مسکو: همکاری با تهران در روند آستانه از دستاوردهای مهم ۲۰۲۰ بود

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه همکاری این کشور با ایران و ترکیه در روند مذاکرات آستانه برای حل مسائل سوریه را از مهم ترین دستاوردهای سیاست خارجی مسکو در سال ۲۰۲۰ خواند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای با عنوان دستاوردهای اصلی سیاست خارجی روسیه در سال ۲۰۲۰ نوشت: همکاری با ایران و ترکیه در فرمت آستانه به تثبیت اوضاع سوریه کمک کرد.

جمهوری اسلامی ایران، روسیه از بیش از ۵ سال پیش مذاکرات در فرمت آستانه را آغاز کردند و در این مدت ۱۵ دور مذاکرات در این فرمت برگزار شد که در آن نمایندگان دولت سوریه و برخی کشورهای منطقه نیز شرکت کرده اند 

از مهم ترین دستاوردهای این مذاکرات امضای تفاهم نامه ایجاد مناطق امن در سوریه است که در دور چهارم مذاکرات آستانه به دست آمد.

در چارچوب مذاکرات در فرمت آستانه، روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه سه دیدار در تهران، سوچی و آنکارا با یکدیگر دیدار کردند. 

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه به تازگی با تاکید بر همکاری کشورش با ایران و ترکیه برای حل مسائل سوریه گفت: ادامه فعالیت گروه آستانه را ضروی می دانیم.

وزارت امور خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود گفته است: کنفرانس بین المللی بازگشت پناهندگان سوری که روزهای ۱۱ و ۱۲ ماه نوامبر (21 و 22 آبان ماه) در دمشق برگزار شد و در آن بیش از ۲۰ کشور ازجمله روسیه، ایران، چین و لبنان و برخی سازمان های بین المللی شرکت کردند، نقش قابل توجهی در حل مسائل انسانی سوریه داشت. 

 همکاری روسیه با اوپک پلاس برای تثبیت بهای نفت در بازارهای جهانی، همکاری با کشورهای مختلف در امر مقابله با شیوع همه گیر ویروس کرونا و کمک به بازگشت بیش از ۳۰۰ هزار تبعه روس به کشور خود که از آغاز شیوع کرونا در کشورهای مختلف به دلیل توقف پروازها در وضعیت دشوار گرفتار شده بودند از دیگر نتایج سیاست خارجی روسیه در سالی که گذشت عنوان شده است.

برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در مسکو در روز ۱۰ ماه نوامبر (20 آبان ماه) و برگزاری ۷۰ برنامه و نشست در چارچوب ریاست روسیه بر این سازمان از دیگر نتایج سیاست خارجی روسیه اعلام شده است.

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است که در روابط روسیه با مجموعه کشورهای غرب تغییری رخ نداده است و در سیاست های ناتو و اتحادیه اروپا و برخی اعضای آن رویکرد مناقشه جویانه بر رفتار سازنده غلبه یافته است.

در بیانیه امده است: اما با این وجود گفت و گوهای بین روسیه و اروپا در سال گذشته ادامه یافت و در ماه فوریه گذشته دیدار وزیران خارجه و دفاع روسیه و ایتالیا در فرمت ۲+۲ برگزار شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار جهان