سخنگوی دولت: در اجرای قانون راهبردی حساسیت‌های زمانی را لحاظ کردیم

تهران-ایرنا- سخنگوی دولت از تصویب آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع مردم ایران خبر داد و گفت: دولت در اجرای این قانون حساسیت‌های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور مدنظر قرار داده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی ربیعی» روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد،  افزود: هفته گذشته در مورد افزایش تولید خودرو مباحث زیادی صورت گرفت. این موضوع امروز هم در ستاد اقتصادی دولت دنبال شد و طرح جامع پیرامون خودرو که مبتنی بر کنترل قیمت و افزایش تولید باشد توسط وزارت صمت در حال آماده شدن است.

وی ادامه داد:  این هفته همچنین آیین‌نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در ۱۱ ماده به تصویب هیئت دولت رسید. با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم‌هاست و نظر نمایندگان نیز معطوف به رفع تحریم‌ها بوده، دولت در اجرای این قانون حساسیت‌های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور مدنظر قرار داده است.

سخنگوی دولت یادآور شد: دولت در این جلسات همچنین با واگذاری ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد که ۱۴ هزار  و ۵۰۰ میلیارد تومان از این رقم برای یارانه کمک معیشتی ناشی از کرونا  و  ۲۹ هزار میلیارد تومان هم بابت پرداخت دیون به بانک‌ها می‌باشد.

ربیعی با یادآوری روز صنعت پتروشیمی این صنعت را نمادی از خلاقیت نیروهای تلاشگرا داخلی، دوراندیشی و تدبیر در دولت و تلاش‌های دولتمردان برای رفع اثر تحریم، رشد و توسعه کشور در سخت ترین شرایط عنوان کرد و گفت: گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مقابله با خام فروشی نفت است و امروز بخشی از منابع ارزی کشور متکی بر صادرات پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است.  

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های ۷۵ تا ۸۵ صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم این صنعت با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد.

 ظرفیت صنعت پتروشیمی تا پایان سال به ۹۰ میلیون تن می‌رسد

وی گفت: با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد مجتمع‌های پتروشیمی به ۸۳ مجتمع و ظرفیت تولید این صنعت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن، دقیقاً طبق اهداف برنامه ششم توسعه می‌رسد و درآمد این صنعت نیز تا پایان ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

سخنگوی دولت افزود: در سال ۹۲، ۴۶ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۵۶ میلیون تن فعال بود که هم اکنون تعداد مجتمع ها به ۶۴ مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۷۷ میلیون تن رسیده است.  

ربیعی ادامه داد: بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی برای سال ۹۹ به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی برنامه‌ریزی شده است به طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال خواهد رسید که تاکنون ۹ طرح این طرح‌ها به بهره برداری رسیده است

وی با بیان اینکه برای تداوم توسعه صنعت پتروشیمی در سال‌های آتی نیز برنامه ریزی شده است، گفت: با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به بیش از ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیارد دلاری خواهد رسید.  

سخنگوی دولت با اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی توسط رییس قوه قضاییه اظهارداشت: این سند حاوی نکات مهمی از جمله مواجهه فعال و ایجابی در حکمرانی قضایی و همچنین توجه به آزادی‌های مشروع است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: این سند رویکردی پیشرو در مساله حقوق شهروندی و همچنین جلب مشارکت نهادهای مردمی برای صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از فساد، میانجی گیری و حمایت از بزه دیدگان و  را مورد توجه قرار داده است.  

ربیعی گفت: از این سند استقبال کرده و تمام مساعی خود را برای اجرایی کردن آن به کار خواهیم بست. این سند در کنار سند حقوق شهروندی، می‌تواند رعایت حقوق عامه را به ارمغان بیاورد و تلاش دو قوه  اجرای آن را متضمن خواهد کرد.

قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت

وی در ادامه به سالگرد شهادت سردارسلیمانی اشاره کرد و گفت: درد فقدان سردار سلیمانی هنوز مانند لحظه نخست شنیدن این خبر هولناک، آزار دهنده و طاقت فرساست. قاتلان سلیمانی، نه تنها قهرمان ملت ما را از ما نگرفتند، بلکه او را به قهرمان ابدی ایران و همه ملت‌های آزاده جهان تبدیل کردند.

 سخنگوی دولت تصریح کرد:سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان، حریت در اعتقاد، شجاعت در میدان، اعتدال و انصاف در سیاست و ثبات قدم در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و نامش تا همیشه در این عرصه‌ها خواهد درخشید.  

ربیعی ادامه داد: قاتلان سردار سلیمانی به بهانه ضربه زدن به سیاست ایران در دفاع از صلح عادلانه در سراسر منطقه دست به این جنایت زدند اما با گذشت همین یک سال کوتاه هم باید فهمیده باشند که نه تنها محروم کردن ملت‌های مظلوم منطقه از شهامت و درایت سلیمانی در نبرد با داعش و دیگر اشکال تروریسم، تاثیری بر اراده ملت‌های ما در این مسیر طولانی نداشته، بلکه ثابت کرد که با وجود چنین اشرار بی‌رحم و سنگدلی، تداوم راه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی و اشغال گری اجتناب ناپذیر است

 دنیای بدون قاتل سردار سلیمانی دنیای امن‌تری است 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با تسلیت سالروز شهادت سردار سلیمانی گفت: البته ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت، خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن‌تری برای همه ملت های جهان است.

سخنگوی دولت در ادامه به ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد و گفت: فاطمه زهرا(س) یک همسر، همراهی فداکار، مادری مربی و کنش‌گری اثرگذار در عرصه سیاسی و اجتماعی دوران خویش بود و با بصیرتی مثال زدنی تأثیرگذاری ماندگاری در زمانه خویش تا به امروز گذاشته است. ما باید معنا و مفهوم زندگی حضرت زهرا(س) را بفهمیم و بدانیم زندگی آن بزرگوار مایه سعادت و حیات طیبه است و امیدوارم جامعه امروز ایران بیش از هر زمانی به شیوه و زندگی آن بزرگوار تاسی بجوید.

ربیعی در ادامه با تبریک سال جدید میلادی به مسیحیان جهان و بخصوص به هموطنان آشوری و ارمنی گفت: سال جدید میلادی فرصتی است برای تامل درباره پیام محبت، صلح، مدارا و ارزش‌های انسانی که عیسی مسیح پیام آور الهی آن بوده است.  

وی افزود: ارزش‌های جهانشمول بشری حضرت مسیح، معیار روشنی  به دست می‌دهد تا به کمک آن، تناقض عمیق اقدامات جنگ افروزان آمریکایی در جنگ اقتصادی آمریکا بر علیه معیشت سلامت و اقتصاد و ایرانیان در معرض داوری افکار عمومی جهانی و بخصوص افکار عمومی جهان غرب قرار بگیرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: تحریم‌های ضد ایرانی بخصوص در مرحله کنونی که از مرحله تحریم‌های چهل ساله اخیر عبور کرده و به یک جنگ تمام عیار اقتصادی ارتقا یافته با روح صلح‌مدار تعالیم معنوی و اخلاقی مسیح ناهمخوان است.

تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده است 

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص آخرین وضعیت کرونا در کشور با بیان این که خوشبختانه امروز هیچ شهر قرمزی نداریم، گفت: در حال حاضر ۱۰۸ شهر نارنجی و ۱۴۰ شهر در وضعیت زرد هستند. تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده ولی وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی سایر دستگاهها به ویژه وزارت راه و شهرسازی مراقبت لازم را برای پیشگیری را دنبال می کند.  

ربیعی با بیان اینکه ابتلاها به یک چهارم و تعداد مرگ و میر به یک سوم کاهش یافته است، گفت: در این مدت ۷۵۰۰ مورد مرگ و میر کم شده است.  البته این وضعیت کاملا شکننده است و ما کماکان نیازمند رعایت پروتکل ها بهداشتی هستیم.  تعلل و کوتاه آمدن‌ها ما را دوباره به وضعیت نگران کننده ای پیش خواهد برد بنابراین نباید بعد از فروکش کردن موج بیماری دچار عادی انگاری و خوش‌بینی و در نهایت غفلت از ویروس شویم.  

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: این ویروس در کل دنیا در حال تغییر است و البته می‌تواند بدتر یا بهتر شود. هنوز هم تجمعات عامل اصلی ابتلا به ویروس کرونا است و هر تجمعی امکان بالقوه انتشار ویروس را دارد. در فصل سرما قرار داریم و مراقبت‌ها و رعایت پروتکل‌ها و عدم تجمعات ما را سمت قطع زنجیره انتشار ویروس کمک می کند.

ربیعی گفت: مصوبات ستاد کرونا علمی و براساس نظرات کارشناسان و تجربیات سایر کشورهاست و هرگاه مردم این مصوبات را به طور جدی اجرا کرده اند توفیقات بسیار خوبی داشته ایم. دستورالعمل‌های وضع شده پویا بوده و تا پایان کرونا این قواعد حکمفرما هستند و این مردم هستند که می توانند با رعایت درست پروتکل های بهداشتی شهرهای خود را به سمت زرد شدن پیش ببرند تا براساس دستورالعمل ها گشایش های بیشتری برای آنها اتفاق بیفتد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

سرخط اخبار سیاست