مدیرکل ارشاد کرمان: هنرمندان مکتب سردار سلیمانی را انتقال دهند

کرمان - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری با محوریت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: هنرمندان و مجموعه های فرهنگی و رسانه ای با اجرای برنامه ها، به انتقال مکتب این شهید بزرگوار اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، محمد رضا علیزاده روز سه شنبه در نشست خبری دومین جشنواره ملی تئاتر سردار آسمانی افزود: جامعه فرهنگی و هنری استان کرمان تلاش کردند ابعاد مختلف شخصیت و زندگی سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را نشان دهند و سه روز پس از خاکسپاری این شهید محفل شعر نگین سلیمانی در کرمان برگزار شد واجرای برنامه ها تا امروز ادامه دارد.

وی بیان کرد: جشنواره ملی تئاتر سردار آسمانی، ساخت فیلم مستند وداع با حاج قاسم توسط انجمن سینمای بم، ساخت فیلم کوتاه ۲۱ دقیقه بامداد، برنامه شعر استانی مقاومت و پایداری، اجرای برنامه های انجمن های ادبی در فضای مجازی، تهیه کلیپ و موشن گرافی فرهنگی، مسابقات قرآنی و غیره از جمله برنامه هایی است که برای سالگرد شهادت شهدای مقاومت در نظر گرفته شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان بیان کرد: در شهرستان ها ۵۵ برنامه و در جنوب استان نیز با محوریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان نیز برنامه های مختلفی برای سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی تدارک دیده شده است.

وی با اشاره به برگزاری رویداد دومین جشنواره تئاتر آسمانی در استان کرمان افزود: پیشینه این رخداد فرهنگی به سال گذشته بر می گردد و نخستین جشنواره تئاتر خیابانی و صحنه ای به صورت محدود برگزار شد.

علیزاده اظهار داشت: امسال با همکاری انجمن تئاتر دفاع مقدس،  جشنواره از اردیبهشت ماه با انتشار فراخوان آغاز شد و تلاش کردیم تا کارهای فاخر و کیفی حول محور شخصیت سردار سلیمانی شکل بگیرد.

وی ادامه داد: ویژگی های شخصیت سردار سلیمانی، نسل جوان، استکبار ستیزی، دفاع از حرم، امنیت ملی و غیره از جمله محورهایی بود که تولیدات بر اساس آن شکل گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های خوب استان کرمان در حوزه تئاتر و تمرکز زدایی از برنامه های هنری، در شهرستان های سیرجان و رفسنجان ستادهای جشنواره تئاتر سردار آسمانی شکل گرفته و جداول اجرا و آماده سازی برای حضور هنرمندان انجام شده است.

وی ادامه داد: افتتاحیه دومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی روز چهارشنبه ۱۰ دی در محل گلزار شهدا و در جوار مزار شهید سلیمانی آغاز می شود و اختتامیه جشنواره نیز ۱۵ دی در محل اتاق بازرگانی برگزار می شود.

علیزاده تاکید کرد: بخش صحنه ای جشنواره در شهرستان سیرجان و بخش خیابانی در شهرستان رفسنجان با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار خواهد شد و علاقه مندان از طریق فضای مجازی نیز می توانند به آثار و اجراها دسترسی پیدا کنند.

۲۰ استان در جشنواره ملی تئاتر سردار آسمانی مشارکت دارند

دبیر تخصصی دومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی گفت: تعداد آثار شرکت کننده در بخش صحنه ای جشنواره هفت اثر، بخش خیابانی ۱۷ اثر و بخش مسابقه فیلمنامه نویسی ۱۰ اثر است که پنج اثر برتر فیلمنامه نیز در قالب یک کتاب به چاپ می رسد.

شفیعی افزود: اجرای صحنه ای به صورت زنده در ۲ سالن شهرستان سیرجان با رعایت پروتکل های بهداشتی و حضور محدود در ۲ اجرا انجام می شودو علاقه مندان می توانند از ۱۲ تا ۱۴ دی از طریق سایت تیوال به تماشای اجراهای ضبط شده بنشینند.

وی اظهار داشت: در بخش اجراهای خیابانی شهرستان رفسنجان نیز به صورت آنلاین و بر روی شبکه اینستاگرام نیز اجرای هنرمندان قابل دریافت است.

دبیر تخصصی جشنواره تئاتر شهید سلیمانی تصریح کرد: همچنین در بخش ویژه با همکاری کانون های فرهنگی و هنری مساجد و بنیاد شهید و ایثارگران تئاتر سیار راه اندازی شده است که در روستاها و محله های مختلف کرمان و روستای قنات ملک زادگاه سردار سلیمانی اجرا داریم.

وی ادامه داد: تاکید داریم تا دبیرخانه جشنواره تئاتر سردار آسمانی به عنوان رویداد ملی در کرمان بماند و برای اینگه شخصیت سردار شهید سلیمانی را ترویج کنیم احتیاج به تولیدات فرهنگی و هنری داریم.

شفیعی با بیان اینکه ۲۰ استان در این جشنواره مشارکت دارند بیان کرد: استقبال از جشنواره تئاتر سردار آسمانی دور از انتظار بود و مردم و هنرمندان نشان داند که تا چه اندازی به قهرمانان ملی خود علاقه دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها