کاهش هجمه حساب های کاربری سعودی علیه قطر در آستانه اجلاس ریاض

تهران – ایرنا - همزمان با زمزمه های آشتی قطر و عربستان سعودی در نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، حساب های کاربری سعودی در فضای مجازی حملات روزانه خود علیه قطر را کاهش داده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری «عربی 21» براساس بررسی های انجام شده، حساب های تقلبی با حمایت دولت های عربستان و امارات متحده عربی در این سه سال تقریبا بطور روزانه به مقامات قطری از جمله امیر این کشور و خاندان حکومتی هجمه هایی وارد می ساختند.

بر اساس این گزارش، این حملات روزانه بی پاسخ هم نمی ماندند و حساب های کاربری متعدد قطری نیز به کشورهای محاصره کننده این کشور مخصوصا عربستان، هجمات روزانه متقابلی ترتیب می دادند.

در ادامه گزارش عربی 21 آمده است: قطر با ارسال نمایندگان سطح پایین در نشست مقدماتی اجلاس خلیج فارس پاسخ دیپلماتیک خود را به کشورهای تحریم کننده ارسال می کرد. امیر قطر سال گذشته درحالی وزیر مشاور در امور خارجه خود را به عنوان نماینده به این اجلاس فرستاد و خود در آن شرکت نکرد که این نشست در رده وزرای خارجه برگزار شد و سایر کشورهای شرکت کننده، وزرای خارجه خود را به این نشست فرستادند. این نکته بدان معنی است که دوحه در برابر فشارهای کشورهای محاصره کننده قصد تسلیم ندارد.

«محمد العمری» مدیر مرکز «رسانه شبه جزیره عربستان» در لندن طی مصاحبه با عربی 21 اظهار داشت که عربستان در دو ماه آینده، با تلطیف سیاست های خود، همگام و متناسب با روی کار آمدن دولت «جو بایدن» شاهد اصلاحات دوره ای خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه عربستان درگیر پرونده های زیادی است که اکثر آنها با یک عذرخواهی ساده قابل حل است ابراز داشت: ریاض بدنبال آن است که سه نقطه مورد نظر بایدن که در مناظرات انتخاباتی به آنها اشاره داشت یعنی پایان دادن به محاصره قطر، توقف جنگ یمن و بهبود مسئله حقوق بشر را در دستور کار اصلاحاتی خود قرار دهد.

العمری افزود: عربستان به دلیل سقوط سیستم رسانه ای خود، دیگر تاثیری بر بینندگان ندارد. سعودی ها اکنون به مصالحه با قطر نیاز دارند.

وی  پیش بینی کرد که از سیزده شرط عربستان برای آشتی با قطر شاید تنها بسته شدن شبکه خبری الجزیره عملی شود و سایر شروط ملغی گردند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۹۶) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی را به روی دوحه بستند.

این کشورها ۱۳ شرط برای ازسرگیری روابط با قطر اعلام کردند که قطع روابط با ترکیه و ایران و همچنین جمع شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر بخشی از این شروط بود اما دولت قطر این شرط ها را در تضاد با حق حاکمیت خود دانسته و از تن دادن به آن خودداری کرد. 

طی هفته های اخیر تلاش هایی از سوی کویت با هدف کاهش تنش بین قطر و عربستان صورت گرفته است.

وزیر خارجه کویت ۱۴ آذرماه گذشته از رایزنی‌ها برای پایان دادن به اختلافات بین عربستان سعودی و متحدانش با قطر خبر داد و گفت که این رایزنی ها پیشرفت داشته است.

 وزیر خارجه قطر نیز در واکنش به این اخبار، نسبت به یافتن راه‌حلی برای این اختلافات اظهار امیدواری کرد.

نشست شورای همکاری خلیج فارس قرار است 16 دی ماه در ریاض برگزار شود که به نظر می رسد مهمترین موضوع آن آشتی بین کشورهای عضو باشد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha