تکیه بر زیست بومی برای کاهش صدمات اجتماعی کرونا

تهران- ایرنا- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به آسیب‌های اجتماعی ناشی از پاندمی کرونا گفت: با تکیه بر مولفه‌های زیست بومی، فرهنگی و درون زا می‌توان از صدمات ناشی از بحران کرونا کاست.

دکتر علیرضا زالی در نشست هم اندیشی بررسی پیامدهای اجتماعی روانی ناشی از کرونا که امروز دوشنبه  با حضور دکتر عباس مسجدی آمدرانی یر گروه روانشناسی بالینی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور برگزار شد، اظهار کرد: کرونا دارای ابعاد سیاسی و اجتماعی است که استمرار آن امواج جدیدی از تغییرات اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی را رقم زده است.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی زالی یکی از مهم‌ترین ابعاد پیچیده این ویروس متنوع و چند وجهی را ابعاد مختلف روان شناختی و اجتماعی کرونا ذکر کرد  و افزود: هر کشوری در تناسب با اقلیم فرهنگی و اجتماعی رویکردهای مختلفی برای مقابله با این ویروس دارد.

او ابعاد مختلف ‌و عمیق اقتصادی ویروس کرونا را مورد توجه قرار داد و تغییر دهک های اجتماعی و خطر  به چالش کشیده شدن عدالت اجتماعی و اقتصادی در برخی مشاغل را در پاندمی کرونا یادآور شد.

اختلال در برخی مشاغل، کم اشتغالی، بیکاری، گسترش فقر و به طور کلی ایجاد ناهمگونی متوازن در فرآیندهای ناشی از کرونا از جمله مواردی بود که دکتر زالی به آن اشاره کرد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران تاکید کرد: در فرآیندهای زیستی که یکی از مشکلات ناشی از اپیدمی کروناست باید الگوهای سبک زندگی سالم بیش از پیش مورد توجه باشد.

وی با بیان اینکه گروه‌های فرودست اجتماعی نقاط آسیب پذیر کرونا هستند خاطرنشان کرد: این گروه ها قربانیان خطوط اول کرونا هستند.

مشاغل غیررسمی، سکونت های غیر رسمی، حاشیه نشینی، جمعیت شناور در شهرهای مختلف کشور، تفاوت های مهم برخورداری در استان‌ها و نحوه توزیع سرانه بهداشتی، درمانی و اقتصادی از دیگر موارد کمک کننده به بحران کرونا  بود که زالی  به آن اشاره کرد.

فرمانده عملیات مقابله با کلان شهر تهران عنوان کرد: روزانه یک میلیون جمعیت سیال وارد کلان شهر تهران می شوند، بدیهی است که تعداد زیادی از این افراد از گستره بحث های بهداشتی و روانی به دور هستند.

زالی  اظهار کرد: وضعیت اقتصادی و اجتماعی در مناطق ۲۲ گانه تهران نامتوازن است.

او به احاطه شدن تهران توسط حاشیه نشینی اشاره کرد و افزود: سکونتگاه های غیررسمی در تهران به ۱۵ درصد رسیده است و تقریبا مشابه این پدیده اجتماعی در کالبد هیچ نقطه ای از کشور نیست.

وی در ادامه تراکم بالای جمعیت معتادان متجاهر را یکی دیگر از نقاط حساس شهر تهران ذکر کرد و ادامه داد:  مهار کرونا و قطع زنجیره بیماری در تهران به دلیل تکدی گران ، زباله گردان و کودکان کار کار دشواری است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری شیوع گسترده ویروس کرونا در تهران را یادآور شد و گفت: تهران گرانیگاه اقتصاد کشور است به شکلی که ۲۵ درصد ازدرآمد ناخالص ملی و ۵۲ درصد از مالیات ها در تهران حاصل می شود این مهم می تواند تهران را با مشکلاتی روبه رو کند.

زالی  با بیان این‌که ۹۲ درصد ازکانون های اجتماع معتادان متجاهر در استان تهران از شیوع پاندمی تاکنون ساماندهی شده گفت: تا کنون برخی از  کمپ های  معتادان بیش از سه بار مورد غربالگری قرار گرفته اند.

وی  افزود: با توجه به این که بالاترین میزان آسایشگاههای سالمندان مربوط به تهران است آمار مرگ و میر این مراکز به پایین تر از ۶ درصد رسیده که این مهم خود رکورد جهانی تلقی می شود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در ادامه با بیان این که آزادی زندانیان در تهران بی سابقه و عدد قابل توجهی بوده است، به امنیت عمومی حاکم بر زندانها در در دوران پاندمی کرونا اشاره کرد و تاکید کرد: زندانیان مبتلا به کرونا در بیمارستانهای دانشگاهی خدمات درمانی و بهداشتی را دریافت کردند.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha