امام جمعه تبریز: پیشتازی تبریزی ها مقدمه حماسه ۹ دی بود

تبریز- ایرنا- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: حرکت با بصیرت مردم تبریز در هشتم دی ماه سال ۱۳۸۸مقدمه قیام مردم قهرمان ایران در نهم دی ماه بود.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم روز دوشنبه در همایش بزرگداشت هشتم و نهم دی ماه در جمع طلاب، روحانیان و استادان حوزه‌های علمیه آذربایجان شرقی در حوزه علمیه حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) افزود: خطه آذربایجان جلودار و پیشگام حرکت‌های با بصیرت مردمی ایران اسلامی است و انسان‌های با بصیرت، هر فکر، اندیشه و عملی را با دلیل و هوشیاری انتخاب می کنند.

وی باز شناخت خطا از صواب و راه از بیراهه را پیامد عملی بصیرت دانست و ادامه داد: بصیرت، ویژگی فضیلتی است که ماحصل فضائل و معنویات دیگر است و شخص با فضیلت دارای قدرت تشخیص و تجربه است و توانایی داوری و ارزیابی نظری و علمی از موضوع را دارد.

امام جمعه تبریز، داشتن بصیرت و آگاهی در زندگی و امور فردی و اجتماعی را بسیار مهم و سرنوشت ساز عنوان کرد و گفت: نبود بصیرت خصوصاً در برهه‌های حساس زندگی انسان را از راه راست خارج می کند.

وی اضافه کرد: انسان بصیر قبل از هر قضاوت و تصمیمی تأمل می کند و از گذشته درس عبرت میگیرد و از اطلاعات و منابع موثق کمک میگیرد و بعد اقدام میکند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، جهالت، نادانی، ناآگاهی، غفلت، نداشتن منبع اطلاعاتی صادق، توطئه فتنه گری دشمنان، نبود راهنما و هدایت گر را عامل اصلی شک و تردید در انسان‌ها دانست و ادامه داد: تأمل بر اطلاعات و ارزش ها؛ انسان را به باور می‌رساند و با بصیرت نسبت به امور، آگاهی و شناخت خود را ارتقاء می دهد.

وی بصیرت افزایی را یک جریان دو سویه دانست و گفت: بصیرت هم بعد درونی دارد و هم بیرونی که بُعد درونی آن به عهده خود شخص و بُعد بیرونی آن بر عهده رهبر، امام و پیشوای جامعه است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه با یادآوری اهداف سردمداران فتنه، مشروعیت زدایی از نظام اسلامی از طریق حمله به باورها و اعتقادات مردم، اعتبار زدایی از نظام اسلامی با ناکارآمد نشان دادن مسئولان و اعتماد زدایی مردم از مسئولان با دروغگو خواندن آن‌ها از جمله اهداف عوامل فتنه ۸۸ در خارج و داخل کشور برشمرد.

امام جمعه تبریز با تاکید بر نقش برجسته علما و روحانیان در روشنگری مردم گفت: ائمه جمعه و جماعات نقشی فراتر از انجام فرایض دینی دارند و باید با شناخت از گرایش‌های مختلف سیاسی جامعه با اهل مسجد ارتباط صمیمی داشته باشند تا با تقویت حضور افراد در نمازهای جماعت آن‌ها را از نظر اعتقادی و شرعی ارتقاء دهند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با تاکید بر اینکه مسجد مرکزی برای تعلیم تربیت و محلی برای حرکت‌های آگاهی بخش است تصریح کرد: مساجد برای آگاهی دهی از لایه‌های پنهان فتنه ها، باید به استناد آیات قرآن و روایات و تاریخ اسلام و نشان دادن ریشه‌های معرفتی، فکری و سیاسی و فرهنگی مساجد و ائمه جماعت نقش ممتازی می توانند، ایفا کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه فتنه ۸۸ یک اعتراض انتخاباتی ساده نبود، گفت: این فتنه از پیش طراحی شده از اتاق فکر غرب و همراهی امپراطوری رسانه‌ای غرب بود که باید با تحلیل عمیق، نسل جدید و آینده را با لایه‌های پنهان آن آشنا سازیم.

امام جمعه تبریز با تاکید بر استفاده از ظرفیت زبان هنر و هنرمندان در انتقال آموزه‌های این جریان گفت: باید نسل جدید بداند که حضور ۴۰ میلیونی مردم پای صندوق‌های رای و مشارکت بالای آن‌ها می توانست دامنه نفوذ ایران را در دنیا گسترش دهد و الگوی مردم سالاری برای جهان باشد.

وی طراحان این فتنه را عوامل خارجی خواند و اظهار داشت: عوامل خارجی با بهره گیری از برخی عوامل بی بصیرت داخلی سعی در براندازی نظام داشتند، اما حماسه ۹ دی این نقشه‌ها و توطئه‌ها را خنثی کرد.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم خاطرنشان کرد: در اثر بی بصیرتی فتنه شکل می گیرد و در هر لباس و مقامی بروز و ظهور پیدا می کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha