امدادرسانی به ۷۰ کوهنورد حادثه دیده طی ۵ روز گذشته

تهران - ایرنا - معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر، از امدادرسانی به ۷۰ کوهنورد حادثه دیده در ارتفاعات سخت گذر کوهستانی سراسر کشور طی پنج روز گذشته خبر داد.

محمد باقر محمدی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: از روز سوم تا هشتم دی ماه، ۳۷ ماموریت امداد و نجات در کوهستان برای نجات کوهنوردان آسیب دیده و متاثر از مخاطرات محیط های سخت گذر ۱۷ استان آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، خراسان شمالی و رضوی، خوزستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، مرکزی، همدان و یزد توسط گروه های واکنش سریع هلال احمر انجام شده است.

وی ادامه داد: در اجرای سلسله ماموریت یاد شده، ۵۴ تیم عملیاتی متشکل از ۲۱۰ امدادگر و نجاتگر گروه های تخصصی جستجو و نجات در کوهستان هلال احمر مشارکت داشتند که توانستند ۵۳ نفر از کوهنوردان را به مناطق امن منتقل کنند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: در اجرای چندین ماموریت یادشده، نیروهای امدادرسان هلال احمر توانستند با استفاده از تکنیک های نجات فنی در کوهستان ۷۰ حادثه دیدگان را که بنا به دلایل مختلف دچار سانحه شده بودند را نجات دهند که از این تعداد، ۱۴ نفر را برای دریافت خدمات تکمیلی درمانی به بیمارستان اعزام و ۵۳ نفر دیگر در محل درمان سرپایی شدند.

محمدی از کوهنوردان خواست در صورت عزیمت به ارتفاعات برفگیر و مناطق صعب العبور کوهستانی از لباس های دارای رنگ مشخص (قرمز، زرد و فسفری) برای سهولت در رصد امدادگران و گروه های امداد و نجات هوایی و کوهستان استفاده کنند.

وی از کوهنوردان خواست اکنون از صعود انفرادی به مناطق کوهستانی سراسر کشور خودداری کنند و اگر قصد صعود به مناطق کوهستانی را دارند، حتما به همراه گروهی مجرب و آموزش دیده و با هماهنگی و استعلام از فدراسیون کوهنوردی و سازمان های امدادرسان اقدام به این کار کنند.

این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از کوهنوردان و دیگر شهروندان دوستدار فصل زمستان و زیبایی ها آن در ارتفاعات کوهستانی و مناطق برف گیر خواست، در صورت نیاز به کمک و قرار گرفتن در شرایط اضطراری عمومی و پیچیده انواع حوادث کوهستان حتی بدون داشتن سیم کارت در تلفن همراه با شماره ۱۱۲ هلال احمر تماس بگیرند.

به گزارش ایرنا، ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری در زمان وقوع حوادث و سوانح، ارائه آموزش‌های امداد کمک‌های اولیه به اقشار مختلف جامعه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح، ارسال محموله‌های کمک‌های بشردوستانه به کشورهای آسیب دیده و متأثر از حوادث طبیعی، غیرطبیعی و اعزام عوامل امدادی در داخل و خارج از کشور از جمله وظایف این سازمان راهبردی وابسته به جمعیت هلال احمر است.

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه آمادگی و پاسخگویی سوانح در داخل و خارج از کشور به عنوان یکی از بخش‌های اصلی جمعیت هلال احمر محسوب می‌شود که با امکانات گسترده عملیاتی، پشتیبانی، مخابراتی، امداد هوایی، جاده‌ای، دریایی، کوهستان و شهری، عملیات امداد و نجات را در فصول مختلف سال و برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان و متاثرین از انواع حوادث و سوانح احتمالی در سراسر کشور اجرا می‌کند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha