خوشه‌های کسب و کار در خراسان شمالی گسترش می‌یابد

بجنورد- ایرنا- مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی گفت: خوشه‌های کسب و کار در استان گسترش می‌یابد و به همین منظور مطالعات لازم در زمینه ۱۶رشته فعالیت انجام و به سازمان صنایع کوچک ارائه شده است.

سیاوش وحدت روز  چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برخی از این رشته ها در خوشه های کسب و کار صنعتی و برخی دیگر در حوزه هایی مانند کشاوزی و دامداری هستند.

خوشه صنعتی مجموعه‌ای از واحدهای کسب وکار است که در یک منطقه جغرافیایی مشخص و با یک گرایش صنعتی مشترک متمرکز شده‌اند و با همکاری و تکمیل فعالیت‌های یکدیگر به تولید و عرضه کالاها و خدمات می‌پردازند و دارای چالش‌ها و فرصت‌های مشترک هستند.  

این خوشه‌ها می‌توانند موتور محرک اقتصاد ملی و منطقه‌ای باشند؛ زیراکه در نتیجه توسعه خوشه‌ها، بنگاه‌های درون خوشه با بازدهی بیشتر و استفاده تخصصی‌تر از امکانات موجود کار می‌کنند.

وی افزود: از این رشته فعالیت ها اولویت با رشته هایی است که نیاز کشور را در زمینه های مختلف صنعتی، کشاورزی و دامداری تامین می کنند.

وحدت گفت: گزارش ها و مطالعات این خوشه ها توسط سازمان صنایع کوچک بررسی و تایید می شود و هم اکنون نیز مطالعه به روز رسانی خوشه های کسب و کار در استان انجام شده است.

وی اظهار داشت: یکی از ظرفیت های مورد تاکید استان ایجاد خوشه دام سبک است و در صورت پذیرش آن از سوی سازمان صنایع کوچک این خوشه نخستین خوشه از نوع خود است که در کشور تشکیل می شود.

وی با بیان این که تا قبل از این صنعتی بودن خوشه ها مورد تاکید بود افزود: اکنون نگاه جدیدی در صنایع کوچک شکل گرفته است که مبتنی بر توسعه کسب و کارهاست و با توجه به این که یکی از مزیت های استان کشاورزی و تامین گوشت مورد نیاز کشور نیز از اولویت های استراتژیک است استدلالات و دفاعیات خود را از ایجاد این خوشه به سازمان ارائه کرده ایم و امیدواریم نخستین خوشه کسب و کار دام سبک را در کشور ایجاد می کنیم.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی با بیان این که به جز خوشه کسب و کار دام سبک، زنبورداری، گیاهان دارویی از دیگر کسب و کارهایی است که مطرح شده اند اظهار داشت: خوشه پوشاک نیز در حال پیگیری است و با توجه به ظرفیتی که استان در این بخش دارد راه اندازی آن می تواند به تقویت این کسب و کار در استان منتهی شود.

وی با بیان این که برخی از صنایع و کسب و کارهای استان ظرفیت خوشه شدن را ندارند خاطرنشان کرد: یکی از شرایط ایجاد خوشه تمرکز جغرافیایی حداقل ۳۰ واحد از یک کسب و کار خاص است اما صنایعی مانند اتاق سازی گرمه ظرفیت تبدیل به شبکه کسب و کار را دارند.

وحدت افزود: هم اکن در خراسان شمالی ۲ خوشه صنعتی فرش و آبنبات مستقل شده اند و یک مرحله از مدت زمان حمایت از خوشه پلاستیک به اتمام رسیده است و احتمال استمرار حمایت ها از این خوشه برای مدتی دیگر نیز وجود دارد.

وی افزود: ۴۵ واحد تولید پلاستیک در استان فعالیت دارد.

خراسان شمالی دارای ۱۵ شهرک و ناحیه صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی است.

این استان ۳خوشه صنعتی شناخته شده دارد که شامل فرش، آبنبات و پلاستیک است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها