تعامل دولت و مجلس باید در جهت رفع مشکلات مردم باشد

تهران- ایرنا- "اسماعیل حسین ‌زهی" نماینده دوره یازدهم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف و تفاوت سلیقه ‌های سیاسی در میان گروه‌ها و احزاب گفت: دولت و مجلس می بایست فارغ از هر جناح و بحث سیاسی با یکدیگر تعامل داشته باشند و این تعامل می‌بایست در جهت رفع مشکلات مردم باشد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس ‌جمهوری ؛ دی ماه ۱۳۹۹  در جلسه دیدار اعضای فراکسیون شاهد مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس و دولت می‌توانند با تعامل سازنده و همکاری مشکلات کشور را حل و فصل کنند، گفت: دولت علاقمند است همواره روابط خوب و صمیمانه ‌ای با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشته باشد و با هم ‌افزایی نسبت به حل مشکلات کشور اقدام کنند.

 در زمانه کنونی، جهانگیری  به خوبی از  جایگاه نهادهای تاثیرگذاری همچون مجلس و دولت آگاه است و نیک می داند که چگونه می توان در شرایط فعلی که کشور از یک طرف به تحریم های ناعادلانه مواجه شده و از طرفی دیگر ویروس کرونا بسیاری از مشکلات  را در حوزه اقتصادی به بار آورده چگونه باید از این مسایل عبور کرد. اما همه اینها کافی نیست و آن طرفی هم وجود دارد، آن طرفی که نهادی به عنوان مجلس است که اعضایی با دیدگاه های سیاسی متفاوت در آن حضور دارند. برای رسیدن به  هدف که همانا عبور از مشکلات است، می بایست در مجلس هم این جمع بندی وجود داشته باشد که هر دو نهاد در راستای این هدف با یکدیگر فعالیت کنند و گام بردارند. پژوهشگر ایرنا در همین خصوص با "اسماعیل حسین ‌زهی"، نماینده مجلس یازدهم شورای اسلامی، گفت و گویی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

لزوم تعامل میان قوه مجریه و قوه مقننه 

حسین ‌زهی با اشاره به وضعیت ارتباط مجلس و دولت گفت: تعامل در میان ارکان اصلی نظام یک مساله مهم است که می بایست ما حتماً شاهد این اتفاق باشیم. وضعیت نهادهایی همچون قوه مجریه و قوه مقننه به گونه ای است که هر دوی اینها با استفاده از انتخابات آزاد و رای مردم بر سر کار آمده اند. پس هر دوی اینها حکومت مردم بر مردم محسوب می شود. بنابراین تعامل میان این نهاد حتمی و لازم است که می بایست در حوزه های مختلف صورت بگیرد.

ضرورت همکاری مجلس با دولت مستقر 

نماینده مجلس یازدهم شورای اسلامی با اشاره به نقش گروه ها و احزاب در مجلس اظهار داشت: نهادهایی همچون دولت و مجلس می بایست فارغ از هر جناح و بحث سیاسی با یکدیگر تعامل داشته باشند. البته این حرف نشانه این نیست که احزاب و جناح ها فعالیت نداشته باشند و یا تصمیم گیرنده نباشند بلکه احزاب و جناح های مختلف باید امکان حضور و فعالیت داشته باشند چرا که این احزاب هستند که زمینه ساز بالندگی و توسعه برای کشور می شوند و باعث می شوند تا یک ملت به رشد و پویندگی برسد اما فارغ از همه اینها مجلس وقتی که سر کار آمد می بایست تا آنجایی که در توان دارد با دولت مستقر همکاری کند. پس ما نباید در مجلس نگاهی حزبی داشته باشیم و این نگاه هم ما را از تعامل با دولت دور کند بلکه باید فارغ از نگاهی حزبی خود در جهت رفع مشکلات مردم تلاش کنیم؛ مردمی که ولینعمتان ما هستند.

 در اولویت قرار داشتن مسایل مردم

وی در ادامه با اشاره به بحث و اختلاف های سیاسی در میان نهادهای مختلف کشور افزود: ما نباید بر سر مسایل سیاسی با یکدیگر اختلاف پیدا کنیم که این اختلاف در نهایت به ضرر مردم تمام شود. البته اختلاف سلیقه ها وجود دارد و نمی تواند منکر اختلاف سلیقه در مجلس، دولت و دیگر نهادها بود اما در عین اختلاف سلیقه می بایست مسایل مردم را در نظر گرفت و نهاد مجلس به عنوان ناظر و نهاد دولت به عنوان مجری به امور مردم بپردازند. پس مجلس می بایست مصوباتی به دولت تقدیم کند که قابلیت اجرایی داشته باشد و دولت هم مجری این مصوبات شود تا سود و نتیجه نهایی به منفعت مردم تمام شود.

تعامل، رویکرد مجلس یازدهم و دولت 

حسین‌زهی عنوان داشت: مجلس یازدهم از همان ابتدای فعالیت خود بر این باور بوده که می بایست با دولت تعامل داشته باشد و تا به امروز هم رویکرد مجلس بر این است که تعامل خود را با دولت دوازدهم حفظ کند و این تعامل بیشتر شود. چرا که در زمانه ای که مردم در شرایط سختی تحریم، بیماری کرونا و ... به سر می برند برای عبور از این وضعیت مجلس رویکرد خود را مبنی بر تعامل در جهت رفع مشکلات با دولت قرار داده است. البته از طرفی دیگر دولت هم به خوبی بر این امر واقف بوده و این رویکرد در پیش گرفته که تعاملی سازنده با مجلس شورای اسلامی داشته باشد.

همکاری مجلس و دولت در بحث کرونا و رفع مشکلات اقتصادی 

این نماینده مجلس در پایان یادآور شد: در بحث جلوگیری از ویروس کرونا ما شاهد این تعامل بوده ایم که جلسه هایی که سران قوا برگزار می کنند نشان دهنده همین تعامل ۲ جانبه است. در این مسایل بحث مردم در پیش می آید؛ یعنی مسایلی همچون کرونا و وضعیت اقتصادی مربوط به زندگی مردم می شود و اگر این تعامل وجود نداشته باشد ضرر اصلی متوجه مردم می شود و به همین دلیل هم این ۲ نهاد به خوبی آگاه هستند که چگونه در جهت رفع مشکلات مردم همکاری کنند. وقتی که نظام ما می تواند در حوزه خارجی به کشورهای دیگر گفتگو کند مگر نمی تواند در حوزه داخل و در ارتباط میان نهادهای داخلی گفتگو نداشته باشد پس این اتفاق حتماً افتاده و خواهد افتاد و اینکه مقام معظم رهبری هم در سخنراین اخیر خود به این مساله اشاره کرده اند که ما هم امروز شاهد این هستیم که میان سه قوه مققنه، قضاییه و مجریه این تعامل برقرار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

سرخط اخبار پژوهش