در حوزه استثنایی از تبلت بهره مند می‌شوند.

به گزارش ایرنا، رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی پیشتر اعلام کرده بود که ۴۰ درصد دانش آموزان با نیازهای ویژه از داشتن تبلت و ابزار هوشمند برای آموزش در فضای مجازی و بستر شاد محروم هستند.

طراحی سامانه‌ای برای تهیه تبلت‌های دانش آموزی

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی از طراحی سامانه‌ای برای تهیه تبلت‌های دانش‌آموزی خبر داد و گفت: قرار است که در این سامانه تمامی فعالیت‌های واگذاری تبلت‌ها عنوان شود و همچنین خیرین بتوانند با ورود به سامانه مبلغ کمک خود را ثبت کنند.

حسینی افزود: خیرین در این سامانه می‌توانند نام خود را به عنوان اهدای مدرسه مجازی ثبت کنند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع شماره حسابی برای جلب مشارکت‌های مردمی در این سامانه عنوان می‌شود و در نهایت تمامی امور مربوط به تهیه تبلت به طور مناسب ثبت می‌شود.

به گزارش ایرنا، وزارت آموزش و پرورش پس از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس شعار آموزش تعطیل نیست را در دستور کار قرار داد و از همان زمان به تداوم یادگیری در فضای مجازی و مدرسه تلویزیونی پرداخت.

اما مشکل از آنجایی آغاز شد که به گفته مسوولان آموزش و پرورش ۳۰ درصد دانش آموزان عادی و ۴۰ درصد دانش آموزان با نیازهای ویژه از ابزار هوشمند مانند تبلت و موبایل محروم بودند.

هرچند که مسوولان آموزش و پرورش بواسطه اطلس یادگیری دانش آموزان محروم را شناسایی کردند و محتوای لازم برای آموزش و یادگیری را در اختیار آنها قرار دادند اما تهیه تبلت را هم در دستور کار قرار داده اند.

بسیاری از مردم و معلمان نیز به صورت خیرخواهانه در اقصا نقاط کشور برای دانش‌آموزان نیازمند به صورت انفرادی نیز تبلت و گوشی هوشمند تلفن همراه تهیه کردند تا بتوانند از آموزش مجازی در دوران بحرانی شیوع کرونا بهره‌مند شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha