تاکید سران روسیه و چین بر مشارکت راهبردی و همکاری در عرصه بین‌المللی

مسکو - ایرنا- ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ رئیسان جمهوری روسیه و چین در گفت‌وگویی تلفنی بر توسعه مشارکت راهبردی دو کشور و همکاری در عرصه بین‌المللی تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین در بیانیه‌ای تصریح کرد، سران روسیه و چین روز دوشنبه در این گفت‌وگو با تبریک فرا رسیدن سال میلادی جدید به یکدیگر، به جمع بندی نتایج توسعه مشارکت همه جانبه  و همکاری استراتژیک در سال ۲۰۲۰ پرداختند.  

دو طرف روند توسعه روابط دوجانبه را عالی ارزیابی و خاطرنشان کردند که روابط دو کشور به عالی ترین سطح رسیده و ماهیت سودمند متقابل یافته است.

در ادامه بیانیه آمده است: پوتین و شی جین پینگ تلاش های مشترک سازمان های مربوطه دو کشور در مبارزه با انتشار ویروس همه گیر کرونا را موثر خواندند و همکاری در تولید واکسن کرونا را مهم توصیف کردند.

باتوجه به اینکه در سال ۲۰۲۱ میلادی بیستمین سالگرد امضای قرارداد حسن همجواری، دوستی و همکاری میان روسیه و چین برگزار می شود، دو طرف عزم متقابل برای تعمیق همکاری‌های دوجانبه در همه عرصه ها ازجمله اجرای طرح‌های مشترک بزرگ در حوزه‌های انرژی و صنعتی تاکید کردند.

در ادامه گفت‌وگوی تلفنی، به برگزاری سال همکاری‌های علمی - فناوری و نوآوری ها در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ توجه خاص شد.  

در مکالمه تلفنی همچنین بر آمادگی روسیه و چین برای افزایش هماهنگی اقدامات دو کشور در عرصه بین المللی به نفع حمایت و تقویت صلح و ثبات جهانی و منطقه‌ای تاکید شد.  

روسیه و چین سال گذشته روابط خود را به «روابط مشارکت استراتژیک جامع راهبردی»  ارتقا دادند.

مسکو و پکن در عرصه بین المللی در موضوعاتی همچون برجام برای حل اختلافات درباره برنامه هسته‌ای ایران همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند.

دو کشور همچنین برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا در عرصه بین المللی بویژه در حوزه تسلیحات هسته ای و راهبردی با یکدیگر تعامل می کنند.  

همکاری چین و روسیه نه تنها در زمینه نظامی و امنیتی بلکه در قلمروهایی نظیر اقتصاد، سیاست، دیپلماسی، فرهنگ، علم و فناوری و بهداشت عمومی بسیار انعطاف پذیر و جامع و در پاره‌ای موارد بسیار متمرکز است همانطور که در اجلاس سالانه سازمان همکاری شانگهای در آذر ماه، رهبران دو کشور چین و روسیه به همراه دیگر کشورهای عضو توافق کردند که در زمینه تولید و توزیع واکسن کووید ۱۹ و توسعه اقتصاد دیجیتال همکاری کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha