پوتین و نتانیاهو با محور درباره سوریه گفت وگو کردند

مسکو - ایرنا- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تماس تلفنی درباره مسائل مختلف منطقه، سوریه و کرونا گفت و گو کردند.

به گزارش ایرنا از بیانیه دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، این گفت و گوی تلفنی عصر امروز (دوشنبه) صورت گرفت و پوتین و نتانیاهو درخصوص مسائل منطقه تبادل نظر کردند و سوریه یکی از محورهای اصلی این گفت وگو بوده است.   

 پوتین و نتانیاهو بر عزم متقابل برای همکاری در مقابله با انتشار ویروس همه گیر کرونا تاکید کردند.

دو طرف بر عزم متقابل برای گسترش همکاریهای دوجانبه در عرصه های مختلف تاکید و توافق کردند به تماس های دوجانبه ادامه دهند.   

این گفت و گوی تلفنی در حالی برگزار شد که روابط روسیه و اسراییل در هفته های اخیر دچار تنش شده است.   

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با انتقاد از احضار سفیر مسکو در تل آویو،  بر اجرای طرح امنیت خلیج فارس که بیش از یک سال پیش ازسوی مسکو مطرح و در آن همکاری همه کشورهای منطقه برای تامین امنیت آن پیش بینی شده است، تاکید کرد.

وزارت خارجه رژیم صهونیستی آناتولی ویکتوروف سفیر روسیه در تل آویو را در پی سخنانی درباره طرح امنیت خلیج فارس که متن آن در روزنامه جروزالم پست منتشر شد، احضار کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در بیانیه خود از واکنش تند اسراییل به اظهارات سفیر روسیه در تل اویو ابراز تعجب کرد و گفت: در مصاحبه سفیر روسیه، موضع ما مورد تاکید قرار گرفته که بارها به شرکای اسراییلی در سطوح مختلف اعلام کرده ایم. همه نکات مقاله جروزالم پست که در ان از اظهارات سفیر روسیه استفاده شده است با مواضع مسکو در مسائل خاورمیانه مطابقت می کند.  

وی افزود: لازم می بینیم اشاره کنیم که امکان برقراری کانال های جدید ارتباط متمدنانه بر اساس معیارهای حقوقی بین المللی امری مثبت است و ما بر این باوریم که حفظ رویارویی و خودداری از گفت و گوهای سازنده فقط یافتن راهکارها را دشوار می کند.  

زاخارووا گفت: در همین حال ما همواره تاکید داریم که  فلسطین همچنان مساله مرکزی برای تامین صلح درخاورمیانه است. بدون حل و فصل آن ثبات پایدار و درازمدت در منطقه تامین نخواهد شد. به نوبه خود آماده ایم برای دستیابی به این اهداف به عنوان عضو دائمی شورای امنیت و عضو گروه چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه و به عنوان کشوری که با همه کشورهای منطقه ازجمله اسراییل روابط سازنده دارد، همه نوع کمک کنیم.

 وی ادامه داد:آنچه که مربوط به حملات هوایی اسراییل به سوریه می شود، به هر دلیل که صورت گیرد ما دیدگاه منفی خود به این گونه اقدامات را پنهان نکرده ایم و بر لزوم احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی و استقلال سوریه تاکید کرده ایم.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha