مقاله عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس برگزیده سرآمدان علمی ایران شد

بوشهر-ایرنا- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خلیج فارس گفت: مقاله عضو هیات علمی این دانشگاه از سوی فدراسیون سرآمدان علمی ایران به عنوان مقاله برتر چاپ شده در نشریات بین المللی برگزیده شد.

به گزارش ایرنا، روح الله فاتحی روز دوشنبه در این ارتباط عنوان کرد: این کار تحقیقاتی با همکاری دکتر پویا منشور عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه خلیج فارس  و جمعی از محققان از کشورهای ایتالیا، اتریش، چین و اسلوانی انجام شده است.

وی افزود: در این پژوهش الگوهای ریتمیک مشاهده شده در طبیعت مانند فعالیت تناوبی سلول های مغزی و قلبی، از سوی سیستم نوسان‌گرهای کوپل شده با ابعاد بالا، مدل سازی شده‌اند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خلیج فارس گفت: حرکت توده‌ای از ماهی‌ها در هنگام مواجهه با شکارچی و همچنین فعالیت الکتریکی نوسان‌گونه مغز هنگام خواب نیمکره‌ای و یا رفتار نوسانی سلول‌های قلبی در زمان تنفس، از جمله پدیده‌های مهم تناوبی رخداده در طبیعت پیرامون ما هستند که تلاش برای مدلسازی و درک مکانیزم نهفته در این سیستم ها، همواره مورد توجه محققان بوده است.

فاتحی ادامه داد: الگوهای همزمانی در طبیعت پیرامون ما به فراوانی یافت می‌شوند، که همگی نقش حیاتی در جنبه‌های کارکردی سیستم های واقعی ایفا می‌کنند و درک و شناخت بهتر این سیستم‌ها می‌تواند نقش بسیار مهمی در پیش بینی و درمان بیماری‌ها ایفا کند.

وی یادآور شد: نتایج این فعالیت پژوهشی در نشریه معتبر انجمن فیزیک آمریکا، PRL منتشر شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha