میدان قدس شهرری به نام شهید ابومهدی المهندس تغییر نام یافت

تهران- ایرنا- میدان قدس واقع در محله دولت آباد شهرری با رای اعضای شورای اسلامی شهر تهران به شهید ابومهدی المهندس تغییر نام یافت.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دویست و شصتمین جلسه این شورا و پیش از اولین سالگرد شهادت شهید ابومهدی مهندس، میدان اصلی محله دولت آباد شهرری را به نام این شهید مزین کردند.

محمدجوادحق شناس رئیس کمیسیون نام گذاری شورای شهر تهران دلیل این نام گذاری را حضور جمعی از عراقی های مقیم ایران در محله دولت آباد عنوان کرد.

مرتضی الویری به عنوان مخالف این نامگذاری گفت: یکی از نقدهای وارد به نام گذاری‌های ما این است که سالیان درازی یک معبری به نامی مشهور است و ما آن را تغییر می‌دهیم؛ این را در نظر بگیرید که از فردا مردم هم این اسم را تکرار می‌کنند و نباید به سراغ محله‌هایی رفت که نامشان در ذهن مردم شکل گرفته است و باید معبری دیگر به نام شهید ابومهدی المهندس گذاشته شود.

مجیدفراهانی هم  به عنوان موافق این نام گذاری گفت: این نام گذاری بجا و درست است چرا که دولت‌آباد محل اقامت عراقی‌های مقیم ایران است و نام میدان تغییر می‌کند و نه خیابان و از این رو اقدام هوشمندانه‌ای است و حتی سربرگ‌های خیابان نیز تغییر نمی‌کند.

محسن هاشمی بعد از این اظهارات و حین رای گیری گفت: راه قدس هم از کربلا می‌گذرد؛ پس از این اظهارات، رای‌گیری انجام شد و با ۱۴ رای اعضای شورای شهر تهران، میدان قدس شهرری به شهید ابومهدی المهندس تغییر نام یافت.

نامگذاری مرکز آموزش کودکان منطقه ۱۵ به مریم میرزاخانی

حق شناس همچنین در مورد نامگذاری یک مرکز اجتماعی به نام مریم میرزا خانی گفت: از آنجایی که این مرکز برای آموزش کودکان کار است سرانجام پدر مریم میرزاخانی رضایت دادند که تنها این مرکز به نام دخترش شود چرا که به نوعی با روحیات خانواده نزدیک است و خیلی نگران بودند این تصمیم آثار و تبعات روحی و شرعی داشته باشد.

وی در مورد بقیه تصمیمات کمیسیون نامگذاری شورای شهر گفت: چندی پیش اعضای شورای شهر تهران به تغییر نام گذری به نام محمدرضا حافظی رای مثبت دادند اما در این نامگذاری اشتباهی در نقشه صورت گرفته بود در حالی که این گذر به نام مسعود علی محمدی از شهدای هسته ای بود که پیشنهاد می شود باتوجه به اینکه حذف نام شهدا ممنوع است و اشتباهی در نقشه پیش آمده، نامگذاری به حالت قبلی خود برگردد.

حق شناس افزود:  پیشنهاد می شود میدان بی نام در منطقه دو با درخواست فعالان قرآنی به نام استاد حسین صبح دل که از اساتید حوزه قرآن و اذان بودند نامگذاری شود.

وی ادامه داد:  پیشنهاد می شود در همان موقعیت خیابان شرقی و غربی مبین و باغستان برای هماهنگی بین میدان و خیابان به نام استاد حسین صبح دل نامگذاری شود پس میدان مرکزی و دو خیابان  شرقی و غربی به نام این استاد قرآنی است و در کنار این مجموعه میدان بی نام وجود دارد که پیشنهاد می شود به نام استاد محمدغفاری از قاریان بزرگ کشور نامگذاری شود.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه پیشنهاد می شود خیابان اقاقیا در منطقه ۲۲ به نام سبزوار نامگذاری شود،  افزود: همچنین  پیشنهاد می شود کوچه ۱۲۰ غربی در منطقه ۸ به نام شهید باقر روحی، بلوار جدیدالاحداث در منطقه ۹ که ادامه استادمعین به نام بدر الزمان قریب دختر دکتر قریب  و ازاستاد زبانهای باستانی نامگذاری شود.

وی افزود:  پیشنهاد می شود بن بست رازیانه در منطقه ۹ به نام شهید محمدجواد میانه جی که ساکن محل هستند و همچنین تغییر نام کوچه صابری در منطقه ۱۱ به نام شهید حجت السلام روحانی، تثبیت نام کوچه بوشهری در منطقه ۱۲ به نام معین التجار بوشهری، نامگذاری ایستگاه ۹۱ آتش نشانی به نام شهیدخدمت مرتضی حیدری در خیابان شوش و خیابان دریا در منطقه ۲۲  به تالش نامگذاری شود.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای شهر به  تمامی پیشنهادات نامگذاری به جز ثبت نام کوچه بوشهری به دلیل ابهامات تاریخی رای مثبت دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha