استاندار خراسان رضوی: مرز لطف‌آباد درگز به اوج فعالیت خود می‌رسد

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: برنامه‌های توسعه‌ای به خاطر کرونا نباید متوقف شود و مرز لطف آباد درگز با ترکمنستان هم دوباره به اوج فعالیت خود می رسد.

محمد صادق معتمدیان در جریان سفر خود به شهرستان درگز در جلسه‌ای که پس از بازدید از مرز لطف‌آباد برگزار شد افزود: تلاش داریم از مرز لطف‌آباد برای توسعه شهرستان درگز استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: علاوه بر پیگیری  "ترانشیپمنت" کالا در مرز، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای توسعه پایانه باید پیگیری شود تا طرح احداث انبار پنج هزار متر مربعی انجام شود.

استاندار خراسان رضوی گفت: هر گونه اقدام مسوولان محلی باید مطابق با سیاستهای کلان کشور باشد و از تصمیم‌گیریهای شهرستانی در این خصوص باید خودداری شود.
معتمدیان تاکید کرد: به طور قطع همه دستگاهها باید از سیاستهای ملی تبعیت کنند، سیاستهایی که در چارچوب مسایل ملی و دیپلماتیک است.
وی همچنین در این سفر از بازارچه مرزی شهر لطف‌آباد که دارای ۳۰ باب مغازه در شهر ۲ هزار نفری لطف آباد است و به وسیله شهرداری این شهر اداره می‌شود بازدید کرد.
معتمدیان برطرف شدن مشکلات راه‌اندازی بازارچه مرزی در این منطقه با ترکمنستان را خواستار شد. 
مدیر کل گمرک لطف‌آباد نیز در این نشست گفت: پس از بازگشایی مرز لطف‌آباد طی ۲ هفته اخیر، روزانه به طور میانگین ۲۰ تریلر ترانزیت خروجی و ۲۰ تریلر ترانزیت ورودی در این مرز تردد دارند.
محمد علی باقری افزود: روند کار به صورت تبادل یدک و بار است و در اصل نوعی ترانشیپمنت بار انجام می‌شود.
وی ادامه داد: تریلرهای ترکمنستانی  وارد لطف آباد شده و یدک خود را به کامیون ایرانی می‌دهند و این بار به مرز بازرگان ترکیه و شلمچه عراق رفته و از کشور خارج می‌شود.
در این نشست همچنین گزارشی از تردد قطارهای ترکمنستانی در جوار مرز ارائه شد و همچنین امکان استفاده از ناوگان ریلی ایران در این مرز مورد بررسی قرار گرفت.

شهرستان ۷۵ هزار نفری درگز علاوه بر چهار شهر "درگز، لطف‌آباد، نوخندان و چاپشلو" ۱۲۲ روستا دارد که ۱۱۰ روستای آن دارای جمعیتی افزون بر ۲۰ خانوار هستند. 

مرکز این شهرستان مرزی و کوهستانی در فاصله ۲۵۴ کیلومتری شمال مشهد و در جوار مرز ایران و ترکمنستان واقع است. 

 
 
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha