فراخوان ثبت‌نام متقاضیان نمایشگاه مجازی کتاب تهران منتشر شد

تهران- ایرنا- فراخوان ثبت‌نام متقاضیان «داخلی در بخش بین‌الملل» و «ناشران خارجی» نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران منتشر شد.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از خانه کتاب و ادبیات ایران، ناشران، موسسات فرهنگی، نهادها، انجمن‌ها، تشکل‌های نشر و آژانس‌های ادبی بین‌المللی واجد شرایط می‌توانند از ۱۰ تا ۱۴ دی با مراجعه به نشانی  اینترنتی register-int.tibf.ir نسبت به ثبت‌نام در بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران اقدام کنند.
بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران در نظر دارد با توجه به شرایط حاکم بر جامع جهانی ناشی از ویروس کرونا و برگزار نکردن نمایشگاه به صورت فیزیکی، با هدف معرفی هر چه بهتر ظرفیت‌ها و قابلیت‌های صنعت نشر جمهوری اسلامی ایران، فضایی جهت بارگذاری و نمایش آثار فعالان حوزه نشر بین‌الملل فراهم کند. 
ناشران و آژانس‌های ادبی ایران که حق نشر (کپی‌رایت) کتاب یا کتاب‌های خود را به سایر زبان‌ها به ناشران دیگر واگذار کرده‌اند و یا درصدد فروش حق نشر (کپی رایت) کتاب یا کتاب‌های خود به ناشران سایر کشورها هستند، می‌توانند در این نمایشگاه ثبت‌نام کنند.
همچنین، ناشران ایرانی که کتاب‌های خود را برای ارائه به بازارهای جهانی، به زبان‌های غیرفارسی منتشر کرده‌اند، مجاز به شرکت در بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران هستند.  
نهادها، سازمان‌ها، موسسات، انجمن‌ها و تشکل‌هایی که فعالیت آنها در حوزه دیپلماسی فرهنگی تعریف شده باشد و یا محصولات فرهنگی در حوزه نشر برای عرصه بین‌المللی تولید کرده باشند نیر می‌توانند در این دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران شرکت کنند. 
همچنین ناشران و آژانس‌های ادبی ایران که علاقه‌مند به خرید و فروش حق نشر (کپی رایت) کتاب از ناشران و آژانس‌های ادبی خارجی هستند می‌توانند برای ثبت‌نام در بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران اقدام کنند. 
کتاب‌های ناشران داخلی باید دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و به شکل قانونی در ایران منتشر شده باشند. ناشران صرفا می‌توانند به معرفی کتاب‌های تالیفی منتشر شده خود بپردازند. اولویت با کتاب‌هایی با محتوای ایرانی اسلامی، دو یا چند زبانه و هم چنین برگزیدگان جشنواره‌های ملی و یا بین‌المللی است. از لحاظ زمان چاپ، اولویت با کتاب‌هایی است که آخرین ویرایش و یا تجدید چاپ آن مربوط به ۵ سال اخیر باشد. 
بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران از ۹ تا ۱۵ با شماره تلفن‌های ۶۶۴۱۵۵۴۰ پاسخگوی سوالات متقاضیان برای ثبت‌نام در نمایشگاه خواهد بود و متقاضیان می‌توانند به صورت غیر حضوری با نشانی ایمیل سوالات خود را مکاتبه کنند. 

 ثبت نام ناشران خارجی
 ثبت نام ناشران خارجی متقاضی حضور در نمایشگاه مجازی کتاب تهران از فردا آغاز و تا ۱۴دی ادامه خواهد داشت. ناشران خارجی و نمایندگی‌های نشر با مراجعه به سایت www.ketab.ir نسبت به ثبت نام در نمایشگاه مجازی کتاب تهران اقدام کنند.
نمایندگی‌های ناشران خارجی بایستی مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشند یا پروانه فعالیت خود را از اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران یا شهرستان اخذ کرده باشند.
نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول تا ششم بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه ثبت‌نام ناشران‌، بن نمایشگاه،‌ سرویس‌های ارسال‌کتاب و سامانه فروش کتاب می‌توانند با سامانه پاسخگویی نمایشگاه مجازی کتاب به شماره ۹۱۰۰۹۸۹۸-۰۲۱ تماس بگیرند.
 به گزارش ایرنا، پس از لغو نمایشگاه کتاب تهران در فروردین، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به دنبال راهی برای حمایت از ناشران و بازار کتاب کشور بود و با استفاده از تجربیات حضور در نمایشگاه‌های مجازی برگزار شده توسط دیگر کشورها، نظیر نمایشگاه بزرگ کتاب فرانکفورت که مجازی برگزار شد، تصمیم بر برگزاری نمایشگاه کتاب محازی گرفت و محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به ریاست ایوب دهقانکار را مسئول برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب معرفی کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha