سران قوا بر بی اثر کردن تحریم‌ها و شکستن آن تاکید کردند

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری بی اثر کردن تحریم‌ها و شکستن آن، لایحه بودجه ۱۴۰۰ و واکسن کرونا را سه محور گفت وگو سران سه قوه نام برد و تاکید کرد که در هر سه مورد اتفاق نظر داشتیم و نسبت به شیوه ها هم نظراتمان نزدیک به یکدیگر است.

به گزارش ایرنا، نشست سران قوا امروز دوشنبه با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه و به میزبانی مجلس شورای اسلام برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در پایان جلسه سران قوا در مجلس اظهار کرد: در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ مردم دو نمره ۲۰ کسب کردند. البته دولت نتوانست نمره ۲۰ بیاورد، ولی ملت ما نمره ۲۰ کسب کرد.  هم در مقاومت و ایستادگی برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و ضدانسانی آمریکا و هم مقابل ویروس کرونا مردم با هماهنگی، ایستادگی و اجرای پروتکل‌ها موفقیت‌های بزرگی را به دست آوردند.  

رییس‌جمهوری با اشاره به رایزنی‌های انجام شده در جلسه سران قوا اظهار داشت: در جلسه امروز عمدتا درباره سه موضوع صحبت انجام شد؛ بحث اول، موضوعی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید کردند و آن، بی‌اثر کردن تحریم‌ها در قدم اول و در قدم دوم شکستن تحریم است. در این زمینه گفت‌وگوی بسیار خوبی داشتیم. همه ما نسبت به این اصل اتفاق نظر داریم.

وی یادآورشد: نسبت به شیوه‌ها و قدم‌هایی که باید با همدیگر برداریم، نظرات ما بسیار نزدیک  و مشابه همدیگر است. ان شاء الله این بحث را در جلسات ‌آینده سران سه قوه هم ادامه می‌دهیم.

روحانی موضوع دوم نشست امروز را لایحه بودجه۱۴۰۰عنوان کرد و افزود: نمایندگان مشغول بررسی این لایحه هستند. بحث کردیم پیرامون اینکه در چه مواردی دولت و مجلس می‌توانند با هم همکاری کنند. همچنین در مورد اصلاحات احتمالی که در تنظیم نهایی بودجه باید باهم انجام دهیم، درباره کلیات این موضوع هم به اتفاق نظر رسیدیم و بنا شد تیم اقتصادی دولت با نمایندگان و کمیسیون تلفیق  در این  زمینه بحث و بررسی کنند.

وی ادامه داد: نکته سومی که در پایان جلسه امروز درباره آن بحث شد، واکسن است. دوقطبیها و بحث‌هایی در جامعه ما به وجود آمده که این بحث‌ها نه سازنده و نه درست و نه مفید است.

 رییس جمهوری گفت: مردم توجه داشته باشند ما از چند طریق دنبال تهیه واکسن هستیم؛ یکی واکسن داخلی هست که تقریباً سه مرکز، البته مراکز دیگری هم دارند کار می‌کنند، اما دو موسسه بزرگ و یک شرکت دانش بنیان در مسیر تهیه واکسن هستند، کمک‌های لازم به آنها انجام می‌گیرد و امیدواریم این‌ها موفقیت کامل را بدست بیاورند.  

روحانی اضافه کرد: مسیر دوم ساخت واکسن با یک کشور دیگر است که ما همکاری‌ها را با هم شروع کردیم و در حال انجام هستیم و در نهایت این واکسن اگر به نتیجه برسد، ‌ ساخت دو کشور خواهد بود.

وی اضافه کرد: مسیر سوم خرید واکسن از خارج است؛  یکی از طریق سازمان بهداشت جهانی یا همان کواکس است که ما برای تامین مالی به حساب لازم واریز کنیم، اقدامات لازم را انجام دادیم و این مسیر انجام می‌گیرد. در عین حال با یکی دو کشور دیگر هم در حال مذاکره هستیم که مقداری واکسن هم از آنها خریداری کنیم.

رییس جمهوری تاکید کرد: مردم اطمینان داشته باشند اگر واکسنی از خارج خریداری کنیم با اطمینان کامل این کار را خواهیم کرد. در واکسن داخلی هم زمانی مجوز واکسیناسیون  صادر خواهد شد که به اطمینان‌ نهایی برسیم و همه مراحل را طی کند.

 روحانی گفت: امیدوارم مردم ما همان‌طور که با آرامش و با اجرای پروتکل مسیر را به خوبی در مقابله با این ویروس طی کردند، باز هم همین مسیر را طی کنند و مطمئن باشند سلامت مردم به عنوان مهمترین و اصلی‌ترین موضوع مورد توجه دولت و همه مسئولین خواهد بود.

وی افزود: در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم سلامت مردم،  شکستن تحریم و معیشت مردم موضوع سوم است که سه موضوع مهمی است که دنبال می کنیم و با دو قوه دیگر هم همکاری و هماهنگی کامل را انجام می‌دهیم.

قالیباف و  هدف مجلس 

محمد باقرقالیباف روز دوشنبه هم در حاشیه نشست سران قوا که به میزبانی مجلس برگزار شد،  با تسلیت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) افزود: مجلس یازدهم برای نخستین بار میزبان جلسه سران قوا است که از این موضوع خوشحالیم و  ان‌شاء الله که این رفت و آمدها تداوم داشته باشد. بدون شک این نشست‌ها همانطور که رهبر معظم انقلاب اشاره کردند، می‌تواند در حل مشکلات اثر گذار باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: محوریت جلسه امروز موضوع خنثی سازی تحریم‌ها بود که در اولویت کار ما باشد که این برای رفع تحریم نیز بسیار موثر خواهد بود. به ویژه اینکه در ایام بودجه هستیم و کمیسیون تلفیق در حال بررسی بودجه ۱۴۰۰ است.  

 وی اظهار کرد:  بودجه در حقیقت یک سند مالی سالانه است ولی واقعیتی که وجود دارد، این است که این سند مالی یک ساله، سند حکمرانی است که هم در سیاست‌های مالی، وضعیت هزینه و درآمد دولت، و هم در سیاست‌های پولی زندگی مردم را رقم می‌زند.

قالیباف اضافه کرد: برنامه‌های بودجه یک ساله برای تحقق برنامه‌های ۵ ساله است و این موضوع اهمیت و حیاتی بودن‌ آن را نشان می‌دهد. تلاش همه ما در بودجه هماهنگی با دولت است و در این روزها بخش‌های اقتصادی وزاری دولت، ‌کارشناسان مجموعه به طور مرتب و شبانه روزی درحال همکاری و همفکری هستند.

وی با اشاره به اینکه بعد از جلسه سران قوا در محل ریاست جمهوری، ‌در جلسه امروز نیز به طور مفصل به موضوع بودجه پرداخته شد، اظهار کرد:‌ الحمدالله این توافق با رئیس محترم جمهوری شد که با همکاری وزرای محترم و سازمان برنامه و بودجه، ‌بتوانیم بودجه ای را ببندیم که تورم‌زا نبوده و موضوعاتی مانند معیشت، سلامت، رسیدگی به محرومان و قشر مستضعف جامعه و محرومیت‌زدایی و توجه ویژه به تولید در بودجه لحاظ شود.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: یکی از موضوعات جدی ما در شرایط امروز بهبود تراز صادرات و واردات است و اینکه در حوزه درآمدها، روش‌هایی را پیگیری و اجرا کنیم که در  عین حال که این سیاست‌ها حفظ می‌شود، بتوانیم به صورت کسری تراز عملیاتی را کاهش دهیم. زیرا هرچقدر کسری تراز عملیاتی بالا باشد، ‌ مردم تحت فشار قرار می‌گیرند.

قالیباف ابراز امیدواری کرد: آنچه در اولویت است، از جمله تهیه واکسن و حمایت از کسانی که در کرونا آسیب دیدند برای بودجه سال آینده مدنظر قرار گیرد.

 وی خاطرنشان کرد: در حوزه واکسن باید اعتبار لازم برای خرید و تولید واکسن درنظر گرفته شود و این موارد از دغدغه هایی بود که درباره آن به جمع بندی رسیدیم و ان‌شاءالله این موارد در اولویت قرار بگیرد تا با هماهنگی خوب بودجه ای شاهد حداقل تورم و درآمدهای واقعی و پایدار برای پیشرفت و رشد اقتصادی در سال آینده باشیم.

رییسی و انسجام میان قوا 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی نیز عصر دوشنبه در پایان جلسه سران قوا در مجلس شورای اسلامی با تسلیت ایام فاطمیه(س) اظهارکرد: مردم ما از فاطمه اطهر (س) درس بصیرت آموختند و حقیقتا در ۹ دی امتحان خوبی پس دادند و در لبیک به پیام مقتدای بصیرت‌آفرینمان با حضور خود در صحنه، امنیت کشور را تضمین کرده و از انقلاب اسلامی و نظام در مقابل تخریبگران صیانت کردند.

رییس قوه قضاییه افزود: باید روز ۹ دی و آنچه که مردم در مقابل فتنه در دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی از خودشان نشان دادند و حرکت انقلابی و حضور بامعنای آنها در روز بصیرت و میثاق با ولایت را نیز گرامی بداریم.

رییسی با بیان اینکه مردم با این ایستادگی و مقاومت، انتظارشان هماهنگی، همکاری و همراهی همه مسئولان است، یادآورشد: امروز وحدت و انسجام میان قوا و همه نهادهای حاکمیتی یک ضرورت و یک راهبرد اساسی است.

وی رفع مشکلات معیشتی و موضوع کرونا را دو مشکل جدی مردم دانست که باید با همکاری همه دستگاه‌ها با این دو مشکل برخورد کرد، افزود: ما یقین داریم که می‌توانیم و این «ما می‌توانیم» را از شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدا آموختیم.

رییس قوه قضاییه یادآور شد: کشور با امکانات مادی و معنوی بسیار و نیروی متراکم جوانی که دارد قادر است بر همه این مشکلات فائق آید و در یک کلمه راهبرد اساسی خنثی‌سازی تحریم‌ها را با قدرت دنبال کند و شهدا و مجاهدان این را نه در سخن، بلکه در میدان عمل نشان دادند.

رییسی خاطرنشان کرد: ابتکارات و خلاقیت‌ها در حوزه‌های مختلف هم نشان داده شده که امکان فائق آمدن بر همه مشکلات و خنثی‌سازی تحریم‌ها وجود دارد و باید این راهبرد را دنبال کرد.

وی ادامه داد: سخنانی که در جلسه امروز سران قوا مطرح شد نشان از این بود که باید همکاری میان سه قوه در جهت اجرای منویات رهبری حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی وجود داشته باشد که حقیقتاً رهبر انقلاب اسلامی راه را برای ما روشن کردند.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز انسجام و وحدت قوا باید در جهت خواست مردم اعتمادآفرینی و رضایت مردم اجرای منویات رهبری باشد، تصریح کرد: یقین داریم بودجه ۱۴۰۰ با همکاری دولت و مجلس دنبال خواهد شد و انشاءالله تمام مسائلی که در جلسه امروز مطرح شد با همکاری‌ها و مساعدت‌ها رفع خواهد شد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha