۱۲ دی ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۴
کد خبرنگار: 1188
کد خبر: 84165459
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۵ هزار نفر از بیت تاریخی امام راحل در خمین بازدید کردند

خمین - ایرنا - مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) در خمین گفت: ۲۵هزار نفر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ۹ ماهه سال جاری از بیت تاریخی بنیانگذار انقلاب اسلامی در این شهرستان بازدید کردند که این رقم بسیار کمتر از سال‌های قبل است.

حجت الاسلام سید «محمد جواد رضوی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: قبل از شیوع ویروس کرونا، بیش از ۳۰۰ هزار نفر از گردشگران داخلی و خارجی در طول سال از بیت تاریخی امام راحل در این شهرستان بازدید می‌کردند.

وی اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کووید۱۹ و تعطیلی مراکز گردشگری، گردشگران  فقط در روزهایی که بیت امام راحل مانند دیگر اماکن تاریخی اجازه فعالیت داشت، از این مکان بازدید کردند.

وی تاکید کرد: به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا پس از حضور بازدیدکنندگان بخشهای مختلف محل تولد امام راحل ضدعفونی و به بازدیدکنندگانی که ماسک نداشتند نیز این پوشش حفاظتی ارائه می‌شد.

وی ادامه داد: بیت تاریخی امام خمینی(ره) در سال جاری مورد بازدید بسیاری از مسوولان لشکری و کشوری قرار گرفت و این افراد در جریان این بازدیدها با زوایای زندگی معمار کبیر انقلاب آشنا شدند.
بیت تاریخی امام خمینی(ره) عمارتی چهار هسته‌ای است که چهار حیاط دارد، اما بر خلاف معماری خانه‌های سنتی ایرانی، هیچ کدام از حیاط ها نقش مرکزی ندارد.
جلوخان های این بنا که بخش وسیعی است به صورت فرورفتگی در کنار مسیر و در جلوی در اصلی قرار دارد و این در دو لنگه است و هر لنگه متشکل از چند ردیف تخته قطور طولی است.
بعد از عبور از ورودی، فضایی کاملا سر بسته به نام هشتی وجود دارد که یک هشت ضلعی کامل است وبعد از هشتی راهروی طویل و کم عرض و تاریکی قراردارد که مانع ورود ناگهانی به فضای داخل عمارت است.
وجود چند انبار، اصطبل و آشپزخانه از دیگر اجزا و فضاهای کارکردی این عمارت محسوب می‌شود.
بیت تاریخی حضرت امام (ره) در خمین در محله سه پل مرکز شهر در ۱۷۵ سال پیش ساخته شده و به شماره ‌ ۱۷۴۶در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها