دولت حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم زعفران خراسان رضوی را خریداری کرد

مشهد- ایرنا- مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: خرید حمایتی ۱۲ هزار و ۴۸۳ کیلوگرم محصول راهبردی زعفران توسط دولت از کشاورزان در این استان قطعی شد.

ایرج ناصری مقدم روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از پایان آزمایشها و ثبت خرید قطعی در نهایت در قالب اجرای خرید حمایتی این محصول که از نیمه آبان ماه امسال آغاز شده بود دولت تا پایان ۳۰ آذر ماه این میزان زعفران را خریداری کرد.

وی ادامه داد: با توجه به این که در این طرح، هدف اصلی، خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از کاهش بیش از اندازه قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان بود حجم خرید، مد نظر قرار نداشت و بیشتر حمایت از کشاورز مورد توجه بود.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی با بیان این که امسال ۱۰ مرکز در شهرستانهای زعفران‌خیز استان خراسان رضوی خرید این محصول را بر عهده داشتند گفت: محور و هدف اصلی دولت از خرید زعفران، حمایت از زعفرانکاران خُرد بود و در این راستا سقف خرید زعفران از هر زعفران‌کار ۱۰ کیلوگرم تعیین شده بود.

ناصری افزود: محصول امسال در ۲ سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلوگرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری شد.

پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی ۸۷ هزار و ۹۰۰ هکتار بود که از این سطح بیش از ۳۲۰ تُن محصول برداشت شد. امسال نیز ۹۲ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که میزان برداشت آن وابسته به شرایط آب و هوایی است.

۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها