نخستین "خانه کسب و کار فرهنگی" آذربایجان‌غربی در مهاباد راه‌اندازی شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد گفت: نخستین "خانه کسب و کار فرهنگی" (کار و کسب فرهنگی روستایی) آذربایجان‌غربی در روستای "داشخانه" این شهرستان راه‌اندازی شد.

سیامند جوانبخت روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح راه‌اندازی خانه کسب و کار فرهنگی برای نخستین بار در ۵۰ روستای کشور به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده که سهم آذربایجان‌غربی یک خانه تعیین شده که این خانه نیز در روستای "داشخانه" مهاباد راه‌اندازی شده است.

وی اضافه کرد: این طرح به منظور توانمندسازی و برنامه‌ریزی مشارکتی و اقدامات حمایتی با محوریت فرهنگی از کسب و کارهای روستایی به ۲ شیوه متمرکز و غیرمتمرکز در این روستا راه‌اندازی شده و در صورت موفقیت در روستاهای دیگر استان نیز عملیاتی می‌شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد گفت: تقویت حوزه اقتصادی و فرهنگی در راستای تحقق سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی، تلاش برای معرفی ظرفیت‌های بومی و محلی، کمک به راه‌اندازی و رونق کسب و کارهای فرهنگی و هنری روستایی، شناسایی، آموزش و تقویت ظرفیت‌های بومی حوزه فرهنگی، حمایت از فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی و هنری در روستاها و تقویت نشاط اجتماعی و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی از اهداف اجرای این طرح است.

وی افزود: در این طرح فعالان فرهنگی و هنری روستایی و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند در حوزه فرهنگ و هنر روستایی پس از گذراندن دوره آموزشی کوتاه مدت و شناسایی ظرفیت‌هایی فرهنگی و هنری  اعم از انسانی و کالبدی طرح‌های مرتبط را در قالب فرم تکمیل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه فرم‌های تکمیل شده پس از ارسال به دبیرخانه مرکزی در تهران و تصویب در شورایی متشکل از  نمایندگان نهادهای همکار در این طرح از تسهیلات بانکی کم‎بهره برخوردار می‌شوند ابراز امیدواری کرد: این طرح با حمایت و پشتیبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای محلی و بومی و مردمی در قالب موسسات فرهنگی و هنری روستایی به رونق کسب و کارهای روستایی و پویایی فرهنگ و هنر بومی کمک شایانی کند.

جوانبخت گفت: اجرای این طرح مبتنی بر تفاهم‌نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم و صندوق کارآفرینی امید اجرا می‌شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد گفت: روستای "داشخانه" این شهرستان در سال ۱۳۹۴ و در دومین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، به عنوان یکی از ۱۰ روستای برتر این جشنواره در سطح کشور انتخاب شد.

روستای "داشخانه" در ۴۰ کیلومتریی شمال مهاباد و در بخش مرکزی این شهرستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها